PoradyPoradyZakup używanego roweru. Na co zwrócić uwagę?

Zakup używanego roweru. Na co zwrócić uwagę?

Kupno używanego roweru, podobnie jak w przypadku auta, wymaga wiedzy i przygotowania. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę, szukając jednośladu na rynku wtórnym.

Rower z drugiej ręki, tak samo jak używany samochód, ma jedną podstawową przewagę nad nowym – jest zazwyczaj znacznie tańszy. Trzeba jednak uważać, ponieważ niekiedy zamiast na okazję możemy trafić na sprzęt niesprawny lub – co gorsza – kradziony. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym znalezienie wymarzonego roweru powinno być łatwiejsze.

Gdzie szukać używanego roweru?

Używanego roweru można poszukać w wyspecjalizowanych sklepach i serwisach, na portalach ogłoszeniowych albo lokalnych bazarkach i targowiskach. Pierwsza z wymienionych opcji, czyli zakup od specjalisty, zwykle jest najdroższa, ale przynajmniej w teorii możemy liczyć na to, że jednoślad będzie zadbany i przeszedł przegląd przed sprzedażą, a na miejscu możemy od razu dokupić brakujące akcesoria. Ponadto sklepy rowerowe czy serwisy najczęściej mają w ofercie więcej niż jeden rower, więc zyskujemy możliwość porównania kilku modeli.

Przeszukiwanie ogłoszeń czy odwiedzanie pchlich targów jest zdecydowanie bardziej czasochłonne, ale jeśli nie spieszy się nam z zakupem, to może być najlepszy pomysł. Kupując bowiem rower od osoby prywatnej, mamy największe pole do negocjacji ceny, choć nie jest to oczywiście regułą. Należy przy tym jednak uważać na podejrzanie atrakcyjne oferty, bo mogą dotyczyć sprzętu pochodzącego z kradzieży.

Używany rower - poradnik kupującego
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami każdy rower musi być wyposażony m.in. w przednie oświetlenie barwy białej lub żółtej.

O co zapytać sprzedającego?

Przed dokonaniem transakcji warto dowiedzieć się czegoś więcej o sprzedającym i oferowanym przez niego sprzęcie. Zwykle już z samego ogłoszenia da się wywnioskować, czy sprzedawca jest użytkownikiem roweru, czy tylko pośrednikiem, który nabył go w celu sprzedania dalej z zyskiem (wtedy mamy też mniejsze szanse na negocjacje). Dobrze jest także przyjrzeć się uważnie zdjęciom – czy rower jest czysty, czy widać jakieś nowe części.

Używany rower - poradnik kupującego
Markowy, działający licznik na pewno jest miłym dodatkiem, warto jednak upewnić się, że sprzedający nie chce go zachować i przełożyć do nowego roweru.

Podczas rozmowy telefonicznej czy wymiany wiadomości ze sprzedającym warto poruszyć następujące kwestie:

  • Z którego roku pochodzi rower?
  • Ile kilometrów przejechał?
  • Czy był regularnie serwisowany?
  • Które części zostały wymienione, a które wciąż są oryginalne?
  • W jakich warunkach rower był przechowywany?

Można również dopytać o liczbę poprzednich właścicieli i datę zakupu przez obecnego sprzedającego.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru?

Używany rower - poradnik kupującego
Wszelkie sakwy i torby również stanowi wartość dodaną przy zakupie roweru z drugiej ręki.

Co sprawdzić przed zakupem używanego roweru?

Poniżej znajdziecie listę kontrolną z elementami, które należy sprawdzić podczas oglądania używanego roweru. Zwrócenie uwagi na te podzespoły pomoże lepiej ocenić stan techniczny roweru:

  • Czy oba koła są w jednej linii?
  • Czy hamulce działają i w jakim są stanie?
  • Czy przerzutki działają prawidłowo?
  • Czy rower jest stabilny i jedzie prosto?
  • Czy rower można swobodnie pchać, czy coś go blokuje?
  • Czy suport obraca się bez oporów?
  • Czy zębatki i opony są już zużyte?
  • Jak wygląda rama? Czy widać na niej jakieś pęknięcia?
Używany rower - poradnik kupującego
Siodełko to jeden z elementów, które najłatwiej wymienić w używanym rowerze. Nie należy się więc przejmować, jeśli jest wysiedziane lub przetarte.

Zakup roweru na rynku wtórnym na szczęście nie wiąże się z tak dużym ryzykiem jak w przypadku używanego auta. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba uważać i dlatego właśnie warto mieć na uwadze powyższe wskazówki.

Przeczytaj także:

Jakie powinno być ciśnienie w oponach rowerowych?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji