PoradyPoradyCzy trzeba odśnieżać dach? Na kim spoczywa obowiązek odśnieżania?

Czy trzeba odśnieżać dach? Na kim spoczywa obowiązek odśnieżania?

Wiele osób zastanawia się, czy trzeba odśnieżać dach samochodu, budynku lub innego obiektu. Obowiązek odśnieżania reguluje prawo budowlane, a także kodeks drogowy. Za nieprawidłowości grozi mandat.

W naszej strefie klimatycznej prędzej czy później spotkamy się z koniecznością usunięcia zalegającego śniegu. W zależności od tego, jaką pracę wykonujemy lub czego jesteśmy właścicielem, możemy być zmuszeni odśnieżać chodnik, usuwać śnieg dachowy, strącać sople czy usuwać śnieg z pojazdu.

Bez względu na okoliczności usuwanie śniegu jest istotne ze względów bezpieczeństwa. Za nieprawidłowości w zakresie usuwania śniegu właściciel lub zarządca – nieruchomości czy pojazdu, który odpowiada za odśnieżanie – ryzykuje karą za nieodśnieżanie dachu – mandatem lub karą grzywny, którą mogą nałożyć policjanci, funkcjonariusze straży miejskiej czy inspektorzy nadzoru budowlanego.

Obowiązek odśnieżania dachów nieruchomości

Warto pamiętać, że odśnieżanie zadaszeń to kwestia bezpieczeństwa. Jeżeli nie usuniemy go z dachu naszego garażu mokrego śniegu, może dojść do uszkodzenia konstrukcji dachu, pokrycia dachu lub całego obiektu budowlanego. Zwisający śnieg może spaść i narobić szkód. Należy usuwać go możliwie szybko. O tym, kto i kiedy odpowiada za kwestię odśnieżania dachu mówi Art. 61 pkt 2 ustawy prawa budowlanego. Stanowi on, że właściciel budynku jest zobowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie użytkowania budynku w razie wystąpienia zewnętrznych czynników mogących oddziaływać negatywnie na stan obiektu, a w związku z tym powodować zagrożenie dla życia, zdrowia, dla mienia lub dla środowiska.

Z kolei śnieg zalegający na dachu pojazdu zacznie być zdmuchiwany podczas jazdy przez pęd powietrza, czym ograniczy widoczność innym zmotoryzowanym. Podczas hamowania może przesunąć się na przednią szybę. Nierzadko pod śniegiem na dachu auta znajduje się lód – jeżeli odpadnie, może uszkodzić inny pojazd, którego właściciel może domagać się likwidacji szkody z naszego OC.

Nie istnieje coś takiego, jak instrukcja odśnieżania dachu. Wszystko zależy od sytuacji – ilości śniegu, konstrukcji dachu czy wreszcie naszych możliwości. Jeżeli decydujemy się na odśnieżanie dachu lub budynku, warto pamiętać o regułach dotyczących pracy na wysokości, a także reagować sprawnie i dach odśnieżać systematycznie – nagromadzenie śniegu mokrego jest bardzo niekorzystne, bo jego metr sześcienny może ważyć od 200 kg do nawet 800 kg!

Właściciel nieruchomości lub jej zarządca może otrzymać mandat w wysokości 500 zł za wiszące sople lub 1000 zł za śnieg zalegający na dachu. Jeżeli sprawa zostanie skierowana do sądu, w grę wchodzi 5000 zł. Nie warto ryzykować. Ekipy do odśnieżania za oczyszczenie 1 m2 dachu oczekują ok. 5 zł. Warto jednak rozważyć ich wynajęcie, bo względnie bezpieczne dla osób bez doświadczenia, szkolenia BHP, ważnych badań lekarskich i środków ochrony osobistej jest jedynie odśnieżanie dachu płaskiego – i to obiektu o wysokości garażu, a nie bloku.

Bieżące usuwanie śniegu nie zawsze jest możliwe, więc warto się zabezpieczyć na wypadek szkód ubezpieczeniem nieruchomości i mieć aktualną polisę OC. Konieczne jest jednak sprawdzenie warunków, bo ubezpieczenia nie działają w każdej sytuacji – istotne są zapisy dotyczące użytkowania obiektu czy utrzymywania go w należytym stanie technicznym.

Usuwanie pokrywy śnieżnej i bezpieczne użytkowanie pojazdu

Z koniecznością pracy na wysokości i odśnieżania dachu o powierzchni wielu metrów kwadratowych muszą zmagać się kierowcy ciężarówek. Aby ułatwić im życie drogowcy, zwłaszcza w obszarach górskich, ustawiają rampy do odśnieżania dachów ciężarówek oraz naczep. Nawet jeżeli śniegu nie widać z dołu, i tak należy go usuwać. Za sypiący się z dachu podczas jazdy czy odpadające płaty lodu grozi kara. Usuwanie nadmiaru śniegu może też przeciwdziałać załamaniu się dachu, który może nie mieć odpowiedniej wytrzymałości na ciężar.

Znacznie prostsze jest odśnieżanie dachu samochodu osobowego. Można je wykonać ręcznie za pomocą miotły lub specjalnych szczotek do śniegu. Istnieją również specjalne łopaty lub długie szczotki zaprojektowane do usuwania śniegu z dachu samochodu, co ułatwia tę czynność.

Redakcja poleca: Czy trzeba odśnieżać chodnik?

Przepisy prawa przewidują różne kary za brak odśnieżania. Czyszczenie samochodu ze śniegu reguluje Art. 66. kodeksu drogowego. Za zlekceważenie obowiązku usunięcia śniegu grozi wysoki mandat – 3000 zł za nieodśnieżenie pojazdu lub nawet 5000 zł, jeżeli funkcjonariusze uznają, że śnieg w połączeniu z zachowaniami kierowcy spowodują zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu. Obowiązek usuwania śniegu jest traktowany przez funkcjonariuszy bardzo poważnie. Co więcej – nieodśnieżone auto rzuca się z daleka w oczy, więc nie warto rezygnować z odśnieżania dachu.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji