NowościAktualnościFord Driving Skills for Life po raz siódmy. Bezpłatny kurs dla młodych...

Ford Driving Skills for Life po raz siódmy. Bezpłatny kurs dla młodych kierowców

Przed nami siódma polska edycja programu edukacyjnego Ford Driving Skills for Life. Dowiedz się więcej o tym szkoleniu i sprawdź, kto może wziąć w nim udział.

Z policyjnymi statystykami trudno dyskutować – według danych z raportu Komendy Głównej Policji kierowcy w wieku 18-24 lata są grupą, która odznacza się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 000 osób. W ubiegłym roku spowodowali oni aż 3059 wypadków, w których zginęło 281 osób, a 3910 zostało rannych. Najczęstszą przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków drogowych (34,9%). Zgodnie z opiniami specjalistów, młodzi kierowcy charakteryzują się brakiem doświadczenia i umiejętności w kierowaniu pojazdami, przy jednoczesnej dużej skłonności do brawury i ryzyka.

Ford ma świadomość tych zagrożeń i nie pozostaje wobec nich obojętny. Od 2003 roku funkcjonuje program szkoleniowy Ford Driving Skills for Life, który został utworzony przez Ford Motor Company Fund, stowarzyszenie Governors Highway Safety Association oraz panel ekspertów ds. bezpieczeństwa. Głównym założeniem tego programu jest przekazanie świeżo upieczonym kierowcom umiejętności, których nie nabyli w trakcie podstawowego kursu na prawo jazdy. Dziś szkolenia te są realizowane na całym świecie, a Ford Fund zainwestował w ich organizację ponad 60 milionów dolarów.

Ford Driving Skills for Life 2023

W Europie program Ford Driving Skills for Life jest obecny od 2013 roku i od samego początku wspiera Wizję Zero, czyli projekt mający na celu wyeliminowanie ofiar śmiertelnych i wypadków z poważnymi obrażeniami ciała, a przy tym także rozwój bezpiecznej, zdrowej i zrównoważonej mobilności. Dotychczas na naszym kontynencie przeszkolono 50 000 młodych kierowców, a w Polsce, gdzie program FDSFL działa od 2016 roku, w darmowych kursach uczestniczyło już ponad 3700 osób.

Ford Driving Skills for Life 2023

„Program Ford Driving Skills For Life łączy młodych kierowców z profesjonalnymi instruktorami jazdy. Przy użyciu specjalistycznych narzędzi prezentujemy uczestnikom realia jakie czekają na nich na drodze oraz podpowiadamy jak powinni się zachować, by nie dochodziło do niebezpieczeństw. Osobiście cieszy mnie coroczna wysoka frekwencja na szkoleniach” – powiedział Mariusz Jasiński, Dyrektor Komunikacji i Public Relations Ford Polska.

Ford Polska już po raz siódmy przygotowuje bezpłatne szkolenie dla młodych kierowców w wieku 18-24 lata, które w tym roku odbędzie się w dniach 3-4 czerwca w Gdańsku przy stadionie przy ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1. Osoby zainteresowane udziałem w kursie Ford Driving Skills For Life mogą zarejestrować się na stronie www.forddsfl.pl.

Ford Driving Skills for Life 2023

Uczestnicy będą uczyć się w małych grupach, a kurs praktyczny i teoretyczny obejmie zagadnienia dotyczące krytycznych czynników wpływających na kolizje drogowe, w tym m.in. rozpoznawanie zagrożeń, kontrolowanie prędkości, panowanie nad pojazdem czy rozpraszanie uwagi. Podczas tegorocznego szkolenia zostaną poruszone także kwestie bezpieczeństwa związane z prowadzeniem pojazdów elektrycznych. Odbędzie się również sesja „Bezpieczeństwo w mobilności”, która obejmie rozpoznawanie zagrożeń i względy bezpieczeństwa drogowego pieszych, rowerzystów i użytkowników e-hulajnóg.

Ford Driving Skills for Life 2023

Ponadto kurs zostanie jeszcze uzupełniony o optymalizację planowania podróży z perspektywy zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego zarządzania energią. To istotny temat, bowiem według Światowej Organizacji Zdrowia aż połowa miejskich podróży autem odbywa się na dystansie krótszym niż 5 km, dlatego ważne jest, aby rozważyć sposób podróżowania i kiedy to możliwe wybrać alternatywne rozwiązanie zamiast samochodu.

„Fundusz Forda inwestuje w programy, które tworzą bezpieczniejsze warunki dla wszystkich użytkowników dróg, nie tylko dla osób korzystających z samochodu. Wierzymy, że każdy zasługuje na dostęp do niezawodnej, bezpiecznej i przystępnej cenowo mobilności. Nasz program Ford Driving Skills for Life uczy młodych kierowców bezpiecznych praktyk w kontekście niechronionych użytkowników dróg. To znaczy pieszych, rowerzystów i osób korzystających z transportu publicznego. Program zapewnia bezpieczniejszą mobilność zarówno dla nowych kierowców, jak i dla tych, którzy dzielą z nimi drogę” – powiedział Joe Provenzano, dyrektor ds. mobilności w funduszu Ford Motor Company.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji