NowościAktualnościAlfa Romeo Tonale traci klientów. Podbiera ich... rywal z koncernu

Alfa Romeo Tonale traci klientów. Podbiera ich… rywal z koncernu

Nie każdy wie, że Alfa Romeo Tonale ma „bliźniaka”, który skutecznie podbiera jej klientów w USA. Dlaczego klienci rzucili się tam na odpowiednika spod znaku Dodge’a – Horneta?

Alfa Romeo próbuje swoich sił w Stanach Zjednoczonych. Oferowane przez nią modele – Giulia i Stelvio – nie sprzedają się jednak zbyt dobrze, gdyż w 1. kwartale 2024 roku odnotowały ponad 30-procentowy spadek względem analogicznego okresu w roku ubiegłym. Jedynym jasnym punktem marki jest Tonale. Nieduży SUV błyskawicznie przewyższył pod względem wyników sprzedaży Giulię, ale nie zdołał jeszcze wyprzedzić Stelvio.

W końcowym rozrachunku Alfa nie wypadła tak źle na tle innych marek koncernu Stellantis za Oceanem. Wprowadzenie do oferty Tonale pozwoliło jej zachować „czystą kartę”, gdyż w łączny spadek sprzedaży wyniósł tylko 4%. To o wiele mniej od marek bardzo „lubianych” w USA, czyli Dodge’a (16%) i RAMa (26%). W USA w 1. kwartale 2024 roku wzrosła za to sprzedaż Jeepów (o 2%), Chryslerów (o 9%) i… Fiatów (o 12%), choć w przypadku tych ostatnich i tak mowa o niecałych 200 sprzedanych samochodach (podczas gdy Jeepów udało się sprzedać ponad 150 tysięcy).

Dodge Hornet – rywal Alfy Romeo Tonale z tego samego koncernu

Wyniki Dodge’a byłyby przy tym o wiele gorsze, gdyby nie wprowadzenie do oferty zupełnie nowego modelu – kompaktowego SUV-a o nazwie Hornet. Auto zaliczyło w USA naprawdę udany debiut, gdyż w 1. kwartale 2024 roku znalazło aż 7419 nabywców. Ten rezultat może dziwić z uwagi na fakt, że pojawienie się Dodge’a Horneta w Stanach Zjednoczonych od początku budziło kontrowersje. Samochód nie jest bowiem nową konstrukcją, a… zmodernizowaną Alfą Romeo Tonale, która przecież także oferowana jest na rynku amerykańskim. Trudno tym samym nie sądzić, że Dodge Hornet skutecznie „podcina skrzydła” włoskiej marce w USA, która w Tonale na pewno pokładała wielkie nadzieje na rozwój. Teoretycznie Alfa Tonale pozycjonowana jest jako bardziej luksusowa alternatywa dla Horneta, i to doskonale widać w różnicy w cenie: produkt Dodge’a startuje od 31 400 $, natomiast SUV Alfy Romeo kosztuje minimum 43 845 $. Tak naprawdę jednak to dokładnie te same samochody, stąd wybór Amerykanów wcale nie dziwi.

Dodge Hornet
Dodge Hornet jest oferowany tylko w Ameryce Północnej. Produkcja odbywa się we Włoszech – w tym samym zakładzie, w którym powstaje Alfa Romeo Tonale.
Alfa Romeo Tonale
Poza Europą i Ameryką Północną, Alfa Romeo Tonale walczy o nabywców m.in. w Chinach, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii.

Dodge Hornet. Co warto o nim wiedzieć?

Podobieństwo Dodge’a Horneta do Alfy Romeo Tonale widać już na pierwszy rzut oka po spojrzeniu na linię boczną obu aut. Przód Dodge’a dostosowano do motywu stylistycznego cechującego inne modele producenta, co wymusiło usunięcie słynnego „scudetto” z Alfy Romeo. Hornet, w odróżnieniu od Tonale, która jest autem globalnym, występuje tylko w Ameryce Północnej. Chętni mają wybór tylko między dwiema wersjami silnikowymi. Ale za to jakimi – 265-konnym 2.0 z turbodoładowaniem (Hornet GT) lub topowym Hornetem R/T z układem hybrydowym (opartym na jednostce 1.3) o mocy 285 KM. Wyposażono go w funkcję PowerShot umożliwiającą „wykrzesanie” dodatkowych 25 KM przez 15 sekund rozpędzania się. Auto osiąga pierwsze 100 km/h w zaledwie 6,1 sekundy.

Dodge Hornet
Z tyłu Dodge’a Horneta wyróżniają zmienione tylne światła i… w zasadzie to tyle.

Zapewne kwestią czasu jest, aż sprowadzone z USA Dodge’e Hornety pojawią się w polskich ogłoszeniach. Mogą one „podebrać” kilku chętnych na Alfę Romeo Tonale także w naszym kraju, lecz raczej w minimalnym stopniu – a już na pewno nie na taką skalę, jak ma to miejsce w Stanach Zjednoczonych.

Alfa Romeo Tonale
W Alfie Romeo Tonale emblemat modelowy umieszczono pośrodku klapy bagażnika.
Redakcja poleca:

Więcej na temat Alfy Romeo Tonale

Jakie są najbliższe plany Alfy Romeo?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji