PoradyPoradyDiesel 1.6 HDi - podkładki pod wtryskiwaczami. Objawy usterki, koszt naprawy

Diesel 1.6 HDi – podkładki pod wtryskiwaczami. Objawy usterki, koszt naprawy

Wtryskiwacze układu Common Rail są montowane w głowicy. Sięgają komory spalania, co oznacza, że muszą być uszczelnione. Podkładki pod wtryskiwaczami potrafią zawieść. To częsty problem m.in. w dieslach 1.6 HDi oraz mniejszym 1.4 HDi.

Podkładki pod wtryskiwaczami (zwane także uszczelkami pod wtryskiwaczami) pełnią kluczową rolę w zapewnieniu szczelności między wtryskiwaczem a ich gniazdem w głowicy cylindrów. Zapobiegają one niekontrolowanemu wyciekowi się gazów spalinowych, a więc spadkowi kompresji, niezbędnej do zapalania oleju napędowego oraz uzyskiwania przez silnik pełnych parametrów.

Typowe objawy awarii podkładek pod wtryskiwaczami

1.6 HDI - wymana podkladek wtryskiwaczyNajłatwiejszym do stwierdzenia, a zarazem najbardziej charakterystycznym objawem nieszczelności podkładek wtryskiwaczy jest zapach spalin – może być obecny pod maską (czasami z lekkim zadymieniem). Niekiedy można wyczuć spaleniznę lub spaliny wewnątrz kabiny pojazdu. Nierzadko towarzyszą temu ślady sadzy lub oleju napędowego wokół wtryskiwaczy. Może dochodzić do tego nierówna praca silnika – problemy z równomiernym działaniem silnika są szczególnie odczuwalne na biegu jałowym. Nieszczelności mogą powodować hałas z okolic wtryskiwaczy – „stukot” lub syk wydobywający się spod maski. Towarzyszy temu spadek mocy silnika. Kierowca go zwykle nie zauważa, bo parametry obniżają się w sposób płynny, w miarę narastania problemu, a nie w sposób skokowy. Warto pamiętać, że z czasem wszystkie wymienione objawy uszkodzonych podkładek pod wtryskiwaczami… ustają. To niestety bardzo zły znak – oznacza, że wtryskiwacz został „uszczelniony” sadzą. Jego demontaż może okazać się bardzo trudny.

Przyczyny awarii podkładek wtryskiwaczy

Wykonane z metalu podkładki mogą się zużywać z czasem, zwłaszcza przy wysokich temperaturach i ciśnieniach. Powodem utraty przez nie szczelności może być nieprawidłowe dokręcenie wtryskiwaczy lub użycie podkładek niskiej jakości.

Koszt wymiany podkładek pod wtryskiwaczami

1.6 HDI - nieszczelnosc podkladek wtryskiwaczyKoszt wymiany podkładek pod wtryskiwaczami może się różnić w zależności od marki i modelu samochodu, lokalizacji warsztatu, a także stanu technicznego pozostałych elementów układu wtryskowego. Markowy komplet podkładek pod wtryskiwacze jest tani – kosztuje w granicach 100 zł. Najwięcej kosztuje robocizna, której koszt jest uzależniony od dostępu do wtryskiwaczy oraz… wykrytych problemów. Wymiana podkładem pod wtryskiwaczami może zamknąć się zarówno w kwocie 500 zł, jak i… kilku tysięcy, jeżeli przy próbie wyjęcia wtryskiwacza dojdzie do jego uszkodzenia, co wymusi demontaż głowicy w celu obróbki gniazd wtryskiwaczy.

Dodatkowo serwis może wykryć zużycie wtryskiwaczy (powinien profilaktycznie oddać je na sprawdzenie), wycieki oleju, awarie klap w dolocie i inne problemy. Przy wymianie podkładek może wyjść na jaw zły stan gniazd wtryskiwaczy – ich naprawa znacząco zwiększa koszt naprawy.  1.6 HDI - uszkodzone podkladki wtryskiwaczy

Stan podkładek pod wtryskiwaczami jest niezwykle istotny. Zaniedbania w ich wymianie są dużo bardziej kosztowne od samej wymiany. Dlatego po zakupie samochodu z dieslem 1.6 HDi lub 1.4 HDi warto zlecić ich profilaktyczną wymianę, co może zapobiec kosztownym naprawom w przyszłości.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji