PoradyPoradyKarta ratownicza – co to jest? Dlaczego warto mieć ją w aucie?

Karta ratownicza – co to jest? Dlaczego warto mieć ją w aucie?

W razie wypadku obecność karty ratowniczej w aucie może nawet uratować życie. Sprawdź, czym jest karta ratownicza i dlaczego warto mieć ją w samochodzie.

Groźny wypadek może spotkać nawet najlepszego kierowcę – nie mamy wpływu na to, jak zachowują się pozostali uczestnicy ruchu drogowego i niefortunny splot zdarzeń może sprawić, że nie unikniemy kolizji. Gdy dojdzie już do zdarzenia, w którym są osoby ranne, szybkie dotarcie do poszkodowanych przez służby ratunkowe jest niezwykle ważne. Czasem uszkodzenia samochodu okazują się na tyle rozległe, że pasażerów nie można wyciągnąć z wnętrza auta bez rozcinania nadwozia.

Zwłaszcza w przypadku współczesnych modeli może okazać się to sporym wyzwaniem – przygotowując się do cięcia karoserii, strażacy muszą uwzględnić m.in. obecność poduszek powietrznych, zbiornika paliwa czy przewodów wysokiego napięcia (w autach elektrycznych i hybrydach). Właśnie w takiej sytuacji niezbędna jest karta ratownicza. Pozwala ona skrócić czas akcji ratowniczej nawet o 30%. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że gdy na szali leży ludzkie życie lub zdrowie, każda sekunda jest niezwykle cenna.

Karta ratownicza – co to jest?

Karta ratownicza to zestandaryzowana informacja przedstawiająca schemat danego samochodu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa oraz gazowych napinaczy pasów. Oprócz tego, rysunek może ukazywać lokalizację akumulatora, zbiornika paliwa i skrzynki bezpieczników, a w przypadku aut hybrydowych oraz elektrycznych także obwodu wysokiego napięcia. Całość wydrukowana jest na kartce papieru w formacie A4.

Karta ratownicza – gdzie ją umieścić?

Kartę ratowniczą powinniśmy na stałe wozić ze sobą w samochodzie. Należy ją umieścić za osłoną przeciwsłoneczną od strony kierowcy. O obecności karty na pokładzie auta powinna informować specjalna żółta naklejka zlokalizowana w lewym dolnym rogu przedniej szyby. Dzięki temu przybyłe na miejsce zdarzania służby ratunkowe od razu będą wiedzieć, że karta ratownicza znajduje się w aucie.

Karta ratownicza – skąd ją wziąć?

Jednym ze sposobów na zdobycie karty ratowniczej jest zgłoszenie chęci jej otrzymania w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Musi być to jednak punkt, który współpracuje w tym zakresie ze Związkiem Dealerów Samochodów lub Polskim Związkiem Przemysłu Motoryzacyjnego (instytucje odpowiedzialne za realizację programu w naszym kraju). Wydanie karty wraz z naklejką jest całkowicie bezpłatne.

Producenci przygotowują karty ratownicze nie tylko dla aktualnych modeli, ale także dla starszych aut z lat 90., jak np. Skoda Felicia.

Kartę ratowniczą można także wydrukować samemu – pamiętajmy jednak o zachowaniu formatu A4 oraz o tym, by wydruk był kolorowy i dobrej jakości. Odpowiednie wzory znajdziemy na stronach internetowych producentów aut lub na portalu www.kartyratownicze.pl. Natomiast nalepkę na szybę można kupić za pośrednictwem popularnych portali ogłoszeniowych.

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji