NowościAktualnościNowy Ford Ranger Raptor – oficjalne zdjęcia i informacje

Nowy Ford Ranger Raptor – oficjalne zdjęcia i informacje

Jeszcze w tym roku do salonów trafi odmiana Forda Rangera nastawiona do jazdy w najtrudniejszym terenie. Oto garść informacji na temat nowego Forda Rangera Raptora.

Nazwa „Raptor” słusznie kojarzy się z poprzednią generacją Forda Rangera, która pojawiła się w 2012 roku i była oficjalnie oferowana w Polsce. W listopadzie 2022 r. Ford zaprezentował następcę, a teraz przedstawił więcej informacji na temat stricte terenowej odmiany Raptor. Wbrew pozorom nie będzie to podwyższona wersja z wydajniejszym napędem 4×4, a niemalże inny samochód wyposażony w terenowe udogodnienia, których próżno szukać w „zwykłym” Rangerze.

Ford Ranger Raptor

Nowy Ford Ranger Raptor – nadwozie i wnętrze

Z zewnątrz Ranger Raptor wyraźnie zyskał na wizualnej muskulaturze dzięki poszerzeniu nadkoli i zamontowaniu ogromnego logo marki na atrapie chłodnicy. Specjalnie dla tego modelu Ford przewidział wysokiej klasy opony terenowe na felgach o średnicy 17 cali. Bojowego charakteru dodają lakierowane w ciemne kolory elementy nadwozia, np. wspomniane obręcze kół czy zderzaki. W środku pojawią się motywy w kolorze pomarańczowym (Code Orange), nawiązującym odcieniem do jednego z lakierów karoseryjnych. Kierowca otrzyma do dyspozycji dwa 12-calowe (jeden minimalnie większy, bo 12,4-calowy) ekrany wyświetlające wskaźniki i system multimedialny SYNC 4A kooperujący z usługami Apple CarPlay/Android Auto. W kabinie wygospodarowano miejsce na aż 10 głośników zestawu audio firmy Bang&Olufsen.

Ford Ranger Raptor 17

Nowy Ford Ranger Raptor – silnik

W odróżnieniu od poprzedniego Rangera Raptora, pod maską nowego modelu – przynajmniej na razie – zagości silnik benzynowy. I to nie byle jaki, bo 3.0 V6 EcoBoost generujący 288 KM i 491 Nm momentu obrotowego. Ford poczynił wiele modyfikacji mających wydłużyć żywotność motoru i kulturę oddawania mocy. Blok wykonano z żeliwa wermikularnego, uchodzącego za wytrzymalsze i sztywniejsze (o 75%) od standardowego żeliwa. By zniwelować zjawisko turbodziury, zamontowano system przyspieszający reakcje turbosprężarek – podobny do tego, który pracuje m.in. w Focusie RS czy Fordzie GT.

Ford Ranger Raptor 15

Dobre wrażenia z jazdy Raptorem będą gwarantowane nie tylko przez ponadprzeciętne osiągi nowego silnika, ale i doznania akustyczne, które uzależnione będą od wybranego przez kierowcę profilu dźwiękowego korygującego pracę elektronicznie sterowanego aktywnego układu wydechowego. Na głośną, bezkompromisową pracę można liczyć w trybach Baja i Sport, a jeśli zajdzie potrzeba, układ da się wyciszyć do akceptowalnego przez otoczenie poziomu w ustawieniu normalnym lub cichym.

Ford Ranger Raptor 08

Nowy Ford Ranger Raptor – udogodnienia terenowe

Siła Rangera Raptora tkwi w wprowadzonych specjalnie dla niego udogodnieniach do jazdy w ciężkich warunkach terenowych. Jest ich na tyle dużo, że najłatwiej je po kolei wymienić. Nowy Ford Ranger Raptor oferuje wobec tego:

  • dodatkowe wzmocnienia słupka C i skrzyni ładunkowej;
  • zmodernizowane zawieszenie oparte o lekkie (aluminiowe) wahacze przednie i drążki Watta w tylnej części układu;
  • aktywne amortyzatory FOX Live Valve z poprawionym systemem dobijania, współpracujące z wieloma trybami jazdy dostosowanymi do użytku w terenie i na bieżąco kontrolujące parametry samochodu (np. usztywniające daną oś w momencie wykrycia przechyłu auta);
  • powiększoną, stalową osłonę przedniej części podwozia;
  • podwójne haki z przodu i z tyłu ułatwiające optymalne podłączenie wyciągarki;
  • stały napęd 4×4 z elektronicznie sterowaną, dwubiegunową skrzynią rozdzielczą, połączoną z blokowanymi mechanizmami różnicowymi z przodu i z tyłu;
  • siedem trybów jazdy, w tym trzy drogowe: Normal, Sport, Slippery (na śliskie nawierzchnie) oraz cztery terenowe: Rock crawl (po skałach), Sand (po piasku), Mud/Ruts (po błocie/koleinach), Baja (maksymalna wydajność w terenie);
  • funkcję Trail Control utrzymująca stałą prędkość (nie większą niż 32 km/h) w trudnych warunkach terenowych.

Ford Ranger Raptor 07

Nowe Rangery Raptory trafią do polskich odbiorców pod koniec lata 2022 r. Na przyszły rok zaplanowano debiut odmiany wysokoprężnej (2.0 biturbo).

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji