PoradyPoradyIle kosztuje wymiana sprzęgła? Lepiej się nastawić na duże wydatki

Ile kosztuje wymiana sprzęgła? Lepiej się nastawić na duże wydatki

W samochodzie prędzej czy później trzeba będzie wymienić sprzęgło. Jaka jest cena wymiany sprzęgła w aucie? Czy koszt wymiany sprzęgła mocno nadwyręży portfel?

Sprzęgło nie jest „wiecznym” podzespołem samochodu, choć uczciwie trzeba przyznać, że i tak wytrzymuje długie dystanse – oczywiście przy zachowaniu dobrych nawyków w eksploatacji auta. Przebiegi rzędu 200 tys. km nie są niczym nadzwyczajnym dla sprzęgieł montowanych w nowych samochodach, choć ewentualną wymianę warto mieć z tyłu głowy już wcześniej, np. gdy auto osiągnęło przebieg 150 tys. km. W skrajnych przypadkach do sprzęgła trzeba już zaglądać przy ok. 100 tys. km.

Jak zwiększyć trwałość sprzęgła?

Żywotność sprzęgła można przedłużyć na wiele sposobów. Bardziej jednak pasowało by tu pytanie: jak nie narazić sprzęgła na przedwczesne zużycie? Przede wszystkim należy pilnować stylu jazdy, czyli eliminować przesadnie dynamiczne manewry i nie zmieniać biegów w sposób zbyt agresywny. Jeśli zależy nam na trwałości sprzęgła, nie poddawajmy silnika żadnym formom tuningu. Bardzo duże znaczenie ma też codzienne środowisko samochodu. Kondycji sprzęgła nie sprzyja eksploatacja miejska, podczas której trzeba je często wciskać i zmieniać biegi. Na to jednak nie mamy zbytnio wpływu, choć można np. ograniczyć użytkowanie samochodu na bardzo krótkich dystansach.

Jakie są objawy uszkodzonego sprzęgła?

Sprzęgło nie zepsuje się od razu: przedtem daje wyraźne symptomy awarii i pozwala użytkownikowi auta w porę zareagować. Uszkodzone sprzęgło z reguły zaczyna się ślizgać – można to poznać po wzroście obrotów silnika, który nie idzie w parze z adekwatnym do nich rozwojem prędkości. Awarię często sugeruje również wysokie „branie” sprzęgła, szczególnie gdy wcześniej auto ruszało po delikatnym odpuszczeniu pedału. Ten z czasem zaczyna pracować coraz ciężej. „Kończeniu się” sprzęgła towarzyszy również smród nasilający się przy mocniejszym obciążeniu układu napędowego oraz nietypowe odgłosy z okolic skrzyni biegów. Mogą się także pojawić trudności z wybraniem żądanego przełożenia, a gdy to się uda, ruszaniu samochodem towarzyszy szarpnięcie.

Wymiana sprzęgła cena
Zepsute sprzęgło daje o sobie znać m.in. podczas zmiany biegów.

Wymiana sprzęgła – czy można to zrobić samemu?

Wymiana sprzęgła nie zalicza się do prostych czynności wykonywanych przy samochodzie, ale nie oznacza to, że nie można się jej podjąć samodzielnie. Niektórzy robią to po rozeznaniu się w kosztach wymiany sprzęgła w warsztatach – a te niekiedy mogą przytłoczyć. Ostrzegamy jednak, że musimy zarezerwować na to dużą ilość czasu, a także mieć pewne doświadczenie w naprawach auta i najlepiej pomoc drugiej osoby. By wymienić sprzęgło, trzeba bowiem wyjąć skrzynię biegów: to wymaga m.in. rozebrania części zawieszenia i układu kierowniczego, zdjęcia półosi i poduszek skrzyni, a na końcu wyjęcia jej z samochodu. Dopiero wtedy uzyskujemy dostęp do sprzęgła. Wymiana go jest idealną okazją do sprawdzenia kondycji koła dwumasowego. To już trudno zweryfikować samemu, dlatego najlepszą opcją pozostaje zlecenie wymiany sprzęgła doświadczonemu mechanikowi.

Wymiana sprzęgła – cena

Nawet jeśli po drodze nie wystąpią żadne komplikacje, wymiana sprzęgła to czasochłonna czynność nierzadko wymagająca zaangażowania dwóch mechaników. Przekłada się to na czas robocizny, a co za tym idzie – zapłacenia za nią. Zazwyczaj operacja wymiany sprzęgła zajmuje mechanikom od 2 do nawet 12 godzin, w zależności od modelu auta i napotkanych trudności. Koszty dodatkowo rosną przy konieczności zdemontowania ramy pomocniczej lub całkowitego wyjęcia silnika. Z reguły im mniejsze auto z jak najprostszym silnikiem, tym cały proces wymiany sprzęgła będzie tańszy. Trzeba się nastawić na ok. 400-500 zł w samochodach miejskich, przez 1000-1500 zł w autach kompaktowych, do nawet 3-5 tys. zł w większych, mocniejszych lub bardziej skomplikowanych pojazdach.

Wymiana sprzęgła cena
Przy okazji wymiany sprzęgła dobrze od razu zmienić (albo chociaż skontrolować) koło dwumasowe.

Do kosztów wymiany sprzęgła należy jeszcze doliczyć cenę odpowietrzenia sprzęgła wraz z uzupełnieniem płynu hydraulicznego (ok. 50 zł) oraz wymiany oleju w skrzyni biegów (100-150 zł).

Przeczytaj także:

Objawy uszkodzonego sprzęgła. Jakie są przyczyny awarii sprzęgła?

Czy trzymanie nogi na sprzęgle nie skończy się awarią?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji