Artykuł partneraSkąd pochodzi zielona energia w motoryzacji?

Skąd pochodzi zielona energia w motoryzacji?

Kierując się strategią zrównoważonego rozwoju, Skoda wykorzystuje odnawialne źródła energii, dzięki czemu znacznie zmniejsza emisję CO2. Producent systematycznie wspiera przy tym rozwój energii odnawialnej. O jej źródłach i sposobach pozyskiwania opowiedział Petr Pavlík z Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie.

Nie tylko Skoda jest zaangażowana w zrównoważony rozwój – cały europejski przemysł energetyczny czyni zrównoważony rozwój swoim nadrzędnym celem. Pomoże to ograniczyć negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko. – Natura jest najważniejszą rzeczą, jaką mamy – mówi Petr Pavlík z ostrawskiej politechniki.

W jaki sposób powstaje energia elektryczna, w tym prąd do zasilania samochodów elektrycznych, ze źródeł odnawialnych? Jak mówi Petr Pavlík, istnieją trzy główne sposoby wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Pierwszym z nich jest słońce. Pavlík uważa, że elektrownie fotowoltaiczne dają obecnie największe możliwości spośród wszystkich źródeł odnawialnych. Ich zaletą jest m.in. to, że prawie każdy może umieścić panel słoneczny na dachu swojego domu.

Fotowoltaika ma największą przyszłość w zakresie zastosowań prywatnych.

A co z wiatrem? Z punktu widzenia „dużej” energetyki, budowanie farm wiatrowych wymaga odpowiednich warunków, czyli stałego i stabilnego wiatru. – Wiatr może wprawić turbinę w ruch nawet przy stosunkowo niskich prędkościach, wynoszących około 10 km/h. Przy takich niskich prędkościach elektrownia ma moc, powiedzmy, 25 kW, w porównaniu z maksymalną mocą 2000 kW, dla której została zaprojektowana. Istnieją również małe, lokalne źródła – mikroturbiny, ale one mają moc zaledwie kilkuset watów, co wystarczy, np. do podtrzymania oświetlenia w domku letniskowym – dodaje Pavlík, wskazując, że energia wiatrowa może pomóc choćby na małą skalę.

Ostatnią główną metodą wytwarzania zielonej energii są elektrownie wodne. Europejskim mistrzem w ich wykorzystaniu jest Norwegia, która produkuje w ten sposób aż 99% energii odnawialnej. – Choć woda ma ogromny potencjał energetyczny, z perspektywy globalnej, budowanie elektrowni wodnych ma sens tylko na naprawdę potężnych przepływach. Ale w odpowiednich warunkach hydroenergia może mieć również znaczący wkład w lokalny sektor energetyczny – tłumaczy.

(polecamy włączyć automatyczne tłumaczenie napisów na język polski)

Nie są to oczywiście jedyne odnawialne źródła energii. Elektrownie pływowe i falowe lub źródła geotermalne są jednak ograniczone geograficznie. Źródłami marginalnymi, które mogą być przydatne na małą skalę, są mikroturbiny wiatrowe wielkości ziarnka ryżu czy energia elektryczna generowana przez generatory termoelektryczne działające na zasadzie różnic temperatur. Dużo ostatnio mówi się o syntezie jądrowej, która, jeśli uda się ją kiedykolwiek opanować, będzie stanowiła fundamentalny przełom w energetyce. – Jak dotąd sukcesy w tej dziedzinie były na bardzo małą skalę i chociaż od czasu do czasu mówi się o znaczącym postępie, droga przed nami jest wciąż długa – mówi Pavlik.

Skoda inwestuje w systemy fotowoltaiczne na dużą skalę. Marka stopniowo instaluje je w swoich zakładach produkcyjnych i centrach serwisowych. Największy dachowy system fotowoltaiczny w Czechach, składający się z prawie 6000 modułów słonecznych, znajduje się na dachu magazynu częsci Skody i budynku logistycznego. Panele słoneczne zainstalowano również w indyjskim zakładzie produkcyjnym – znajduje się tam imponująca liczba 25 770 modułów fotowoltaicznych.

Coraz częściej energia dostępna na stacjach ładowania pochodzi z odnawialnych źródeł.

Fabryka komponentów Skody w Vrchlabí działa z całkowicie neutralnym bilansem CO2 już od końca 2020 r., a pozostałe zakłady mają osiągnąć ten cel w niedalekiej przyszłości. Skoda stale minimalizuje wpływ swoich produktów i rozwiązań mobilnych na środowisko. Oprócz wykorzystywania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wachlarz działań firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju obejmuje także recykling odpadów powstałych w wyniku produkcji, stosowanie odpowiednich materiałów, stałe zmniejszanie zużycia wody oraz logistykę przyjazną dla środowiska.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji