NowościAktualnościŁadowarki w formie "drzewek". Naładują elektryka w kilka minut

Ładowarki w formie „drzewek”. Naładują elektryka w kilka minut

Nowojorska firma Gravity proponuje zupełnie nowe rozwiązanie z zakresu szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Jak działają tzw. drzewka ładujące (Deap Trees)?

Rozwój infrastruktury ładowania pojazdów szybko postępuje. Gravity – amerykańska firma projektująca i wytwarzająca ładowarki do aut elektrycznych – wprowadziła rewolucyjny typ miejskiej stacji ładowania, która ma zapewniać wybitnie szybkie ładowanie. Tak zwane „Deap Trees” (Distributed Energy Access Points), czyli potocznie mówiąc „drzewa ładujące”, wyróżniają się unikalną konstrukcją i wysoką mocą ładowania, pozwalającą uzupełnić setki kilometrów zasięgu w zaledwie kilka minut. Dzięki temu rozwiązaniu Gravity planuje w Stanach Zjednoczonych stworzyć bardziej rozległą sieć ładowania niż obecna sieć Supercharger od Tesli.

Deap Trees. Czym wyróżniają się „ładujące drzewa”?

Zaprojektowane z myślą o środowiskach miejskich, „drzewa” ładujące Gravity zapewniają wygodny dostęp do źródła prądu dla kierowców samochodów elektrycznych. Przypominające latarnie uliczne ładowarki wyposażone są w obrotowe ramię ładujące, które obniża się celem podłączenia do samochodu. Ten elastyczny system jest kompatybilny z każdym pojazdem elektrycznym, niezależnie od lokalizacji gniazda ładującego. Po zakończeniu ładowania, ramię (a raczej gałąź „drzewka”) chowa się, a kabel jest ukryty w słupku, zmniejszając ryzyko potknięcia przez przechodzących obok pieszych.

Ładowarki „Deap Trees” wyróżniają się nie tylko unikalnym designem, ale także imponującymi możliwościami ładowania. Według Gravity, „drzewa” ładujące mogą dostarczyć do 500 kilowatów (kW) mocy, umożliwiając samochodom elektrycznym uzyskanie około 320 kilometrów zasięgu w zaledwie pięć minut. Wersja 200-kilowatowa potrzebuje 13 minut, aby uzyskać ten sam zasięg. To znacznie więcej niż szybkie ładowarki Tesli, które w Nowym Jorku oferują od 72 do 150 kW.

Drzewa ładujące Gravity
Ładowarki „Deap Trees” mają zapewnić zupełnie nowe możliwości z zakresu szybkiego uzupełniania energii w autach elektrycznych (fot. Rangr Studio Architecture and Gravity, Inc.).

Gravity podkreśla również, że instalacja tego typu stacji ładowania nie wymaga dodatkowej rozbudowy sieci energetycznej. Co więcej, elektryczne „drzewka” mogą pełnić wiele funkcji miejskich, takich jak oświetlenie uliczne, kamery bezpieczeństwa ruchu, publiczne Wi-Fi, czujniki jakości powietrza oraz zintegrowane systemy audio lub wideo do komunikacji publicznej.

Czy „ładujące drzewka” trafią do Europy?

Innowacyjna koncepcja Gravity, nim zostanie wdrożona w życie, musi najpierw uzyskać zgodę nowojorskich planistów miejskich. Wciąż nie jest pewne, czy Gravity planuje rozszerzyć zasięg występowania ładowarek „DEAP Trees” o Europę. Zapewne będzie to zależeć od tego, jak to rozwiązanie przyjmie się w największych ośrodkach miejskich Stanów Zjednoczonych.

Redakcja poleca:

Mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

Brakuje ładowarek do elektryków? Jest większy problem

Źródło zdjęć: Rangr Studio Architecture and Gravity, Inc.

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji