PoradyPoradyKradzież samochodu. Co zrobić, gdy ukradną nam auto?

Kradzież samochodu. Co zrobić, gdy ukradną nam auto?

Gdy odkryjemy, że nasze auto zostało skradzione, najważniejsze jest szybkie działanie. Tłumaczymy, jak zachować się w razie kradzieży samochodu i o czym pamiętać, by nie narazić się na nieprzyjemności.

Kradzieże samochodów to w Polsce wciąż plaga – w 2021 roku liczba skradzionych aut przekroczyła 7000 i jest to najwyższy wynik w ciągu ostatnich kilku lat. Złodzieje najczęściej wybierali samochody produkcji japońskiej i niemieckiej, nie starsze niż 6-letnie. Na pierwszym miejscu wśród najczęściej kradzionych marek znalazła się Toyota (950 szt.), przed Audi (685 szt.) oraz BMW (522 szt.).

Aby uchronić się przed utratą auta, wielu kierowców stosuje dodatkowe zabezpieczenia antykradzieżowe. Czasem jednak nawet to nie wystarcza, a samochód pod osłoną nocy znika z miejsca, w którym go zaparkowaliśmy. Co wówczas zrobić? Wyjaśniamy krok po kroku, jak zachować się w sytuacji, gdy nasze auto zostanie skradzione.

  1. Gdy już odkryjemy, że doszło do przestępstwa, niezwykle ważny staje się czas reakcji. Po pierwsze, fakt kradzieży auta należy jak najszybciej zgłosić na policję. W tym celu najlepiej zadzwonić bezpośrednio pod numer alarmowy 112 lub 997, przedstawić się, a następnie opisać dyspozytorowi podstawowe dane samochodu, takie jak marka, model, kolor oraz numer rejestracyjny. Im prędzej powiadomimy policję o tym, że samochód zostały skradziony, tym większa szansa na jego odzyskanie. Niedługo po zgłoszeniu na miejsce powinni przyjechać funkcjonariusze, którzy sporządzą notatkę i spiszą nasze zeznania.
  2. Po telefonie na numer alarmowy, kradzież musimy zgłosić naszemu ubezpieczycielowi. Czas działania jest szczególnie istotny, jeśli mamy wykupione autocasco – wiele towarzystw ubezpieczeniowych wymaga poinformowania o kradzieży pojazdu nawet w ciągu 24 godzin. Do placówki ubezpieczyciela należy udać się wraz z dowodem rejestracyjnym, kartą pojazdu, kluczykami, a także dokumentem od policji potwierdzającym zgłoszenie zdarzenia. Warto pamiętać, że posiadanie zaświadczenia jest konieczne w przypadku ubiegania się o wypłatę odszkodowania z polisy AC.
  3. Jeśli dokonaliśmy już zgłoszenia na policji oraz u ubezpieczyciela, w kolejnym kroku powinniśmy skierować się do wydziału komunikacji w celu wyrejestrowania skradzionego auta. Tu również niezbędny będzie komplet dokumentów, w tym zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży lub umorzeniu postępowania oraz odpowiednie oświadczenie podpisane przez właściciela pojazdu. Pamiętajmy, że ze zgłoszeniem w urzędzie lepiej nie zwlekać, ponieważ dopóki tego nie zrobimy, to samochód formalnie wciąż jest naszą własnością, co oznacza konieczność płacenia za ubezpieczenie OC.

Zobacz również:

Kradzież lub zgubienie tablic rejestracyjnych – co zrobić?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji