PoradyPoradyCzyszczenie wtryskiwaczy (diesel, benzyna). Na czym polega czyszczenie wtrysków?

Czyszczenie wtryskiwaczy (diesel, benzyna). Na czym polega czyszczenie wtrysków?

Przy pierwszych objawach awarii wtryskiwaczy warto spróbować je wyczyścić. Jak przebiega czyszczenie wtryskiwaczy i czy można je przeprowadzić samemu?

Wtryskiwacze zaliczają się do grona najbardziej skomplikowanych elementów silnika w samochodzie. Tym samym są jednymi z droższych podzespołów, jakie potencjalnie mogą się zepsuć. Wynika to z niezwykle ważnej roli wtrysków, bowiem odpowiadają one za dostarczenie paliwa, pod wysokim ciśnieniem, do cylindrów. Odznaczają się wobec tego nienaganną precyzją działania. A przynajmniej powinny, bo jakiekolwiek odchylenia od normy istotnie rzutują na pracę jednostki napędowej i w konsekwencji obniżają przyjemność z jazdy autem, nie mówiąc o ryzyku wystąpienia poważniejszej awarii. Lekceważenie objawów uszkodzenia wtrysków negatywnie odbije się m.in. na kondycji filtra DPF i koła dwumasowego, a nawet sprzyja powstawaniu spalania stukowego, które może zniszczyć układ korbowo-tłokowy.

Kondycji wtryskiwaczy, szczególnie montowanych w nowoczesnych samochodach, wybitnie nie służy tankowanie niskiej jakości paliwem. Pół biedy, jeśli zdarzy się raz zjechać na „podejrzaną” stację z powodu braku innej w okolicy: układ powinien sobie „poradzić” z kiepskiej jakości paliwem, choć zdarza się, że już pojedyncze zatankowanie wątpliwej benzyny lub diesla źle przełoży się na pracę wtrysków. Takie paliwo sprzyja odkładaniu się we wtryskiwaczach zanieczyszczeń, a bagatelizowanie systematycznej wymiany filtra paliwa tylko ten proces przyspiesza. Zabrudzony wtrysk potrafi się zablokować albo w pozycji otwartej (zaczyna „lać” paliwem) lub zamkniętej: wtedy w ogóle nie podaje go do cylindrów.

Uszkodzone wtryski – objawy. Nie bagatelizuj ich!

Defekty w działaniu wtryskiwaczy z pewnością zauważy nawet osoba niespecjalnie nieznająca się na motoryzacji. Samochód daje bowiem szereg objawów mogących sugerować awarię lub zabrudzenie wtrysków osadami. Zazwyczaj takie auto:

  • nie daje się uruchomić;
  • ma problemy z utrzymaniem wolnych obrotów (falują);
  • gaśnie na biegu jałowym;
  • intensywnie kopci na czarno.

Uwagę kierowcy powinna też zwrócić świecąca się kontrolka check engine. Czasami symptomem usterki są… polepszone osiągi auta, także wynikające z nieprawidłowego dawkowania paliwa przez wtryskiwacze. Taki stan rzeczy z reguły nie utrzymuje się jednak zbyt długo i przechodzi później w fazę osłabienia mocy silnika włącznie z utrudnionym rozruchem.

Jakie są objawy uszkodzonych wtrysków (diesel, benzyna)?

Czyszczenie wtryskiwaczy: lepsze niż regeneracja wtrysków?

W przypadku stwierdzenia objawów uszkodzonych wtrysków nie trzeba od razu snuć ponurych myśli: wymiana wtryskiwaczy stanowi bowiem krok ostateczny, gdy zawiodą inne metody „ratowania” wtrysków. Wtryskiwacze można bowiem naprawić lub zregenerować, o ile są rozbieralne – zwykle jest to niemożliwe w przypadku coraz częściej stosowanych wtryskiwaczy piezoelektrycznych. Nawet jeśli się da, naprawa i regeneracja też trochę kosztują, dlatego warto najpierw rozważyć opcję czyszczenia wtryskiwaczy: zwłaszcza, że można to zrobić samodzielnie, bez konieczności rozbierania czegokolwiek.

Czyszczenie wtryskiwaczy
Wtryskiwacze można wyczyścić w profesjonalnym zakładzie. Nie jest to konieczne (istnieją prostsze metody czyszczenia wtrysków), ale z pewnością najskuteczniejsze.

Czyszczenie wtrysków (diesel, benzyna). Jak to zrobić?

By wyczyścić wtryski, wystarczy kupić dedykowany preparat do czyszczenia wtryskiwaczy. Ma go w ofercie wiele firm oferujących chemię samochodową, m.in. Liqui Moly, K2, STP, Xeramic, Motul itp. Użycie jest banalnie proste – opiera się na wlaniu środka, w odpowiedniej proporcji, do zbiornika paliwa (przed zaaplikowaniem trzeba przeczytać rekomendacje producenta preparatu). Rozpuszcza on zabrudzenia zalegające we wtryskiwaczach i innych elementach układu wtryskowego. Zazwyczaj tego typu środki sprawdzają się w silnikach z zasilaniem common rail, jak i z pompowtryskiwaczami i pompą rotacyjną. Można je dodatkowo wlać do filtra paliwa, np. przy okazji wymiany go na nowy.

Czyszczenie wtryskiwaczy
Przed wlaniem preparatu do czyszczenia wtryskiwaczy przeczytajmy zalecenia producenta co do użycia preparatu – głównie po to, by nie wlać go za dużo (np. całe opakowanie do niewielkiego zbiornika paliwa).

Zastosowanie chemii nie zawsze da pewność, że wtryski zostały wyczyszczone w 100%. Da ją jedynie profesjonalne czyszczenie wtryskiwaczy w specjalistycznym warsztacie, gdzie preparat zostanie przepuszczony przez wtryskiwacz przy użyciu dedykowanej maszyny, pod wysoką temperaturą. Przy okazji dowiemy się, czy zabieg czyszczenia wtrysków przyniósł efekt. Jeśli nadal będą nieodpowiednio dawkować paliwo, pozostaje regeneracja, naprawa lub wymiana wtryskiwaczy.

Redakcja poleca:

Regeneracja wtryskiwaczy. Na czym polega i ile kosztuje?

Naprawa wtryskiwaczy. Tania metoda, ale czy skuteczna?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji