UżywaneDiesel 1.6 HDi: opinie, awarie, usterki, rozrząd i spalanie

Diesel 1.6 HDi: opinie, awarie, usterki, rozrząd i spalanie

Jednym z najpopularniejszych diesli na rynku jest opracowany przez koncern PSA silnik 1.6 HDi. W opinii kierowców to oszczędny, bardzo trwały, a do tego świetnie zaopatrzony w części zamienne motor. Jakie ma wady i usterki?

20 lat temu diesle były na topie. Turbodoładowanie w połączeniu z układem wtryskowym typu Common Rail gwarantowały dobrą dynamikę, wysoką elastyczność i kulturę pracy, umiarkowaną toksyczność spalin i niskie spalanie, które w wielu krajach zachodniej Europy przekładało się na ulgi dla nabywców niskoemisyjnych pojazdów. Aby zoptymalizować koszty produkcji, koncerny motoryzacyjne łączyły siły i wspólnie projektowały i wytwarzały silniki.

Koncern PSA oferował silnik oznaczony kodem DV6 silnik 1.6 HDi, który jako 1.6 TDCi (DLD-416) pracował w Fordach, 1.6D (D4164T) w Volvo, a 1.6D (W16) w Mini. Na tym nie kończy się występowanie francuskiego diesla 1.6, bo zawitał on również do aut innych marek

Diesel 1.6 HDi/TDCi – wersje i różnice

Silnik 1.6 TDCi - spalanie, awaryjność, rozrząd
Koncernowe powiązania sprawiły, że diesel przygotowany przez francuskie koncerny w kooperacji z Fordem, trafił też do Volvo czy Mazdy.

Osoba zainteresowana zakupem samochodu z francuskim dieslem 1.6 powinna wiedzieć, że motor doczekał się trzech ewolucji. Pierwsza, wprowadzona od 2004 r., oznaczana kodami DV6TED4, DV6ATED4, DV6BTED4 oraz DV6UTED4 miała 16-zaworową głowicę, a rozwijała 75-110 KM. Kolejna (DV6DTED, DV6CTED) otrzymała już 8-zaworową głowicę. W jej przypadku można było liczyć na 92, 112 lub 115 KM. Zadebiutowała w 2009 r., a spełniała normę emisji Euro 5. Finalne wydanie to wprowadzane w latach 2013-2015, a spełniające normę Euro 6 silniki 1.6 BlueHDi (DV6FETED, DV6FDTED, DV6FCTED) – wciąż z 8-zaworową głowicą. Generują 75-120 KM. Jedną z bardziej cenionych ze względu na prostotę jest 90-konna, 16-zawowa odmiana DV6ATED4 (znana też jako 9HX) bez DPF, „dwumasy” czy turbo z kierownicą spalin.

Diesel 1.6 HDi – dane techniczne i modele

Przez cały okres produkcji silnik 1.6 HDi zachował pojemność, ale zmieniały się jego założenia konstrukcyjne. Dotyczyło to nie tylko głowicy. Stosowano wtryskiwacze Boscha (trwalsze i łatwiejsze w regeneracji) i Siemensa (piezoelektryczne – trudne czy wręcz niemożliwe do regeneracji, turbo o stałej i zmiennej geometrii, jedno- lub dwumasowe koła zamachowe. Początkowo w wydechu nie montowano filtra sadzy. Do 2010 r. był opcją. Z czasem jednak wprowadzono FAP, który wymagał okresowego uzupełniania dodatku Eolys, który obniża temperaturę wypalania sadzy – żeby był odpowiednio dawkowany, samochód warto tankować do pełna, ale dopiero po wyjeżdżeniu prawie całego zbiornika. Różnice dotyczyły także innych elementów osprzętu. By poznać specyfikę konkretnego auta, należy rozkodować VIN (najlepiej w ASO), a później ustalić, z jakich komponentów został poskładany.

Równie szerokie jest spektrum modeli, do których zawitał diesel francuski diesel 1.6. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze z nich.

Diesel 1.6 HDi/TDCi – występowanie:
Citroen: C2, C3, C4, C4 Cactus, C5, Berlingo, Jumpy
DS: DS3, DS4, DS5
Ford: Fiesta, Focus, C-Max, Mondeo,
Fiat: Scudo
Mazda: 3, 5
Mini: One/Cooper R56
Mitsubishi: ASX
Peugeot: 1007, 206, 207, 208, 307, 308, 3008, 407, 508, 5008, Partner, Expert
Suzuki: Liana, SX4
Toyota: ProAce
Volvo: C30, S40, V50, V40, V70, S80

Diesel 1.6 HDi/TDCi – rozrząd

Peugeot 1.6 HDi - silnik
Pierwsza wersja silnika 1.6 HDI ma 16-zaworową głowicę. Wałek rozrządu jest napędzany paskiem. Odchodzi od niego krótki, widoczny na zdjęciu łańcuch, który napędza drugi wałek rozrządu.

Z założenia silnik 1.6 HDi/TDCi ma paskowy napęd rozrządu. Warto jednak pamiętać, że napędza on tylko jeden wałek rozrządu. W odmianie 16-zaworowej wałki są dwa, a zostały spięte krótkim łańcuchem. Nie okazał się on wiecznym rozwiązaniem – jeżeli spod maski dochodzą metaliczne hałasy, łańcuch rozrządu może wymagać wymiany.

Zalecana częstotliwość wymiany paska rozrządu była różna – w zależności od marki i warunków eksploatacji pojawiały się przebiegi 175-240 tys. km lub 10 lat. Dla dobra jednostki warto prewencyjnie pozostać przy niższym przebiegu – nie podniesie to istotnie kosztów eksploatacji pojazdu, a może uchronić silnik przed zniszczeniem.

Diesel 1.6 HDi/TDCi – osiągi i zużycie paliwa

Wysoki i wcześnie dostępny moment obrotowy sprawia, że silniki 1.6 HDi oraz 1.6 TDCi zapewniają dobre osiągi. Nie trzeba się ich obawiać nawet w większych modelach – jak Volvo V70. Oczywiście w tym przypadku dynamika będzie już ograniczona, ale wystarczy do codziennej, spokojnej jazdy. Cechą wspólną wszystkich aut z dieslami 1.6 HDi czy TDCi jest też niskie spalanie. Orientacyjnie można podać, że wynosi 4-5 l/100 km poza obszarem zabudowanym oraz 6-7 l/100 km w mieście (oczywiście sporo wciąż zależy od warunków i sposobu eksploatacji czy rozmiaru samochodu).

Silnik 1.6 HDi – awaryjność

Diesel 1.6 HDi - awaryjność, spalanieW samochodach z początku produkcji problemy może sprawiać łańcuch spinający wałki rozrządu. Zwykle wytrzymuje w granicach 200 tys. km. Warto również posłuchać pracy silnika na biegu jałowym – wyciągnięty łańcuch łączący wałki rozrządu objawia się donośnym stukotem podczas ruszania.

Problemem wszystkich motorów 1.6 HDi oraz pokrewnych okazują się wycieki oleju oraz podkładki wtryskiwaczy, które z czasem tracą szczelność i zaczynają przepuszczać spaliny. W pierwszej fazie do wnętrza przenika zapach spalin. Później ustaje, co wcale nie jest dobrym sygnałem. Odkładająca się sadza uszczelnia wtryskiwacz, ale z drugiej strony prowadzi do zapieczenia go w głowicy. Jeżeli zajdzie konieczność wymiany wtryskiwacza w celu regeneracji – pojawi się duży problem. Dlatego warto ustalić ze sprzedającym auto, czy już wymienił podkładki, a także zdjąć plastikową osłonę silnika – jeżeli w okolicach wtryskiwaczy widać duże ilości twardej sadzy – można spodziewać się najgorszego.

Potrafi też zawieść układ smarowania turbosprężarki – można poprawić jego wydajność, usuwając sitko, które znajduje się w przewodzie odprowadzającym olej. Wersje z filtrem cząstek stałych mogą też mieć problemy z przybywaniem oleju. Jego poziom podnosi nadmiar paliwa, który wtryskiwany jest do cylindrów w celu wypalenia filtra. Paliwo to skapuje po ściankach tulei cylindrowych i spływa do miski olejowej. Ten sytuacja występuje podczas częstej eksploatacji pojazdu w mieście.

Nie polecamy silników połączonych z dwusprzęgłowymi skrzyniami Powershift – stosowane w Fordach i Volvo. Są w miarę sprawne, ale kosztowne w naprawach i nieprzesadnie trwałe. Nie każdy serwis podejmie się też ich remontu.

Pozostałe usterki i problemy wynikają z naturalnego zużycia eksploatacyjnego elementów osprzętu silnika lub nawarstwiających się latami zaniedbań serwisowych. Orientacyjnie podaje się, że do czasu naprawy głównej poprawnie eksploatowane i serwisowane auta z silnikami 1.6 HDi powinny przejeździć w granicach pół miliona kilometrów. Oczywiście osprzęt jest mniej solidny niż „słupek” jednostki napędowej i będzie mógł wymagać interwencji mechanika przy mniejszych przebiegach.

Olej do diesla 1.6 HDi – jakie parametry?

Ze względu na mnogość wersji istotnie różniących się osprzętem nie sposób odpowiedzieć w jednym zdaniu na pytanie, jaki olej będzie najlepszy do silnika 1.6 HDi czy TDCi. Kierowcy raportują, że z powodzeniem używają syntetycznych olejów 5W30 czy 5W40. Dopierając środek smarny warto posiłkować się wyszukiwarkami olejów oraz zaleceniami producenta. W ten sposób będziemy mieli gwarancję, że nie wybierzemy w przypadkowy sposób oleju, który będzie szkodliwy np. dla filtra cząstek stałych.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji