Test GTÜ – płyny do mycia felg – TEST

plyn-do-mycia-felg-2

Mycie felg wymaga specjalnych preparatów. Niemieckie GTÜ sprawdziło, które są do tego najlepsze.

Detergenty stosowane w myjniach, zarówno automatycznych, jak i bezdotykowych, są średnio skuteczne, jeżeli chodzi o zabrudzenia kół. Głównym problemem jest tu czarny pył ze ścierających się klocków hamulcowych, ale też koła jako takie zbierają najwięcej zanieczyszczeń z racji ciągłego kontaktu z jezdnią. Dodatkowo często wyższe temperatury pracy powodują, że zabrudzenia po przejechaniu przez kałuże bardziej odkładają się na felgach, niż na nadwoziu.

Podziel się swoją opinią o kosmetykach samochodowych.
ikony WK_kosmetyki

Producenci kosmetyków samochodowych przygotowali całą gamę preparatów, których działaniem jest rozpuszczenie nagromadzonego na felgach brudu i łatwiejsze ich domycie. Oczywiście, wszyscy zapewniają bezproblemowe doczyszczenie, bez konieczności szczotkowania – należy tylko spryskać i brud znika. Jak to sprawdza się w rzeczywistości? Wszystko to, weryfikuje raport niemieckiego GTÜ.

Należy pamiętać, by po zastosowaniu takiego płynu, uważnie spłukać wszystkie jego pozostałości. Płyny do felg są silnie agresywne, mogą uszkodzić lakier i doprowadzić do korozji.

Test obejmował badania laboratoryjne oddziaływania na różne rodzaje powierzchni, ale oczywiście najważniejsze były próby skuteczności czyszczenia. Ta została oceniona w dwóch kategoriach, co ma duże znaczenie praktyczne. Większość z kierowców nie ma możliwości użycia szczotki w myjni i ograniczą się jedynie do spryskania kół preparatem. Dla nich najważniejsza będzie skuteczność działania samego płynu. Osobno oceniana była też skuteczność ze szczotkowaniem.

Skrócone wyniki*

Cena (zł)Wynik końcowy (pkt)
1Sonax Xtreme - do czyszczenia felgSonax25.00206
2Dr. Wack P21S - Felgen Reinigerdr-wack79.00204
3Tuga Chemie Alu -Teufel SpezialTUGA Teufel35.00199
4Armor All -Środek czyszczący do felgarmor-all-shield28.00183
5Shell - Płyn do mycia felg EasyCleanshell-easyclean11.00176
6Nigrin -Felgen Reiniger EvoTecnigrin_performance_felgenreiniger_evotec54.00163
7Lidl W5 -Środek do czyszczenia felgLIDL w5-carcare-felgenreiniger-zoom-76.99135
8Meguiar's - Hot Rims All Wheel&Tire Cleanermeguiars50.00131

Pełna wersja tabeli*

Test płynów do mycia felg - GTU

 

*Publikowane przez nas wyniki są nieco zmodyfikowane w stosunku do oryginału GTÜ. Przygotowano polskie ceny, usunięto oceny niemieckiej wersji etykiety, usunięto oceny związane z wydajnością w stosunku do ceny (ceny produktów w Niemczech są zupełnie inne od tych w Polsce). Tym samym wyniki są dostosowane do naszego rynku.

Źródło: GTÜ