PoradyPoradyJak polerować lakier, by go nie uszkodzić?

Jak polerować lakier, by go nie uszkodzić?

Polerowanie lakieru samochodowego może poprawić jego wygląd poprzez usunięcie drobnych rys oraz przywrócenie połysku i głębi koloru. Niestety można też popełnić błędy, które zniszczą powłokę. Warto więc wiedzieć, jak polerować lakier.

Decydujący wpływ na estetykę samochodu ma stan i wygląd lakieru. Nie bez przyczyny auta przed sprzedażą bywają oddawane na najprostszy nawet pakiet detailingowy czy tzw. korektę lakieru, która może znacząco podnieść atrakcyjność pojazdu w oczach kupującego.

Polerowanie lakieru, które przyniesie korzyści, a nie straty, wymaga przygotowania oraz doświadczenia – jeżeli to nie mamy, warto zacząć pracę nad mało widocznym fragmentem auta (np. dolną częścią zderzaka), a jeszcze lepiej – eksperymentować na części kupionej choćby w stacji demontażu. Doświadczenie jest szczególnie istotne, jeżeli nadwozia nie zamierzamy polerować ręcznie, a z użyciem maszyn, których nieumiejętne używanie może przegrzać element lub spowodować „dokopanie się” do jasnego podkładu. Takiego defektu bez lakierowania nie uda się naprawić.

Jak polerować samochód?

Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac z autem jest umycie bezpośrednio przed nimi nadwozia. Trzeba to zrobić bardzo dokładnie, a na koniec wytrzeć auto np. ręcznikiem z mikrofibry. Nawet drobne zanieczyszczenia zaczną dziać jak papier ścierny. Samochód trzeba postawić w miejscu zacienionym lub w garażu, aby uniknąć działania bezpośredniego światła słonecznego, które będzie nagrzewało nadwozie i przyspieszało schnięcie używanych środków, co nie jest wskazane.

Niezwykle istotne jest dobranie narzędzi i chemii. Najbezpieczniejszym wyborem są politury do lakieru, czyli lekkościerne mieszaniny środka polerującego i wosku. Żeby nimi przepolerować lub uszkodzić lakier, trzeba się naprawdę postarać. Z drugiej strony spolerowanie nimi mocno zwietrzałej zewnętrznej powierzchni lakieru będzie trwało dłużej niż w przypadku użycia pasty polerskiej. Przed wyborem pasty warto poczytać opinie, by dowiedzieć się, czy używanie jej nie prowadzi do łatwego zarysowania lakieru. Warto też pamiętać, że pasty polerskie nawet jednej firmy mogą występować w wersjach różniących się siłą ścierną. Warto więc dopasować typ produktu do planowanych prac. W razie wątpliwości poprośmy sprzedającego o poradę.

Do polerowania można użyć maszyny z krążkiem do polerowania lub ręcznego aplikatora. W razie potrzebny sprawdzi się także każdy inny nośnik pasty, który nie będzie powodował zarysowań – można użyć nawet ręcznika z mikrofibry. Warto pamiętać, że pastę nakłada się na aplikator lub tarczę polerską, a nie lakier.

Polerowanie rozpoczyna się od równomiernego rozprowadzenia pasty na małym obszarze lakieru. Następnie trzeba przejść do właściwego polerowania, w ramach którego maszynę polerską należy przesuwać ruchami wzdłużnymi i poprzecznymi, przy jednoczesnym wykonywaniu okrężnych. Trzeba przy tym unikać zbyt dużego nacisku i przesadnie długiej pracy w jednym miejscu, by nie przegrzać polerowanego elementu lub nie uszkodzić lakieru. W przypadku polerowania ręcznego ryzyko uszkodzeń jest mniejsze, ale też więcej czasu pochłania doprowadzenie lakieru do oczekiwanego stanu.

Redakcja poleca: Jak usunąć rysy lakieru spod klamek? Szybki, prosty i tani sposób

Po zakończeniu polerowania, powierzchnię lakieru należy wytrzeć za pomocą ręcznika z mikrofibry (w żadnym wypadku nie papierowego, który rysuje!). Po przetarciu lakieru można sprawdzić, czy osady, rysy i niedoskonałości zostały usunięte, a lakier uzyskał pożądany połysk. Jeżeli nie – proces można powtórzyć. Pamiętajmy jednak, że możliwości są ograniczone. Nie każdy lakier może wyglądać perfekcyjnie, a kilkukrotne, intensywne polerowanie może naruszyć zewnętrzną warstwę lakieru bezbarwnego lub po prostu lakier zostaną starte. Dobrym pomysłem jest wiec zabezpieczenie świeżo wypolerowanego lakieru ceramiką lub twardym woskiem, co przedłuży uzyskany efekt.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji