PoradyPoradyJak usunąć rysy lakieru spod klamek? Szybki, prosty i tani sposób

Jak usunąć rysy lakieru spod klamek? Szybki, prosty i tani sposób

Wygląd wielu aut psują rysy pod klamkami drzwi. Warto wiedzieć, że większość zarysowań pod klamkami można zwykle usunąć w prosty, szybki i tani sposób.

Jednym z najbardziej narażonych na zarysowania miejsc w aucie są wnęki klamek drzwi. Lakier w nich może zostać zarysowany przez paznokcie, biżuterię czy trzymany w dłoni przedmiot – np. kluczyk do samochodu czy żeton ma myjnię.

Warto wiedzieć, że takie rysy można usunąć, a przynajmniej ograniczyć ich widoczność, bez pomocy lakiernika czy specjalisty od detailingu. Wystarczy do tego szmatka z mikrofibry i politura, a nawet wosk do lakieru, jeżeli wykazuje właściwości lekkościerne.

Sposob na usuwanie rys spod klamek w aucie
Nawet drobne rysy są mocno widoczne i szpecą nadwozie auta. W tym przypadku są efektem zarysowania wierzchniej warstwy lakieru, co umożliwiło ich łatwe usunięcie.

Przed przystąpieniem do pracy nadwozie, a przynajmniej obszary, na których zamierzamy pracować, należy umyć. Tego kroku nie należy pomijać nawet jeżeli nadwozie wydaje się nam czyste. Wystarczy bowiem pojedyncze ziarno piasku, by operacja usuwania rys zakończyła się nieodwracalnym porysowaniem nadwozia, z którym upora się już tylko lakiernik.

Mycie udzieli nam także odpowiedzi, które z rys uda się usunąć. Dzieje się tak za sprawą wody, która wypełnia przestrzeń wewnątrz ubytku zewnętrznej warstwy lakieru czy lakieru bezbarwnego. Jeżeli rysa po zmoczeniu nadwozia chwilowo znika – polerowanie pozwoli na usunięcie. Jeżeli natomiast pozostaje widoczna, uszkodzenie jest na tyle duże, że usunie je już tylko lakierowanie czy wykonanie zaprawki.

Jak wypolerowac lakier za klamkami drzwi
Wystarczyły dwie minuty pracy szmatką z mikrofibry i politurą, by usunąć większość drobnych zarysowań we wnęce klamki, a także na samym poszyciu drzwi.

Sam proces usuwania rys jest prosty. Uprzednio umyte miejsce zaczynamy polerować szmatką z mikrofibry na którą nałożyliśmy wcześniej politurę do lakieru. Polecamy politurę, ponieważ jest ona znacznie delikatniejsza od typowej pasty ściernej do usuwania rys – jej używanie może zakończyć się dodatkowymi mikrozarysowaniami, zmniejszeniem grubości lakieru, a nawet „dokopaniem się” do podkładu – na lakierze pojawi się wówczas jasne przebarwienie.

W pierwszej kolejności można próbować przesuwać szmatkę prostopadle do zarysowań, a więc zwykle w kierunku przodu i tyłu nadwozia – wygładzi to brzegi zarysowania. Następnie można pokusić się o ruchy w płaszczyźnie pionowej, a ostatecznie – okrężnej.

Redakcja poleca: Jak usunąć rysy z lakieru auta? 5 tanich i prostych metod usuwania rys

Prace warto wykonać w cieniu i na niezbyt nagrzanym nadwoziu, co ograniczy tendencję do wysychania politury podczas pracy. Wypolerowanie jednej wnęki klamki drzwi to zwykle kwestia najwyżej kilku minut. By utrzymać dobry efekt, przestrzeń wewnątrz klamki można okleić bezbarwną folią – do popularnych modeli są dostępne fabrycznie przycięte fragmenty folii.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji