NowościAktualnościFabryka włoskiej marki, która skończyła jak FSO na Żeraniu

Fabryka włoskiej marki, która skończyła jak FSO na Żeraniu

W świecie motoryzacji powstają nowe marki, a inne – nawet najbardziej legendarne, przeżywają trudne chwile czy wręcz upadają. Jeden z porzuconych zakładów znajduje się w San Giorgio.

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w świecie motoryzacji jest włoska Pininfarina. To nie tylko studio projektowe, które odpowiadało za design wielu ikonicznych modeli – z Ferrari Enzo, F40 i F50 na czele.

Pininfarina była również manufakturą specjalizującą się w niskoseryjnych produkcjach – zwłaszcza samochodów z nadwoziami typu coupe i cabrio. W tej grupie były m.in. Peugeot 406 Coupe czy Alfa Romeo Brera oraz Spider. Studio PininfarinaW 1986 r. działalność rozpoczęła fabryka w San Giorgio Canavese, która powstała na mocy umowy podpisanej przez Pininfarinę z General Motors, a pierwszym produktem był Cadillac Allante. Później w tym zakładzie były produkowane wspomniane Peugeoty 406 Coupe oraz Alfy Romea Brera i Spider. Mimo że Pininfarina była podwykonawcą, nie pozostawała anonimowa. Wiele modeli wyjeżdżających z tej manufaktury oznaczano logiem Pininfariny.

Niestety wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Produkcja aut w San Giorgio została wygaszona w 2010 roku. Od tego czasu zakład stoi bezużyteczny. Z Map Google wynika, że już w połowie 2011 roku bramy były zamknięte, a między 2016 i 2018 usunięto logo Pininfarina.

Jak obecnie wygląda fabryka można przekonać się dzięki miłośnikom urbexu, którzy dostali się na teren fabryki i przygotowali ciekawe nagranie, przy okazji prezentując w nim wybrane fakty na temat zakładu. Nam całość przypomniała o losach fabryki FSO na Żeraniu, które również miało wzloty i upadki.

Warto dodać, że marka Pininfarina wciąż istnieje. Od końca 2015 r. jest własnością indyjskiej grupy Mahindra. Wciąż projektuje ona karoserie – najnowsze modele to VinFast VF 8 oraz VinFast VF 9 oraz Togg T10X oraz prototypy NAMX HUV i Pininfarina Viritech Apricale.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji