PoradyPoradyKarta Dużej Rodziny: komu przysługuje? Jakie daje zniżki?

Karta Dużej Rodziny: komu przysługuje? Jakie daje zniżki?

Niektóre rodziny mogą starać się o Kartę Dużej Rodziny. Dla kogo jest Karta Dużej Rodziny i jakie daje zniżki? Jak złożyć wniosek o Kartę Dużej Rodziny i czy można online?

Karta Dużej Rodziny pozwala jej posiadaczom na otrzymanie wielu atrakcyjnych zniżek przy różnych transakcjach. Mogą z niej korzystać członkowie wielodzietnych rodzin, czyli takich, w których jest co najmniej trójka dzieci. Co ważne, Karta Dużej Rodziny jest przyznawana niezależnie od wysokości dochodu.

Karta Dużej Rodziny: zniżki

Jakie zniżki daje Karta Dużej Rodziny? Dzięki temu dokumentowi opiekunowie dzieci mogą m.in.:

  • kupić bilet jednorazowy na pociąg (POLREGIO) o 37% taniej;
  • kupić bilet miesięczny na pociąg (POLREGIO) o 49% taniej;
  • zyskać zniżkę na przejazdy rodzinne w PKP Intercity;
  • otrzymać rabat na przelot samolotami LOT (10% od ceny podróży i 50% od ceny usługi dodatkowej);
  • zyskać rabat na paliwo na stacjach Circle K, Orlen i Shell;
  • kupić taniej ubezpieczenie komunikacyjne w Link 4;
  • opłacić paszport za połowę ceny (dzieci otrzymują 75% zniżkę).

Oczywiście, to tylko kilka przykładów korzyści, jakie daje Karta Dużej Rodziny. Następne zniżki można otrzymać w wyznaczonych instytucjach państwowych lub u przedsiębiorców.

Aby dowiedzieć się, gdzie dokładnie akceptowany jest dokument, należy sprawdzić listę partnerów Karty Dużej Rodziny. Jest ona dostępna na empatia.mpips.gov.pl i znajdują się na niej m. in. sklepy spożywcze, stacje benzynowe, salony fryzjerskie, restauracje czy placówki bankowe. Po wybraniu konkretnego punktu wyświetla się również rodzaj zniżki, jaki jest w nim oferowany.

Karta Dużej Rodziny: dla kogo?

Jak już wspomniano, Kartę Dużej Rodziny mogą otrzymać członkowie rodziny składającej się przynajmniej z trójki dzieci. To oznacza, że o Kartę mogą wnioskować:

  • ojciec i matka;
  • małżonek rodzica (macocha lub ojczym);
  • dzieci (z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą składać bez ograniczeń wiekowych);
  • rodziny zastępcze;
  • rodzinne domy dziecka.

Warto zaznaczyć, że wniosek mają prawo złożyć też cudzoziemcy, którzy mieszkają i posiadają dokumenty pozwalające na pobyt w Polsce. Trzeba również dodać, że osoby, które w przeszłości wychowały już co najmniej trójkę dzieci, także mogą otrzymać Kartę Dużej Rodziny.

Karta Dużej Rodziny – wniosek. Co trzeba dołączyć?

Sam wniosek nie jest trudny do wypełnienia, można go znaleźć na rządowej stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Do złożenia takiego dokumentu jest upoważniony każdy członek rodziny, który ukończył 18 lat. Co trzeba dołączyć do wniosku? Formularze (także dostępne na stronie Ministerstwa) mogą różnić się w zależności od osoby, dla której przeznaczona jest Karta.

  1. Rodzice muszą sporządzić oświadczenie o posiadaniu pełni praw rodzicielskich (ich ograniczenie lub utrata odbiera prawo do wnioskowania o Kartę Dużej Rodziny).
  2. Osoby powyżej 18. roku życia powinny przygotować oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w szkole lub na studiach.
  3. Osoby z rodzin zastępczych lub rodzinnego domu dziecka powinny przygotować postanowienie o umieszczeniu w jednym z tych miejsc.
  4. Osoby aktualnie przebywające w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka powinny przygotować oświadczenie o pozostawaniu w jednym z tych miejsc.
  5. Cudzoziemcy muszą także przedstawić prawo do mieszkania na terenie Polski oraz zezwolenie na pobyt.

Jeśli wnioskujący nie ma numeru PESEL, to musi dołączyć też dowód osobisty, akt małżeństwa (macocha/ojczym) i akt urodzenia (dzieci poniżej 18 lat).

Kompletne dokumenty powinno składać się do najbliższego urzędu gminy lub miasta, ale warto wcześniej skontaktować się z tą placówką i zapytać o to, kto konkretnie zajmuje się sprawami związanymi z Kartą Dużej Rodziny (może je obsługiwać np. ośrodek pomocy społecznej). Cała procedura trwa około 30 dni i, tak jak wydanie Karty, jest bezpłatna.

Karta Dużej Rodziny – wniosek online

Zainteresowani mają też możliwość złożenia dokumentów przez internet, dokładnie to przez portal empatia.mpips.gov.pl. Jednak w tym przypadku niezbędny będzie profil zaufany, aby przejść przez cały proces.

Jeśli zajdzie potrzeba wydania duplikatu Karty, to już trzeba będzie zapłacić 11 złotych. Natomiast 10 złotych obowiązuje za wydanie drugiego formatu Karty (np. kiedy posiadacz ma już wersję plastikową, a chce też mobilną lub na odwrót).

Karta Dużej Rodziny – aplikacja

Podczas starania się o Kartę warto również wnioskować o jej mobilną wersję. Aplikacja mKDR działa już od jakiegoś czasu i jest bardzo praktyczna w codziennym użytkowaniu. Po rozpatrzeniu wniosku otrzymuje się login na adres e-mail, a hasło sms-em, co pozwoli na wygodne logowanie się do wspomnianej aplikacji.

Dodatkowo, w aplikacji widoczne są najbliższe punkty, gdzie honorowana jest Karta (wymagana geolokalizacja). Można je także oznaczać jako ulubione miejsca. Członkowie rodziny mogą mieć też widok na swoje Karty w aplikacji mKDR.

Jakie dane są widoczne na Karcie Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny w wersji plastikowej zawiera następujące informacje: imię i nazwisko posiadacza, numer PESEL, datę ważności oraz numer Karty. W aplikacji uwzględniono to samo, a także znacznik upływającego czasu, który ma potwierdzać autentyczność dokumentu.

Przeczytaj także:

Czym się kierować, wybierając rodzinnego SUV-a?

Najlepsze używane kompaktowe minivany za 25 tys. zł

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji