NowościAktualnościFord Pro podnosi efektywność firmowych flot samochodowych

Ford Pro podnosi efektywność firmowych flot samochodowych

Ford Pro – tak nazywa się nowy program Forda stworzony z myślą o zwiększeniu efektywności europejskich flot pojazdów użytkowych. Innowacyjne usługi oraz cyfrowe rozwiązania służą wydłużeniu dyspozycyjności samochodów i obniżeniu kosztów ich eksploatacji w firmach, a także pomagają przejść firmom na elektromobilność.

W zasadzie Ford Pro jest nowy globalnym oddziałem Forda zajmujący się dostarczaniem rozwiązań dla klientów komercyjnych. Jego celem jest zwiększanie produktywności flot, niezależnie od wielkości firmy. Oferta Ford Pro stanowi połączenie oprogramowania, rozwiązań z zakresu ładowania aut elektrycznych, obsługi serwisowej oraz finansowania dla właścicieli pojazdów użytkowych.

Co istotne, Ford Pro zaoferuje zintegrowane, cyfrowe rozwiązania, pomagające klientom zarządzać flotami w wygodny i efektywny sposób bez względu na to, czy korzystają oni z pojazdów spalinowych, czy elektrycznych, a nawet z aut innych marek.

W USA, gdzie Ford Pro wprowadzono na początku br., wykazano, że efekt zintegrowania narzędzi do zarządzania flotą może obniżyć całkowity koszt posiadania floty od 10 do 20%.

Wprowadzając nową ofertę, Ford korzysta ze swojej pozycji światowego lidera na rynku aut dostawczych. Centralnym punktem programu Ford Pro są skomunikowane pojazdy, w tym elektryczny E-Transit (fot.). Ponadto oferta obejmuje wsparcie w przygotowaniu zabudowy samochodu, telematykę do monitorowania floty oraz stanu pojazdów, która pozwala nawet zawczasu diagnozować awarie i w ten sposób skracać przestoje, a także montaż systemu do ładowania aut elektrycznych oraz usługi finansowe.

Ford Pro Telematics
Ford Pro Telematics umożliwia śledzenie lokalizacji pojazdów w czasie rzeczywistym oraz monitorowanie ich stanu technicznego, a także analizę pracy kierowców.

Inteligentne oprogramowanie

Czas to pieniądz, a badania przeprowadzone wśród klientów Ford Pro wykazały, że operatorzy flot oczekują pojedynczego, zintegrowanego rozwiązania, łączącego wszystkie aspekty zarządzania, dzięki czemu uzyskują maksymalną efektywność, a nie zlepek rozwiązań różnych usługodawców, angażujących dodatkowe zasoby. Oprogramowanie Ford Pro stanowi połączony ekosystem cyfrowych rozwiązań, który wykorzystuje bieżące dane do integrowania pojazdów, telematyki, procesu ładowania i serwisowania w wydajne platformy, przyjazne dla użytkownika i podnoszące efektywność pracy. Tak zintegrowane wsparcie zwiększa wartość każdego z rozwiązań Ford Pro z punktu widzenia klienta.

Floty mogą korzystać z zaawansowanego oprogramowania Ford Pro Telematics, które pozwala usprawnić zarządzanie skomunikowanymi pojazdami użytkowymi Forda. Oprogramowanie to przekształca dane z pojazdów klasy Forda w użyteczne informacje i alerty upraszczające zarządzanie flotą. Obejmują one lokalizację pojazdów w czasie rzeczywistym, alerty dotyczące stanu technicznego oraz monitorowanie pracy kierowców, co pomaga w przestrzeganiu przepisów i prowadzeniu szkoleń.

Oprogramowanie Ford Pro przynosi również korzyści firmom leasingowym i dużym flotom pojazdów z własnymi i istniejącymi rozwiązaniami telematycznymi. Usługi Ford Data Services dostarczają im bezpiecznych, opracowanych przez Forda danych dotyczących pojazdów za pośrednictwem chmury Transportation Mobility Cloud, zapewniając tym samym informacje niezbędne do skuteczniejszego zarządzania.

Wsparcie dla pojazdów specjalnego przeznaczenia

Połowa wszystkich modeli użytkowych Forda sprzedawanych w Europie jest poddawana konwersjom w celu dostosowania ich do specyficznych potrzeb klientów. Zadaniem zespołu Ford Pro Special Vehicles jest zrozumienie i spełnienie tych potrzeb poprzez dostarczanie produktów i rozwiązań adaptacyjnych, zaprojektowanych do konkretnych zastosowań, które przyczyniają się do wzrostu efektywności ich pracy. Wiedza inżynieryjna zespołu dotyczy gamy wyspecjalizowanych elementów wyposażenia modelu bazowego, które stanowią podstawę przebudowanego pojazdu, a także wysokiej klasy podzespołów, dodatkowych akumulatorów i układów paliwowych oraz zestawów montażowych dla elementów takich jak oświetlenie sygnalizacyjne i instalacje elektryczne przyczepy, zarówno dla pojazdów z napędem spalinowym, jak i elektrycznym.

Ford pojazdy specjalne
Ford Pro obejmuje również wsparcie techniczne przy konwersji aut.

Ponadto, w ramach programu Qualified Vehicle Modifier (QVM), klienci mogą liczyć na wsparcie sieci 200 firm zajmujących się konwersjami pojazdów. Partnerzy ci dysponują ekspercką wiedzą i realizują specjalistyczne zamówienia w szerokim spektrum konwersji, od prostego wyposażenia w regały jednego samochodu dostawczego, po stworzenie dużej floty pojazdów z chłodniami na potrzeby firm zaopatrujących cały rynek krajowy.

Fordowski zespół ds. pojazdów specjalnych rozszerza obecnie swoją ofertę dla klientów i partnerów zajmujących się przebudowami, proponując im szereg nowych usług, które zwiększą ich efektywność działania i konkurencyjność. Obejmują one wiele rozwiązań służących cyfrowej modernizacji, które pozwalają zintegrować systemy innych firm z wyświetlaczem dotykowym w pojeździe, co poprawia komfort użytkowania i eliminuje konieczność dodawania dodatkowych paneli sterowania w kabinie. Rozwiązania te obejmują również homologację i wsparcie techniczne, zwiększające efektywność samej konwersji.

Pełna obsługa dzięki usłudze Ford Pro Charging

Aby ułatwić przejście na pojazdy elektryczne, Ford Pro Charging oferuje w pełni zintegrowany, skoncentrowany na aspekcie ekonomicznym system ładowania dla flot. Umożliwia on określenie najbardziej efektywnych strategii ładowania i wdrożenie w europejskich firmach rozwiązań procentujących w przyszłości.

Ford E-Transit Detail Ford Telematics MobileApp
Fordowska telematyka pozwala m.in. zdalnie śledzić ilość prądu w elektrycznych autach flotowych oraz przebieg procesów ładowania.

Każda baza floty jest inna, dlatego konsultanci Ford Pro Charging będą towarzyszyć klientom na kluczowych rynkach podczas procesu przechodzenia na pojazdy elektryczne, pomagając im w wyborze optymalnego rozwiązania w zakresie ładowania, odpowiadającego profilowi ich przedsiębiorstw. Ford Pro Charging oferuje jedyną w swoim rodzaju usługę obejmującą instalację urządzeń i oprogramowanie zarządzające, które bezproblemowo współpracuje z elektrycznym E-Transitem. Pokładowy system łączności umożliwia wykrywanie potencjalnych problemów, zanim klienci zdadzą sobie z nich sprawę oraz ich rozwiązywanie przy minimalnym zakłóceniu pracy.

Z myślą o flotach, których kierowcy parkują pojazdy służbowe przy domu, Ford Pro Charging upraszcza również instalację domowych ładowarek ściennych i administrowanie ładowaniem w domach. i chociaż większość operatorów będzie korzystać z publicznego systemu ładowania tylko w ostateczności, aby korzystać z naładowanych pojazdów podczas pracy, Ford Pro Charging zapewnia również dostęp do ponad 300 000 ładowarek i scentralizowanych rozliczeń, co zwiększa elastyczność i prostotę eksploatacji.

Usługi Ford Pro Service wydłużają dyspozycyjność

Przestoje mogą spędzać sen z powiek menedżerom flot; są one trzecim co do wielkości kosztem obsługi flot, po paliwie i amortyzacji. Ford Pro Service to kluczowy element ekosystemu Ford Pro, gwarantujący maksymalny czas sprawności pojazdów poprzez dostęp do danych skomunikowanych pojazdów oraz szerokiej sieci serwisowej.

Europejska sieć wsparcia technicznego obejmuje 800 punktów serwisowych Transit Centre – jest to największa sieć specjalizująca się w pojazdach użytkowych spośród wszystkich marek. Ford Pro jest również gotowy do obsługi pojazdów elektrycznych, dzięki 1500 certyfikowanym dealerom w Europie oraz ponad 4500 autoryzowanym warsztatom, z których każdy może serwisować model E-Transit.

Ukierunkowane na klienta inicjatywy Ford Pro obejmują flotę samochodów Mobile Service, które zapewniają serwis w czasie i miejscu dogodnym dla firm, aby znacznie skrócić czas przestojów. Usługa Mobile Service działa już w Wielkiej Brytanii, obecnie wchodzi w Niemczech, a w przyszłości będzie dostępna także dla klientów na innych rynkach. Vany Mobile Service mogą wykonać 70% prac serwisowych i naprawczych – również w pojazdach innych marek – zwiększając wygodę i wydajność pracy oraz eliminując przestoje i koszty związane z przewożeniem pojazdów floty do warsztatów.

Również system zdalnej poprawy dyspozycyjności FORDLiive firmy Ford Pro Service ma szansę wpłynąć na poprawę produktywności firm eksploatujących pojazdy użytkowe. To kluczowy element stałego kontaktu Forda Pro z klientami – system wykorzystuje dane o pojazdach w czasie rzeczywistym, aby komunikować klientów i ich samochody, z dealerami i ekspertami Forda Pro, dysponującymi specjalistyczną wiedzą. Efektem jest mniejsza liczba awarii, mniej czasochłonnych wizyt u dealerów i szybsze naprawy w warsztatach.

Od momentu uruchomienia w marcu 2021 r. FORDLiive pozwolił na uzyskanie prawie 125 000 dodatkowych dni dyspozycyjności pojazdów w całej Europie. Ford Pro prognozuje, że FORDLiive może zmniejszyć czas przestoju floty nawet o 60%.

Poza przekazywaniem klientom ostrzeżeń o stanie pojazdu za pośrednictwem oprogramowania Ford Pro, system FORDLiive umożliwia również serwisom Transit Center wykorzystanie danych o pojazdach klientów w celu skrócenia czasu realizacji zleceń poprzez szybszą diagnostykę, wcześniejsze zamawianie części oraz usprawnienie planowania i tworzenia harmonogramu stanowisk warsztatowych.

Ponad 100 specjalistów FORDLiive, pracujących w wydzielonych centrach systemu zdalnej dyspozycyjności w Niemczech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, może pomóc w prewencyjnym zarządzaniu przeglądami i reagowaniu na pojawiające się problemy. Kolejne centra na Węgrzech i w Szwecji zostaną otwarte jeszcze w tym roku.

Sprawniejsza administracja dzięki Ford Pro Financing

Zintegrowana oferta samochodów, produktów i usług Ford Pro znajdzie się w przygotowywanym programie Ford Pro FinSimple – jednolitym, przejrzystym i elastycznym planie finansowania dla małych i średnich flot, który pozwoli klientom komercyjnym skoncentrować się na prowadzeniu skutecznej działalności.

Produkty i usługi obejmą finansowanie zakupu oraz leasingu pojazdów użytkowych z fakturowaniem łączonym, komercyjne linie kredytowe, zarządzanie kontem online oraz możliwość współpracy z ekspertem finansowym. FinSimple obejmuje również wszelkie powiązane formy finansowania, takie jak dostosowanie pojazdów do specyficznych potrzeb przedsiębiorstwa oraz kompleksowe finansowanie wspierające elektryfikację floty, w tym rozwiązania Ford Pro Charging. Usługa zapewni kompleksowe rozwiązanie finansowe dla klientów komercyjnych w całej Europie, przy czym produkty, usługi i daty wprowadzenia na rynek będą różne w zależności od rynku.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji