PoradyPoradySamochodem do Mołdawii: mandaty, ograniczenia prędkości, wyposażenie auta

Samochodem do Mołdawii: mandaty, ograniczenia prędkości, wyposażenie auta

Jeśli masz w planach podróż samochodem do Mołdawii, sprawdź, na co musisz się przygotować. Oto aktualne obostrzenia covidowe, ograniczenia prędkości i podstawowe numery telefonów w Mołdawii.

Mołdawia – wymagane dokumenty tożsamości

Do Mołdawii można wjechać bez problemu przy użyciu dowodu osobistego i paszportu. Jednak za pomocą tego pierwszego dokumentu nie da rady przekroczyć granicy Naddniestrza (regionu Mołdawii kontrolowanego przez separatystów).

Mołdawia – ubezpieczenie

W Mołdawii koniecznie trzeba mieć ubezpieczenie OC. Miejscowe władze wymagają także od przyjezdnych Zielonej Karty. Akceptowane są również polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych.

Mołdawia – obostrzenia covidowe

Podczas wjazdu władze nie wymagają pokazywania negatywnego wyniku testu lub potwierdzenia szczepień czy ozdrowienia. Nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek w publicznej komunikacji, urzędach, placówkach medycznych, aptekach, centrach handlowych i sklepach. Zalecane jest też zakrywanie ust i nosa w tłumach ludzi i zamkniętych pomieszczeniach.

Mołdawia – ograniczenia prędkości

Organizacja ruchu drogowego w Mołdawii nie należy do najlepszych. Same drogi są w złym stanie, ale żeby po nich jeździć, trzeba wykupić winietę – można to zrobić elektronicznie lub tradycyjnie. Nie ma też wielu ograniczeń prędkości, obowiązuje tylko ograniczenie do 60 km/h w terenie zabudowanym (50 km/h z przyczepą) oraz od 90 do 110 km/h poza terenem zabudowanym (80 km/h z przyczepą). Mołdawia stosuje bardzo restrykcyjne przepisy odnośnie dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi kierowcy – dopuszczalny poziom to równe 0,0‰.

Mołdawia – mandaty

Mimo słabej organizacji ruchu drogowego, w Mołdawii mogę Cię spotkać dość spore kary za złamanie przepisów. Jeśli przekroczysz prędkość o:

  • 10-20 km/h, to zapłacisz mandat w wysokości 1 000 lejów;
  • 21-50 km/h, to zapłacisz mandat w wysokości 1 500 lejów.

Natomiast za złe zaparkowanie samochodu, funkcjonariusze mogą wystawić mandat na maksymalnie 200 lejów. W przypadku przyłapania na przekroczeniu dopuszczalnej dawki alkoholu w organizmie, kierowcy może grozić nawet 200 godzin prac społecznych. 

Mołdawia – obowiązkowe wyposażenie samochodu

Podstawowe wyposażenie samochodu w Mołdawii jest takie samo jak w sąsiedniej Rumunii. Podczas jazdy musisz mieć w pojeździe trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, apteczkę i gaśnicę.

Mołdawia – ważne numery telefonów

Jeśli podczas jazdy przytrafi się jakaś kolizja albo po prostu zepsuje się samochód, to należy zadzwonić po mołdawską pomoc drogową (+373 22 29 27 03). Jednak nie zawsze będzie ona w stanie dojechać.

Przy innych problemach warto skontaktować się z polską ambasadą (+373 691 106 80), która znajduje się w Kiszyniowie przy ulicy Grenoble 126 a. Pamiętaj! Kiedy jesteś w Naddniestrzu, to wsparcie polskiej placówki będzie praktycznie niemożliwe, ponieważ nie obowiązuje tam mołdawskie prawo.

Mołdawia – zwyczaje i stosunek do turystów

Sporo zwyczajów jest związanych z Prawosławiem, ponieważ wyznaje je najwięcej osób. O wiele bezpieczniej jest podróżować po zachodniej części tego kraju. W tym regionie turyści mogą czuć się bezpieczniej i spotkają się z lepszym przyjęciem przez mieszkańców. Jednak na całym terenie Mołdawii dochodzi do częstych kradzieży, szczególnie w dużych skupiskach ludzi, dlatego trzeba uważać na swoje rzeczy.

W Mołdawii działa osobna Republika Naddniestrza. Cały wschodni region sąsiadujący z Ukrainą jest praktycznie poza kontrolą mołdawskich władz, więc lepiej unikać podróży to tego rejonu. Tym bardziej, że w Ukrainie trwa wojna i istnieje duże zagrożenie życia.

Polecamy także:

Samochodem po Europie – najważniejsze informacje dla kierowców w 34 krajach

Limity i ograniczenia prędkości w Europie – jak szybko można jechać?

Limity alkoholu w Europie. Ile można mieć promili za granicą?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w 38 krajach Europy

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji