Będący w stanie upadłości Ursus trafił na licytację. Co to może oznaczać dla legendarnej polskiej marki produkującej m.in. ciągniki rolnicze?
Polskiej marki Ursus nie trzeba nikomu przedstawiać. Przedsiębiorstwo, które wzięło nazwę od jednej z dzielnic Warszawy, latami produkowało dziesiątki modeli ciągników rolniczych. Te na dobre wpisały się w krajobraz polskiej wsi. Szczególnym uznaniem cieszyły się (i nadal cieszą) popularne traktory C-330 i C-360, choć do regularnej pracy na polu wciąż bywają używani ich wiekowi poprzednicy (np. Ursusy C-328 lub C-355, a nawet C-4011). Na wyjątkowo długą „karierę” ciągników Ursus pamiętających jeszcze czasy PRL przekłada się ich wysoka trwałość, prostota konstrukcji i wciąż dobry dostęp do części zamiennych.
Niestety, sukces dawnych ciągników rolniczych wcale nie oznacza, że legendarna polska marka ma się bardzo dobrze. Po 1989 roku dotychczas państwowa spółka podzieliła się na wiele mniejszych podmiotów, które nie odnalazły się w nowych realiach gospodarczych. Mimo debiutu Ursusa na giełdzie papierów wartościowych w 2007 roku, firma borykała się z rosnącym zadłużeniem i przechodziła liczne zmiany nazwy. W 2020 roku przeszła w stan restrukturyzacji, a w lipcu 2021 roku drogą sądową ogłoszono oficjalny upadek firmy Ursus.
Ursus S.A. wystawiony na sprzedaż. Za ile?
Syndykiem Ursusa została spółka KGS Restrukturyzacje. Niedawno na stronie z licytacjami pojawiła się oferta sprzedaży tej mającej bogate tradycje firmy. Czytamy na niej, że:
„Przedmiotem konkursu ofert jest sprzedaż przedsiębiorstwa – w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego – URSUS S.A. w upadłości z siedzibą w Warszawie (dalej: „przedsiębiorstwo URSUS”) z wyłączeniem środków pieniężnych jakie znajdują się w masie upadłości do dnia zawarcia umowy sprzedaży przedsiębiorstwa URSUS (włącznie z tym dniem) oraz mających wpłynąć do masy upadłości URSUS należności z tytułu prowadzonej działalności URSUS, zafakturowanych w toku postępowania upadłościowego URSUS do dnia zawarcia umowy sprzedaży przedsiębiorstwa URSUS (włącznie z tym dniem) jak również z wyłączeniem dokumentacji wytworzonej przez syndyka w toku postępowania upadłościowego URSUS.”
Cenę wywoławczą ustalono na dokładnie 124 535 881,82 zł, czyli niemal 125 milionów złotych. Oferty można składać do 14 marca 2024 roku do godziny 11:00 w siedzibie KGS w Warszawie. Wbrew pozorom, wystawienie całej firmy na sprzedaż wcale nie musi przedstawiać jej przyszłości w ciemnych barwach. Być może znajdzie się inwestor, który zechce tchnąć w Ursusa nowe życie i ciągniki sygnowane polską marką znów zawalczą o klientów na arenie krajowej i międzynarodowej. Za kilka miesięcy prawdopodobnie dowiemy się więcej na temat przyszłości marki Ursus.
Polecamy również: