PoradyPorady10 rzeczy do sprawdzenia w samochodzie na wiosnę

10 rzeczy do sprawdzenia w samochodzie na wiosnę

Wiosnę większość kierowców kojarzy z koniecznością wymiany opon na letnie. Warto jednak dodatkowo zadbać o swoje bezpieczeństwo i przeprowadzić w aucie kilka innych czynności – nawet jeśli nasz samochód wydaje się w 100% sprawny.

W nowoczesnych samochodach użytkownik ma niewielkie pole do popisu – z wieloma czynnościami czy komunikatami musi udać się do serwisu. Niektóre elementy można sprawdzić jednak we własnym zakresie, a pierwsze wiosenne dni są ku temu doskonałą okazją. Wiosną warto przeprowadzić też czynności, które będą już wymagały wizyty u mechanika. Ale nie warto zwlekać – zwłaszcza jeśli w niedalekiej perspektywie mamy wakacyjny wyjazd.

W samochodzie spędzamy średnio 2 lata naszego życia – zadbajmy więc, by był to czas komfortowy i bezpieczny.

1 Płyny eksploatacyjne

Choć wiele aut samoczynnie informuje np. o niskim poziomie oleju, warto zerknąć pod maskę i sprawdzić, czy ilość oleju, płynu hamulcowego i cieczy chłodzącej (a niekiedy także oleju w automatycznej skrzyni) są prawidłowe. Przypominamy o odpowiednich warunkach pomiaru (równa powierzchnia oraz, najczęściej, zimny silnik).

Sprawdzanie poziomu oleju
Olej należy sprawdzać, gdy samochód stoi na równym, płaskim podłożu, minimum 10-15 min. po unieruchomieniu silnika.

2 Oświetlenie

Sprawdzenia wymagają nie tylko światła mijania czy kierunkowskazy, ale także światła cofania, podświetlenie tablicy rejestracyjnej oraz działanie lamp przeciwmgłowych. Pamiętajmy również o systematycznej regulacji świateł mijania – znacząco poprawia to komfort jazdy i bezpieczeństwo jazdy nocą (a ściślej, kierowców aut jadących z naprzeciwka). Jej koszt to około 20 zł.

wiosenny przegląd samochodu - regulacja świateł
Myślmy o innych – regularne ustawienie świateł (w tym po każdej wymianie żarówek) minimalizuje ryzyko oślepiania jadących z przeciwka.

3 Wycieraczki i płyn do spryskiwaczy

Wiosna to dobry czas, by wymienić „zmęczone” wycieraczki przedniej szyby. Porządne wycieraczki kosztują kilkadziesiąt złotych i można wymienić je w kilka chwil samodzielnie – pomocne będą tu filmy instruktażowe, które niemal dla każdego modelu auta można znaleźć na YouTubie.

wiosenny przegląd samochodu - wycieraczki
Wycieraczki po zimie nierzadko mają zużyte, spękane pióra.

Przy okazji warto rozważyć zakup letniego płynu do spryskiwaczy – a dokładniej takiego, który skuteczniej usuwa pozostałości po owadach.

4 Klimatyzacja

Kolejny punkt do „odhaczenia” po zimie – przegląd klimatyzacji, obejmujący sprawdzenie układu i uzupełnienie czynnika oraz odgrzybienie. Lepiej zrobić to szybciej niż później – gdy przyjdą pierwsze upały, w specjalistycznych serwisach mogą pojawić się kolejki.

wiosenny przegląd samochodu - przegląd klimatyzacji
Poza sprawdzenie układu pod względem szczelności i wymianą lub „dobiciem” czynnika przegląd klimatyzacji powinien obejmować odgrzybienie.

Czytaj także: Coraz droższy serwis klimatyzacji

5 Przegląd hamulców i zawieszenia

Zimowa aura nie zachęca do rozstawania się z samochodem i pozostawiania go u mechanika. Wiosna to jednak najwyższy czas, by uporać się z dawno odkładanymi naprawami typu „można jeszcze jeździć”, np. stukającym zawieszeniem lub zużytymi hamulcami.

wiosenny przegląd samochodu - przegląd hamulców i zawieszenia
Wiosna to dobry czas, by „ogarnąć” usterki zawieszenia i hamulców.

6 Ważność przeglądu i ubezpieczenia

Banał, ale warto zerknąć do dowodu rejestracyjnego i polisy i sprawdzić, kiedy mija termin ważności badania technicznego oraz polisy ubezpieczeniowej.

7 „Przeterminowane” obowiązkowe wyposażenie

Wielu kierowców ignoruje fakt, że samochodowe gaśnice mają swój termin ważności. Co prawda za „przeterminowaną” gaśnicę mandat nie grozi (po prostu trzeba ją mieć), ale ze względów bezpieczeństwa warto zainwestować w nową (koszt kilkudziesięciu złotych).

8 Opony

Wiadomo – jeśli używamy dwóch kompletów opon, wiosną należy „przerzucić się” na letnie. W dodatnich temperaturach zimowe ogumienie nie dość, że ma gorsze parametry, to jeszcze szybciej się zużywa. Przy okazji warto sprawdzić poziom bieżnika (realnie bezpieczne minimum to 4-5 mm) i obejrzeć oponę w poszukiwaniu uszkodzeń (nierówne zużycie sygnalizuje problemy z zawieszeniem) lub spękań (te ostatnie może pojawić się na ogumieniu, które liczy 6-8 lat, i dyskwalifikuje oponę).

Oczywiście wymiana opon na letnie nie dotyczy tych, którzy korzystają z ogumienia wielosezonowego – ale i oni powinni sprawdzić ciśnienie w oponach, zwłaszcza jeśli nie robili tego od miesięcy. Przypominamy, że niewłaściwe ciśnienie rzutuje m.in. na przyspieszone zużycie ogumienia, zawieszenia i zwiększone zużycie paliwa.

9 Oględziny podwozia i lakieru

Zimowe warunki służą rozwojowi korozji, dlatego warto bacznie przyjrzeć się kondycji podłogi i progów oraz krawędzi blach karoserii, a także wszelkim „obcierkom”. Wszelkie ślady korozji lepiej zwalczyć szybciej niż później – po pierwsze, prace blacharskie są wtedy tańsze, po drugie zaawansowana rdza w pewnym momencie jest już nie do zwalczenia i wymaga wymiany całego elementu.

wiosenny przegląd samochodu - przegląd i wymiana ogumienia
Wszelkie oznaki korozji lepiej zwalczać w zarodku.

10 Mycie nadwozia i wnętrza

Wiosna to także czas porządków – poświęćmy więc popołudnie na porządne odkurzenie wykładziny, dywaników i foteli, umycie szyb od wewnątrz oraz wyczyszczenie deski rozdzielczej. Równocześnie warto starannie wymyć nadwozie, przykładając szczególną uwagę do płukania takich zakamarków jak nadkola czy progi.

A jeśli ktoś ma czas i warunki, warto też zabezpieczyć karoserię oraz obręcze woskiem (jednak najlepsze efekty da wcześniejsze przygotowanie powłoki lakierniczej glinką i tzw. cleanerem; razem zestaw potrzebnych kosmetyków kosztuje 100-150 zł).

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

3 KOMENTARZE

  1. Jak ubezpieczenie się kończy sprawdź ceny w telefonie w aplikacji Kupdirect z Google Play gdzie skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu

  2. Ja na szczęście nie muszę przejmować się tymi wszystkimi rzeczami. Wynajmując samochód długoterminowo, wszystkim zajmuje się za mnie wypożyczalnia. Wynajem samochodów jest teraz bardzo opłacalny i wiele rzeczy jest w cenie. Ale i tak najbardziej przekonał mnie do tego fakt, że mogę jeździć nowym samochodem niewielkim kosztem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji