NowościAktualnościKolejny dzień protestów przeciw samochodom we Frankfurcie

Kolejny dzień protestów przeciw samochodom we Frankfurcie

„SUV-y to g…”. Pod tym i innymi podobnymi hasłami przed Międzynarodowym Salonem Samochodowym (IAA) we Frankfurcie nad Menem kolejny dzień trwają demonstracje przeciwników aut i silników spalinowych.

  • Podczas pierwszego dnia salonu IAA otwartego dla publiczności protestowało 25 tys. osób
  • Demonstracje organizuje związek #aussteigen (z niem. wysiadać), w którego skład wchodzą organizacje zajmujące się ochroną przyrody, praw zwierząt, rowerzystów
  • Protestujący domagają się rezygnacji z silników spalinowych, zaprzestania produkcji SUV-ów, przesiadania się na auta elektryczne oraz udogodnień dla rowerów i transportu publicznego

Związek #aussteigen oskarża przemysł o opieszałość. Szczególnie agresywnie odnosi się do silników spalinowych i SUV-ów, które postrzega jako źródło wszelkiego zła. Już podczas dni prasowych, w związku z zapowiedziami organizacji ekologicznych, policja pilnowała wielu stoisk, które mogłyby stać się celem ataków eko-terrorystów.

IAA Frankfurt 2019 BMW
IAA Frankfurt 2019 – stoisko BMW


Ochrona klimatu to obecnie jedna z najważniejszych spraw dla Niemców. Według sondażu dla telewizji RTL jest najbardziej palący problem, z którym musi zmierzyć się ich kraj. Uważa tak 37 proc. Niemców. Na drugim miejscu znajduje się kwestia migracji (29 proc.), na trzecim niezadowolenie z polityków (25 proc.).

Tymczasem przemysł samochodowy jest najważniejszą gałęzią niemieckiego przemysłu. Zatrudnia 1,8 mln osób i generuje eksport o wartości ponad 230 milionów euro, a modne i zyskujące na popularności SUV-y stanowią 30-40 proc. sprzedaży aut dla większości niemieckich marek. W tym roku zostanie zarejestrowanych tam ponad milion tego typu aut.

 

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji