PoradyPoradyNoga na sprzęgle. Czy nadużywanie sprzęgła może uszkodzić mechanizm?

Noga na sprzęgle. Czy nadużywanie sprzęgła może uszkodzić mechanizm?

Wciskanie sprzęgła jest konieczne w obsłudze każdego auta wyposażonego w ręczną skrzynię biegów. Nadużywanie mechanizmu nie pozostaje jednak bez konsekwencji i może skutkować poważnymi wydatkami.

Sprzęgło to nieodłączny element wszystkich aut wyposażonych w manualną skrzynię biegów. Jego wciśnięcie sprawia, że moment obrotowy przestaje być przenoszony na koła, co z kolei pozwala na płynną i bezpieczną zmianę przełożeń podczas jazdy. Jak każdy mechanizm, sprzęgło w trakcie eksploatacji samochodu ulega jednak stopniowemu zużyciu. Na szybkość tego procesu wpływa głównie… zachowanie kierowcy. Zbyt długie wciskane pedału może bowiem narazić właściciela auta na wysokie koszty i konieczność wizyty w serwisie.

W jaki sposób kierowcy niszczą sprzęgło?

Sprzęgła należy używać wyłącznie w momentach, w których jest to niezbędne do prawidłowego funkcjonowania pojazdu. Mowa zatem o jakiejkolwiek zmianie biegu czy ruszaniu z miejsca. Do złych praktyk wielu kierowców należy wciskanie sprzęgła już w chwili rozpoczęcia hamowania np. przed światłami, gdzie sygnalizator pali się na czerwono. Wiele osób utrzymuje nogę na sprzęgle podczas tymczasowego postoju z włączonym silnikiem lub regularnie rusza na półsprzęgle, co również jest szkodliwe dla mechanizmu.

Jakie są objawy zużytego sprzęgła?

Nadmierne wciskanie lub przeciążanie sprzęgła powoduje, że zużywa się ono nawet kilkukrotnie szybciej niż podczas prawidłowego stylu jazdy. W najbardziej skrajnych przypadkach jego żywotność może spaść do 30-40 tys. km. Jednym z najczęstszych objawów świadczących o tym, że mechanizm nadaje się do wymiany, jest ślizganie się sprzęgła, czyli sytuacja, w której samochód rusza z miejsca dopiero po dłuższym zwiększaniu obrotów i odpuszczaniu pedału.

Ile kosztuje wymiana sprzęgła?

W zależności od klasy samochodu koszt wymiany sprzęgła może wynosić od ok. 400 do nawet ponad 1 tys. zł. To jednak nie koniec wydatków, bo wraz z w nowym sprzęgłem powinno się także zamontować nowe koło dwumasowe. Jego cena to nawet 3 tys. zł. Do tego dochodzi jeszcze cena robocizny, jaką zażyczy sobie warsztat.

Sprzęgło
W nowoczesnych autach wymiana sprzęgła z kołem dwumasowym liczona jest w tysiącach złotych.

Podróżując na co dzień autem warto zatem pamiętać, by nie nadużywać sprzęgła. Podczas zatrzymywania samochodu warto stosować technikę hamowania silnikiem, która nie tylko jest korzystniejsza dla pojazdu, ale zapewnia również niższe spalanie. Nie opierajmy nogi cały czas na pedale sprzęgła, a stojąc dłużej np. na czerwonym świetle wrzućmy na skrzyni biegów luz.

Polecamy również:

Jak wydłużyć życie sprzęgła i zaoszczędzić tysiące złotych?

Regeneracja sprzęgła: jak przebiega i ile kosztuje?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji