PoradyPoradyKary przy wypożyczaniu auta. Na co uważać, by nie stracić fortuny?

Kary przy wypożyczaniu auta. Na co uważać, by nie stracić fortuny?

Wielu kierowców wypożycza auto podczas wakacyjnych wyjazdów czy nawet korzystając z tzw. samochodów na minuty. Warto pamiętać, że za wiele zachowań możemy zostać obciążeni znacznymi kwotami.

Wypożyczenie pojazdu bywa bardzo wygodnym rozwiązaniem. W końcu często latamy na wakacje, a w punkcie wypoczynku nierzadko chcielibyśmy mieć do dyspozycji auto. Może się również zdarzyć, że chcemy przemieścić się po mieście, korzystając z auta w ramach car sharingu lub nie mamy samochodu dostawczego, a planujemy transport dużego ładunku, więc wypożyczamy vana. Nie można również zapominać, że wynajem długoterminowy, a nawet leasing są formami użytkowania pojazdu, które w określonych sytuacjach mogą zakończyć się nałożeniem na kierowcę kar umownych lub opłat dodatkowych. Warto więc wiedzieć, jak uniknąć kar z tytułu użytkowania wypożyczonego pojazdu.

Umowa wynajmu wypożyczonego pojazdu

Być może zabrzmi to banalnie, ale niezwykle ważne jest… przeczytanie umowy wynajmu pojazdu. Bardzo często są w niej bowiem wyszczególnione różne ograniczenia lub zakazy. Opłata dodatkowa może zostać doliczona np. za przekroczenie ustalonej w umowie prędkości, korzystanie z nadmiernie wysokich obrotów silnika, przewożenie zwierząt, przejechanie zbyt dużej liczby kilometrów, opuszczenie wyznaczonej strefy użytkowania pojazdu, udostępnianie samochodu innej osobie czy zwrot pojazdu w innym miejscu od wyznaczonego lub o innej godzinie. Oczywiście na tym nie kończą się możliwe opłaty dodatkowe – wymieniliśmy jedynie częściej stosowane.

Uszkodzenia nadwozia i wnętrza pożyczanego auta

Przed rozpoczęciem jazdy należy bardzo dokładnie obejrzeć nadwozie i wnętrze wypożyczanego pojazdu. Wszelkie wykryte uszkodzenia warto sfotografować, a adnotacje o nich muszą się znaleźć w aplikacji lub umowie użyczenia. Jeżeli nie dopełnimy tych formalności, możemy zostać obciążeni kosztami naprawy lub karami umownymi. Na co zwrócić szczególną uwagę? Uszkodzenia najczęściej pojawiają się w dolnych partiach pojazdu. Szczególnie dokładnie obejrzyjmy więc zderzaki, błotniki, progi, felgi i opony. W kabinie zwróćmy uwagę na zaplamienia tapicerki – także w bagażniku.

Umycie i zatankowanie wypożyczanego auta

Umowa użytkowania pojazdu może przewidywać różne scenariusze dotyczące czystości i stanu paliwa. Zazwyczaj normalne zanieczyszczenia, wynikające z typowych warunków eksploatacji są dopuszczalne. Jeżeli jednak oddamy auto z mocno ubłoconym nadwoziem czy wnętrzem, możemy spodziewać się kar. W przypadku aut wypożyczanych na minuty nie trzeba martwić się stanem paliwa. Warto wręcz szukać pojazdów z pustymi bakami, bo za ich zatankowanie czy podłączenie do ładowarki można dostać niewielki finansowy bonus. W przypadku klasycznych wypożyczalni zwykle obowiązuje reguła odbierania i oddawania auta z pełnym bakiem. Przy odbiorze zwróćmy więc uwagę, czy samochód jest zatankowany do pełna, bo ewentualne ubytki zwiększą koszt najmu (będziemy musieli zatankować więcej paliwa niż faktycznie zużyliśmy). Ponowne tankowanie warto wykonać bezpośrednio przed zwrotem pojazdu – warto zachować paragon, bo niektóre firmy mogą zapytać o potwierdzenie tankowania (np. gdy nie oglądają pojazdu przy zwrocie). Taki dokument warto mieć też dla siebie, gdy wystąpi sytuacja sporna.

Sprawdźmy poziom oleju

Zatarcie silnika z powodu braku oleju nie jest objęte jakąkolwiek gwarancja i może uderzyć w kierowcę. Na tym jednak nie koniec. Znany jest nam przypadek, gdy włoska wypożyczalnia wydała klientowi auto z minimalnym stanem oleju, pojawił się komunikat o konieczności uzupełnienia środka smarnego, kierowca skontaktował się z wypożyczalnią, a ta zakazała mu samodzielnego dolewania oleju i zaproponowała dowiezienie go i dolanie za… 150 euro. Sprawa skończyła się zwrotem pojazdu i reklamacją.

Auto z wypożyczalni a mandat

Kto decyduje się na łamania prawa cudzym samochodem, nierzadko zostaje… podwójnie ukarany. Poza mandatem wypożyczalnia lub leasingodawca zwykle doliczają sobie umowną opłatę za przekazanie danych służbom lub przesłanie wezwania do zapłaty użytkownikowi pojazdu. W przypadku wypożyczania auta za granicą należy zwracać szczególną uwagę na zakazy wjazdu do ścisłego centrum miast lub parkowanie – nie tylko wniesienie opłaty, ale również pozostawianie pojazdu w strefach, które nie są zarezerwowane np. dla mieszkańców.

Kaucja i kary umowne za wypożyczone auto

Wypożyczalnie zarabiają nie tylko na wypożyczeniu pojazdu. Wiele z nich oferuje dodatkowe ubezpieczenie, które potrafi podwoić koszt wypożyczenia samochodu. Z drugiej strony zwykle znosi udział własny w szkodzie czy jakiekolwiek kary za uszkodzenia powstałe z przyczyn innych niż zamierzone czy wynikające z rażącego niedbalstwa. Czy warto? Każdy musi ocenić sam. Warto pamiętać, że jeżeli nie dokupujemy ubezpieczenia, ubezpieczalnia może zablokować depozyt – kaucja może sięgać kilkunastu tysięcy złotych, więc nasza karta kredytowa musi mieć odpowiedni limit. Warto także zwrócić uwagę, gdzie kupujemy ubezpieczenie. Wyszukiwarki aut do wypożyczenia oferują swoje ubezpieczenia. W takiej sytuacji firma faktycznie wypożyczająca pobierze kaucję, a o jej zwrot w przypadku wystąpienia szkody trzeba się będzie zwrócić z rachunkami do firmy, za pośrednictwem której wyszukiwaliśmy, a przy okazji ubezpieczaliśmy pojazd.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji