PoradyPoradySedan – co to znaczy, jaki to rodzaj nadwozia?

Sedan – co to znaczy, jaki to rodzaj nadwozia?

Auta z nadwoziem typu sedan jeszcze do niedawna cieszyły się w Polsce sporym zainteresowaniem. Dowiedz się więcej na temat tego rodzaju nadwozia.

Producenci samochodów oferują modele w różnych wersjach nadwoziowych. Dzięki temu kierowca ma większy wybór i może swobodnie decydować o swoim zakupie. Jakie w ogóle są nadwozia? Aktualnie na popularności zyskują SUV-y i crossovery, ale oczywiście na rynku nadal nie brakuje aut z nadwoziem typu hatchback, kombi, czy właśnie trójbryłowy sedan.

Sedan – co to, jak wygląda?

Sedan to trójbryłowe nadwozie, które jest podzielone na trzy części: silnikową, pasażerską oraz bagażową. To oznacza, że bagażnik jest oddzielnym elementem, dostępnym jedynie od zewnątrz, a pasażerowie nie mogą sięgnąć do niego z kabiny. Poza tym pojazdy typu sedan odznaczają się opadającą linią dachu i mocno pochyloną tylną szybą. Ze względu na elegancki wygląd samochodów z nadwoziem sedan, sprawdzą się one jako pojazdy służbowe albo środek transportu dla osób często podróżujących – wnętrze auta jest przestronne, więc można wygodnie jechać w trasie.

Auta typu sedan są dostępne przede wszystkim w wersji czterodrzwiowej, a rzadziej – dwudrzwiowej. W tym przypadku klapa bagażnika nie otwiera się razem z szybą, więc nie jest ona liczona jako drzwi. Do przykładów samochodów z tym nadwoziem można zaliczyć Volkswagena Passat, Mazdę 3, czy Kię Optima.

Sedan a inne rodzaje nadwozia

Niektórym trudno jest dokładnie wskazać samochody z nadwoziem typu sedan. Zazwyczaj kierowcy mylą je z liftbackiem, gdzie różnice są niewielkie, oraz z hatchbackiem – tutaj jednak rozbieżność jest już wyraźniejsza.

  • Sedan a liftback. W tym przypadku różnica nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. W liftbackach pokrywa bagażnika otwiera się razem z szybą, podczas gdy w sedanach podnosi się jedynie klapa. Poza tym linia dachu w samochodach z tym nadwoziem opada tak samo jak w pojazdach typu sedan.
  • Sedan a hatchback. Samochody z nadwoziem hatchback są bardziej kompaktowe. To sprawia, że są mniejsze i nie posiadają opadającej linii dachu jak sedany, a tylna szyba jest o wiele mniej nachylona. Hatchback, tak jak kombi i liftback, zapewnia otwieraną klapę bagażnika z szybą, dlatego pojazdy z tym nadwoziem można kupić w wersji trzydrzwiowej i pięciodrzwiowej.
  • Sedan a kombi. Kombi, w odróżnieniu od sedana, gwarantuje większy i bardziej foremny bagażnik, co przekłada się na większą funkcjonalność. W autach z nadwoziem kombi klapa bagażnika otwiera się razem z szybą, czyli inaczej niż w samochodach typu sedan. Kombi ma również dodatkową parę bocznych okien.

Trójbryłowe nadwozie typu sedan oferuje więcej miejsca dla pasażerów, zapewnia elegancki wygląd oraz pozwala wygodnie podróżować na długie dystanse. Jeśli są to główne czynniki, na jakie zwraca uwagę kierowca, to powinien zdecydować się na auto z tym nadwoziem.

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji