NowościAktualnościNadchodzą: Tesla Model Q i Model 2 za 100 tys. zł

Nadchodzą: Tesla Model Q i Model 2 za 100 tys. zł

Spekulacje dotyczące dostępnego cenowo modelu bazowego Tesli krążą od dawna. Teraz jednak ujawnione zostały szczegóły dotyczące planowanego terminu rozpoczęcia produkcji. Tesla w cenie 25 000 dolarów jest w drodze.

Tesla Model 2

Wiadomo, że Model 2 ma być spozycjonowany poniżej Modelu 3, co sugeruje już sama nazwa. Mówi się, że w Europie jego cena ma wynosić około 23 000 euro (ok. 100 tys. zł). Konstrukcja podstawowego modelu Tesli ma być wyjątkowo prosta i tania w produkcji. Model 2 ma konkurować z takimi modelami jak: Volkswagen ID.3 czy Hyundai Ioniq, a znaczący wpływ na jego atrakcyjną cenę ma mieć wysoka wydajność nowej linii produkcyjnej Gigafactory w Meksyku. Póki co ta jest jeszcze w budowie. Oprócz tego Model 2 ma być produkowany również w Niemczech i Chinach. Tam zresztą jest opracowywany, w nowym centrum badawczo-rozwojowym w Szanghaju. Nowe centrum badawczo-rozwojowe jest nie tylko pierwszym centrum rozwoju Tesli w Chinach, ale także pierwszym poza USA.
W oparciu o informacje uzyskane od poddostawców części przewiduje się, że produkcja modeli o nazwie wewnętrznej „Redwood” ruszy w czerwcu 2025 roku. Tygodniowo ma powstawać ponad 10 tysięcy egzemplarzy.
Na dorocznej konferencji Tesli w październiku 2023 r. szef Tesli Elon Musk potwierdził, że jeden z dwóch nowych modeli seryjnych zostanie wprowadzony na rynek w ciągu kilku lat. „Ludzie zawsze chcą wiedzieć, jaki będzie nasz następny produkt” – powiedział w swoim przemówieniu.

Model Q – mniejszy Model Y

Potwierdzają się także plotki o zupełnie nowym, małym SUV-ie, który ma być pozycjonowany poniżej modelu Y. Model ten to „Model Q”.
Musk zapowiedział, że roczna produkcja dwóch nowych modeli przekroczy 5 milionów sztuk, a więc będzie ogromna. Wspomniał także, że zostaną opracowane i wyprodukowane przy użyciu technologii, które znacznie przewyższają obecne standardy branżowe.
Oba modele mają być wyposażone w nową 48-woltową architekturę i najnowszą wersję elektrycznych silników, która będą powstawać bez konieczności stosowanie metali ziem rzadkich, a zużycie pozostałych związków chemicznych zostanie ograniczone o 25%.
Sama jednostka napędowa ma też zajmować o 50% mniej miejsca niż obecnie wykorzystywane. Najciekawsze jest jednak to, że koszt produkcji silnika elektrycznego ma się zamknąć w kwocie zaledwie… 1000 dolarów amerykańskich.
Można się spodziewać, że Model Q będzie po prostu mniejszą wersją przebojowego Modelu Y, tyle że zbudowaną na mniejszej i dużo tańszej platformie niż ta na której powstają obecnie modele 3 i Y. Do zrealizowania zapowiedzi wprowadzenia niskich cen nowych modeli Tesli będą jednak potrzebne nie tylko tańsze silniki, ale przede wszystkim niedrogie akumulatory. W tym celu sięgnie najprawdopodobniej po niedrogie baterie żelazowo-fosforanowe (LFP) dostarczane przez BYD. Bateria BYD Blade odgrywa kluczową również rolę w samochodach elektrycznych przeznaczonych na rynek chiński, w tym także Toyoty, która niedawno zapowiedziała… 30 nadchodzących modeli elektrycznych.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji