PoradyPoradyMasz BMW? Pewnie nie wiesz do czego służy ta dioda. A jest...

Masz BMW? Pewnie nie wiesz do czego służy ta dioda. A jest bardzo ważna!

Właściciele BMW często zadają sobie pytanie, czym jest dioda lub „oczko” przy pokrętle do włączania świateł. Okazuje się, że ma istotną funkcję, która wpływa na komfort.

Stopień rozbudowania pokładowej elektroniki w autach rośnie od kilku dekad. Pierwsze systemy nie były specjalnie skomplikowane. Pełniły natomiast ważne role. Nim elektronika w aucie stała się modnym gadżetem, zaprzęgano ją do automatyzowania działań mogących odciążyć kierowcę. Na taki krok zdecydowało się np. BMW.

W wielu modelach tej marki na module świateł, bezpośrednio przy pokrętle do włączania lamp znajduje się niewielki element – przez kierowców nazywany diodą lub oczkiem.

Do czego sluzy dioda w BMW

Ten drobny element jest czujnikiem intensywności naświetlenia wnętrza. Odpowiada za proces automatycznej regulacji stopnia podświetlenia panelu wskaźników. Jeżeli w kabinie jest ciemno, a więc w nocy czy podczas jazdy w tunelu, siła podświetlenia wnętrza jest ograniczana.

Punktem wyjścia do zmiany natężenia światła jest oczywiście wartość, jaką ustawimy pokrętłem do regulacji siły podświetlenia. Po co więc czujnik? W dzień, przy dobrym oświetleniu wnętrza, taka sama siła podświetlenia kokpitu jak w nocy byłaby odbierana przez kierowcę jako słaba. Dzięki czujnikowi kierowca nie musi zmieniać ustawień.

Redakcja poleca: Tajemniczy czujnik na desce rozdzielczej. Do czego służy i jak działa?

Jak sprawdzić czy czujnik lub  cały układ działają poprawnie? Wystarczy w słoneczny dzień zakryć czujnik lub w nocy go oświetlić. Siła natężenia kokpitu powinna odpowiednio zmaleć i wzrosnąć.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji