Współpraca reklamowaRodzinny SUV – czym się kierować?

Rodzinny SUV – czym się kierować?

Podróżowanie z całą rodziną wymaga komfortowego i pojemnego samochodu, który nie tylko znakomicie sprawdzi się w każdych warunkach, ale i sprawi, że jazda będzie przyjemnością. W takiej roli doskonale sprawdzi się uniwersalny SUV. Na co zwrócić uwagę, wybierając taki pojazd?

Wielkość samochodu

Nie od dziś wiadomo, że wielkość samochodu powinna być dobrana do potrzeb kierowcy i pasażerów. Małe auto nie sprawdzi się najlepiej podczas dalekich wyjazdów w większym gronie, ponieważ podróżowanie nim będzie zwyczajnie męczące, chociażby ze względu na brak wystarczającej ilości miejsca w kabinie.

Jeśli więc zamierzamy wykorzystywać swój pojazd do rodzinnych wycieczek, powinniśmy uwzględnić przestrzeń dla pasażerów. I najlepiej, jeśli można ją konfigurować na różne sposoby, np. poprzez złożenie oparcia tylnej kanapy – dzięki temu możliwe jest powiększenie przestrzeni bagażowej, najczęściej z około 500 do nawet ponad 1000 litrów.

Piękne i komfortowe wnętrze

Podróże z najbliższymi wymagają zapewnienia im możliwie najlepszych warunków, w końcu samochód to dla rodziny najczęściej drugi dom. W przypadku niektórych SUV-ów marek premium można liczyć na wybór wręcz luksusowego wnętrza, które jest wykończone szlachetnymi materiałami, takimi jak skóra i drewno. Dostępne opcje pozwalają spersonalizować samochód w taki sposób, aby jego charakter jeszcze bardziej wyrażał właściciela.

Wiemy, że podróż pasażerom nierzadko umilają urządzenia elektroniczne, takie jak smartfony, tablety czy laptopy. Problem w tym, że podczas intensywnego użytkowania zamontowane w nich akumulatory szybko się wyczerpują, dlatego też do ich ładowania w trakcie jazdy przydają się porty USB, rozmieszczone w różnych miejscach wnętrza pojazdu. Użyteczne bywają także uchwyty, w których można umieścić tego rodzaju urządzenia, a także liczne schowki o różnej wielkości. Idealnym rozwiązaniem będzie półka na smartfona z indukcyjną ładowarką i wzmacniaczem sygnału.

Nie sposób nie wspomnieć też o elektrycznie ustawianych przednich fotelach. Jeżeli z samochodu korzysta kilku kierowców, nieoceniona będzie możliwość zapisania ich ustawień w pamięci. Dzięki temu powrót do odpowiedniej konfiguracji jest ekspresowy i precyzyjny.

Rodzaj napędu

Niezwykle istotną kwestią jest rodzaj napędu. Ma on bowiem bezpośrednie przełożenie na dynamikę jazdy oraz koszty związane z zakupem paliwa. Na szczęście obecnie oferowane SUV-y dostępne są w różnych wariantach, co pozwala dopasować auto do indywidualnych potrzeb.

Osoby, które lubią dynamiczną jazdę, zainteresuje silnik benzynowy. Pasjonaci motoryzacji mogą znaleźć w SUV-ach nawet legendarne silniki sportowe, jak np. 5.0 V8 ze sprężarką montowany w Jaguarze F-PACE SVR, a pochodzący z flagowego coupe F-TYPE. Ci, którzy cenią sobie niskie spalanie i duży zasięg, mogą zdecydować się na jednostkę wysokoprężną z układem Mild Hybrid, który jeszcze bardziej zwiększa jej efektywność. Chcąc jednak w pełnik korzystać z dobrodziejstw elektryfikacji, warto wybrać hybrydę typu plug-in, czyli ładowaną z gniazdka. Umożliwi ona jazdę w trybie elektrycznym na dystansie nawet kilkudziesięciu kilometrów, ale zawsze możemy skorzystać z trybu hybrydowego, w którym dzięki umiejętnemu wykorzystaniu silnika elektrycznego i spalinowego możemy osiągnąć bardzo duży zasięg i bardzo wysokie osiągi.

Jaguar F-Pace

Bezpieczeństwo jazdy

Bezpieczeństwo jest najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o podróżowanie samochodem, szczególnie podczas rodzinnych wyjazdów. Warto zwrócić uwagę, w jakie systemy wyposażony jest samochód, którego zakup rozważamy. Z istnienia niektórych możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, a ich wsparcie może być zbawienne. System ostrzegania przed kolizją z tyłu może zasygnalizować ryzyko kolizji nadjeżdżającemu zbyt szybko z tyłu pojazdowi migającymi światłami awaryjnymi. System monitorowania ruchu przecinającego drogę cofania przyda się np. podczas wyjeżdżania tyłem z miejsca parkingowego. Ostrzeże on o pieszych lub samochodach poruszających się w kierunku toru jazdy. Z kolei układ kamer 3D stopni monitoruje przestrzeń wokół pojazdu i pozwala na obserwowanie sytuacji „z lotu ptaka”, co jest szczególnie przydatne podczas parkowania. Istotnym rozwiązaniem z punktu widzenia rodzin z małymi dziećmi jest także ISO-FIX, czyli system umożliwiający szybkie zamontowanie fotelików dla najmniejszych pociech. Dzięki temu każda podróż może być bezpieczna dla najmłodszych.

Wszystkie wspomniane elementy można znaleźć, chociażby w Jaguarze F-PACE, jednym z najbardziej interesujących SUV-ów dostępnych na rynku. Co ważne, taki rodzinny SUV pozwala na więcej niż klasyczna osobówka czy van. Mając do dyspozycji takie auto, możemy bowiem nie tylko w pełni korzystać z jego funkcji rodzinnych, ale także wciąż odczuwać przyjemność, jaką daje prowadzenie sportowego samochodu z najwyższej półki.

SUV to bez wątpienia idealny samochód dla rodziny. Jego wnętrze jest w stanie pomieścić nie tylko kilku pasażerów, którzy w środku czują się w pełni swobodnie, ale i wszystkie ich bagaże. W razie potrzeby może on także pociągnąć przyczepę czy łódkę lub zabrać dodatkowy bagaż na dach. Tym samym nawet najdłuższa podróż nie jest męcząca, a może być częścią niezapomnianej przygody.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji