PoradyPoradyCzerwone i żółte kreski na prędkościomierzu? Co to jest? Czy chroni przed...

Czerwone i żółte kreski na prędkościomierzu? Co to jest? Czy chroni przed wydatkami?

Na skali prędkościomierza wielu aut można znaleźć czerwone kreski. Nieraz dochodzą do tego pomarańczowe symbole i zakreskowane pola. Co oznaczają?

Producenci samochodów na różne sposoby starają się ułatwić kierowcom życie. Doskonałym przykładem jest trójkąt przy wskaźniku paliwa – jest skierowany w stronę, z której znajduje się wlew do baku.

Kreski na predkosciomierzu

Z kolei na tarczy prędkościomierza można znaleźć żółte bądź czerwone kreski. Zwykle są umieszczone przy 30, 50, a czasami także 130 km/h. Odpowiada to dozwolonym prędkościom w strefie zamieszkania, obszarze zabudowanym czy na autostradzie większości krajów świata.

Redakcja poleca: Limity i ograniczenia prędkości w Polsce. Jak szybko można jechać?

Aby dodatkowo ułatwić kierowcy dostrzeżenie, że przekracza dozwoloną prędkość, pola nieco powyżej 30 i 50 km/h mogą być dodatkowo zakreskowane, by przyciągać wzrok kierującego. Przed laty było to rozwiązanie powszechnie stosowane przez Mercedesa.

Marka spod znaku trójramiennej gwiazdy używała także jeszcze jednego oznaczenia na tarczy prędkościomierza. Były nim symbole I, II, III, a czasami również IIII. To maksymalne dozwolone prędkości na poszczególnych biegach. Taka podpowiedź przydaje się nie tylko w samochodach bez obrotomierza. Jeżeli kierowca zamierza, np. w celu zwiększenia hamowania silnikiem zredukować bieg, wystarczy, że rzuci okiem na podpowiedź, a będzie wiedział, czy ewentualną redukcją nie „przekręci” motoru.

Kreski na liczniku

Niestety zarówno podpowiedzi dotyczące biegów, jak również zakreskowane pola ostrzegające o ewentualnym przekraczaniu prędkości zostały zlikwidowane. W dobie szeroko rozumianej poprawności politycznej trudno dawać komuś do zrozumienia, że tylko trochę przekroczył dozwolną prędkość…

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji