NowościPremieryNowe Suzuki Swift (2024) – oficjalne zdjęcia i informacje

Nowe Suzuki Swift (2024) – oficjalne zdjęcia i informacje

Japończycy zaprezentowali w końcu produkcyjną wersję nowego Suzuki Swift. Model ten pojawi się w salonach sprzedaży już za kilka miesięcy. Dowiedz się więcej o tym aucie.

Podczas październikowego Japan Mobility Show 2023 przedstawiony został prototyp zapowiadający wygląd nowego Suzuki Swift, a teraz poznaliśmy jego ostateczną wersję. To już siódma generacja tego samochodu. Japońskie auto w swojej najnowszej odsłonie zachowało styl znany z poprzednich wcieleń, ale oczywiście otrzymało także długą listę zmian. Oto, co już wiadomo na temat nadchodzącego modelu.

Suzuki Swift - tył

Suzuki Swift (2024) – nadwozie

Nowe Suzuki Swift ma zbliżone wymiary do obecnej generacji i ponownie będzie dostępne wyłącznie z 5-drzwiowym nadwoziem. Choć opisywany samochód przypomina z wyglądu swoich poprzedników, to trudno pomylić go z aktualną generacją, ponieważ został gruntownie przeprojektowany. Z przodu uwagę zwracają osłona chłodnicy w kolorze fortepianowej czerni z dużymi wlotami oraz charakterystyczne reflektory przypominające literę „l”. Kształt maski budzi z kolei skojarzenia z nowym Fiatem 500.

Suzuki Swift - przód

Przyglądając się autu z boku, dostrzeżemy miękko opadającą ku tyłowi linię dachu, która nadaje sylwetce więcej lekkości, a także zmienione położenie klamki tylnych drzwi, która ponownie znalazła się w swoim tradycyjnym miejscu. Tylna część nadwozia otrzymała z kolei nieco ostrzejsze rysy, przez co sprawia wrażenie szerszej niż dotychczas. Atrakcyjności nowemu Swiftowi dodaje także odświeżona paleta lakierów, na której znalazły się dwie nowości – kolory Frontier Blue Pearl Metallic oraz Cool Yellow Metallic.

Suzuki Swift - bok

Suzuki Swift (2024) – wnętrze

Deska rozdzielcza prezentuje się całkiem nowocześnie, ale nie zabrakło sprawdzonych rozwiązań w postaci analogowych wskaźników czy panelu klimatyzacji z fizycznymi przyciskami i przełącznikami. Wszystko po to, aby tym autem przyjemnie się jeździło, a jego obsługa nie sprawiała trudności. Z tego samego względu konsola środkowa została delikatnie zwrócona w stronę kierowcy.

Suzuki Swift - deska rozdzielcza

Na szczycie kokpitu zainstalowano większy niż w obecnym modelu, 9-calowy ekran dotykowy, który służy do zarządzania nowym systemem inforozrywki. Pokładowe multimedia oferują teraz m.in. bezprzewodową współpracę z Android Auto i Apple CarPlay, a dodatkową nowość stanowi dostęp do funkcji zdalnych za pośrednictwem aplikacji Suzuki Connect (w tym m.in. lokalizacja zaparkowanego pojazdu).

Suzuki Swift - wnętrze

Suzuki Swift (2024) – systemy bezpieczeństwa

Podobnie jak w przypadku aktualnej generacji, nabywcy nowego Swifta będą mogli liczyć na bogate wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa. Na liście dostępnych asystentów kierowcy znajdziemy m.in.:

  • Dual Sensor Brake Support II (DSBS II), który poprzez radar pracujący na falach milimetrowych oraz kamerę monoskopową wykrywa pojazdy, rowery i pieszych przed autem oraz pomaga łagodzić skutki zderzeń czołowych i bocznych
  • Lane Keep Assist (LKA), który pomaga kierowcy utrzymać samochód na środku pasa ruchu, a jeśli „wykryje”, że auto jest zbyt blisko innego pojazdu lub przeszkody na drodze (np. tymczasowej bariery wyznaczającej roboty drogowe), wspomaga kierowanie i pomaga zachować bezpieczny dystans,
  • Driver Monitoring System (DMS), który poprzez kamerę wbudowaną w deskę rozdzielczą monitoruje oczy i twarz kierowcy, włączając alarm ostrzegawczy i wyświetlając stosowny komunikat, w przypadku wykrycia senności lub nieuwagi,
  • Zapobieganie zjeżdżaniu z pasa ruchu (LDP),
  • Tempomat adaptacyjny (ACC),
  • Rozpoznawanie znaków drogowych (TSR),
  • Monitor martwego pola (BSM),
  • Ostrzeganie o ruchu poprzecznym z tyłu (RCTA).

Suzuki Swift (2024) – silniki

Pod maską również czeka spora to nowość – jest to 1,2-litrowy silnik z układem Mild Hybrid SHVS 12V. To zupełnie inna jednostka napędowa niż w aktualnym modelu, ma 3 cylindry zamiast 4 i według zapowiedzi producenta ma zapewniać jeszcze mniejsze spalanie, a co za tym idzie także niższą emisję spalin. Nowy motor będzie łączył się z bezstopniową skrzynią biegów CVT.

Suzuki Swift - bok

Suzuki Swift (2024) – cena

Według zapowiedzi importera Suzuki Swift 7. generacji pojawi się w polskich salonach sprzedaży wiosną 2024 roku. Na razie nie znamy jeszcze cennika nowego modelu. Biorąc jednak pod uwagę, że aktualne wcielenie tego japońskiego auta w wersji z przekładnią CVT kosztuje od 72 400 zł, to należy przyjąć, że ceny prezentowanego samochodu będą startowały z okolic 75 000 zł.

Suzuki Swift - przód

Sprawdź szczegółowy cennik aktualnego modelu:

Suzuki Swift – opis wersji i cennik

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji