NowościAktualnościGenewa 2019: koncepcyjny Seat el-Born

Genewa 2019: koncepcyjny Seat el-Born

Oto el-Born – pierwszy elektryczny Seat, oparty na najnowszych rozwiązaniach grupy VW. Jako auto seryjne Seat el-Born trafi do sprzedaży w 2020 r.

Grupa Volkswagen mocno stawia na rozwój samochodów elektrycznych. Najważniejsze jest to, że dla aut tego typu opracowano od podstaw modularną platformę, nieopartą na stosowanych dotychczas, ale zaprojektowaną tak, by w pełni wykorzystać potencjał napędu elektrycznego. Na płycie MEB (Modularen E-Antriebs-Baukasten) mają powstawać różne auta – tradycyjne kompakty, SUV-y i minivany. Pierwszym seryjnym samochodem na MEB będzie Volkswagen ID (debiut w 2019 r.), a kolejnym – Seat el-Born (nazwa wywodzi się od dzielnicy w Barcelonie). Hiszpańskie auto właśnie zostało zaprezentowane – jeszcze w odmianie koncepcyjnej, ale wydaje się, że bliskiej wersji produkcyjnej.

Seat el-Born koncept (2019)
Seat el-Born to kompaktowy minivan, w typie VW Golfa Sportsvana czy Mercedesa klasy B. Albo… Seata Altei.

Do napędu służy silnik elektryczny o mocy 204 KM (mogą być oferowane także słabsze odmiany), a umieszczone w podłodze akumulatory mają pojemność 62 kWh. Seat obiecuje, że el-Born prędkość 100 km/h uzyska w 7,5 s, a jego zasięg wynosi 420 km (pomiary wg WLTP). Ładowanie baterii za pomocą najszybszej ładowarki (100 kW) od 0 do 80% ma zajmować nieco mniej niż 50 minut.

Seryjny Seat el-Born trafi do sprzedaży w przyszłym roku. Produkcja będzie się odbywać w niemieckiej fabryce w Zwickau. Przechodzi ona właśnie transformację i jej bramy mają opuszczać tylko samochody elektryczne (do 330 tys. rocznie).

 

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji