Współpraca reklamowaBezpiecznie w pracy. Zadba o to ten samochód dostawczy

Bezpiecznie w pracy. Zadba o to ten samochód dostawczy

Do samochodów dostawczych trafia wiele nowinek zarezerwowanych dotychczas dla aut luksusowych. Sprawdź, jakie systemy bezpieczeństwa znajdziemy w nowym Fiacie Ducato.

Kierujący samochodami dostawczymi często pokonują nimi duże przebiegi i eksploatują je w mieście. W takich warunkach bardzo łatwo o kolizję, szczególnie że w zabudowanym furgonie kierowca ma bardzo ograniczoną widoczność na boki i do tyłu. Z tego względu nowoczesne wyposażenie, obejmujące zaawansowane systemy bezpieczeństwa, bywa o wiele bardziej przydatne w samochodzie użytkowym niż w aucie stricte przystosowanym do przewozu osób. Na szczęście w najnowszych autach dostawczych nie można na tym polu narzekać. Wielu pomocnych asystentów kierowcy dostępnych jest już na liście wyposażenia standardowego, a niektóre można dokupić drogą atrakcyjnie skonfigurowanych pakietów. Tak jest w przypadku nowego Fiata Ducato, który oferuje autonomizację jazdy na poziomie drugim, uzyskiwaną dzięki „naszpikowaniu” samochodu wieloma systemami wspomagania jazdy (ADAS). Na jakie technologie poprawiające komfort i bezpieczeństwo można liczyć w dostawczym Fiacie?

Adaptacyjny tempomat z funkcją Stop And Go

Rzecz nieoceniona podczas długich przelotów drogami szybkiego ruchu. Elektronika utrzymuje zadaną przez kierowcę prędkość (musi być powyżej 30 km/h), jednocześnie pilnując odległości od poprzedzającego pojazdu i nie dopuszczając, by samochód zjechał ze swojego pasa ruchu. Adaptacyjny tempomat można zestawić z funkcję Stop And Go, która automatycznie wyhamuje i zatrzyma Fiata Ducato, gdy zrobi to poprzedzający pojazd. Gdy ruszy, elektronika samoistnie wprawi w ruch dostawczego Fiata. Tempomat można też zestawić z systemem rozpoznawania znaków drogowych. Wtedy mamy do czynienia z Inteligentnym Adaptacyjnym Tempomatem, który na bieżąco informuje kierowcę o wykrytych ograniczeniach prędkości.

Fiat Ducato systemy bezpieczeństwa 02
Adaptacyjny tempomat można wygodnie obsługiwać przyciskami na kierownicy.

Asystent utrzymania pasa ruchu

Ten asystent kierowcy pilnuje, by samochód nie opuszczał swojego toru jazdy. Wykorzystuje do tego umieszczoną w przedniej szybie kamerę, która monitoruje linie drogowe (także te wyznaczające skraj jezdni). W razie najechania na linię rozdzielającą tory jazdy elektronika automatycznie skieruje auto na środek pasa ruchu oraz ostrzeże o tym fakcie kierowcę (poprzez zwiększenie oporu na kierownicy i za pomocą sygnałów dźwiękowych oraz komunikatów na desce rozdzielczej).

Asystent jazdy w korku

System „namierza” poprzedzający pojazd i traktuje go jako punkt odniesienia do zatrzymywania i wprawiania w ruch Ducato. Jeśli po aktywacji asystenta auto przed Fiatem zatrzyma się i ruszy, samochód zrobi to samo i powróci do uprzednio zadanej prędkości. Elektronika przy okazji będzie monitorować poruszające się obok pojazdy, aby utrzymać Ducato w bezpiecznej odległości i nie dopuścić do kolizji.

Fiat Ducato systemy bezpieczeństwa 03
Dzięki umieszczonym z przodu kamerom Fiat Ducato potrafi samoczynnie poruszać się w obrębie zajętego pasa ruchu i zwolnić, a nawet zatrzymać się za innym autem.

Rozpoznawanie znaków drogowych + inteligentny asystent prędkości

Kierowca nie zawsze zdaje sobie sprawę z aktualnie obowiązujących ograniczeń prędkości. W Ducato elektronika może zrobić to za niego, odczytując wartości dopuszczalnej prędkości ze znaków drogowych i automatycznie dostosowując do nich prędkość auta. Od teraz z pewnością unikniemy mandatów za przekraczanie prędkości.

Autonomiczny system hamowania awaryjnego + wykrywanie pieszych i rowerzystów

Jeżdżąc Fiatem Ducato nie trzeba się martwić o wystąpienie niespodziewanej sytuacji z innym uczestnikiem ruchu drogowego (np. pieszym lub rowerzystą). System AEB nieustannie monitoruje sytuację wokół samochodu i ostrzega kierowcę, gdy wykryje kogokolwiek w pobliżu. Potrafi też samodzielnie wyhamować auto, gdy kierujący nie zareaguje na wysyłane komunikaty.

Wykrywanie zmęczenia u kierowcy

Dzięki bieżącej obserwacji ruchów kierowcy ten system potrafi wykryć nadmierne zmęczenie, a co za tym idzie – zmniejszoną uwagę kierującego. W takim przypadku wysyła do niego stosowny komunikat na desce rozdzielczej i dodatkowo informuje o tym drogą komunikatu dźwiękowego.

Fiat Ducato systemy bezpieczeństwa 01
Ducato ostrzeże kierowcę na zestawie wskaźników o wykryciu u niego zmniejszonej koncentracji. To dobry pretekst, by zrobić postój w trasie i chwilę odpocząć.

Hamowanie awaryjne po kolizji

Asystenci Fiata zrobią też wszystko, by zminimalizować skutki kolizji drogowej, gdy już do niej dojdzie. W kryzysowej sytuacji Ducato samo zacznie hamować, unikając tym samym możliwości zderzenia się z kolejnymi pojazdami.

Asystent wiatru bocznego

Ten system może się okazać bardzo przydatny w momencie, gdy jedziemy „na pusto” podczas wietrznej pogody. Elektronika, przy użyciu hamulca, stabilizuje pojazd, nie dopuszczając by pod naporem silnego wiatru zjechał on na pobocze. Asystent działa od prędkości 65 km/h.

Automatyczne światła drogowe i lampy przeciwmgłowe z funkcją doświetlania zakrętów

Kierowca Ducato nie musi martwić się, że „oślepi” światłami drogowymi jadących z naprzeciwka kierowców: elektronika samoczynnie je wyłączy, gdy wykryje zbliżający się pojazd, po czym automatycznie włączy „długie” światła z powrotem. Pomocne też będą zapalające się na zakrętach lampy przeciwmgielne – zapewnią lepszą widoczność podczas skręcania.

Fiat Ducato
Zapalające się przy skręcie kół lampy przeciwmgłowe poprawiają widoczność auta w dzień i pozwalają kierowcy więcej dostrzec w nocy.

Układ stabilności przyczepy

Zaawansowana elektronika czuwa też nad bezpieczną jazdą z przyczepą. Jeśli stwierdzi nadmierne wychylenia przyczepy w bok, skoryguje jej tor jazdy, redukując moment obrotowy silnika i przyhamowując koła w taki sposób, by Ducato i przyczepa utrzymały się na drodze.

Polecamy również:

Dlaczego warto kupić nowego Fiata Ducato?

Jeden model do wielu zadań, czyli zabudowy do Fiata Ducato

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji