NowościAktualnościNowe Volvo z ogranicznikiem do 180 km/h. Szybciej nie pojedziesz!

Nowe Volvo z ogranicznikiem do 180 km/h. Szybciej nie pojedziesz!

Od wakacji nowe modele szwedzkiej marki nie pojadą już szybciej niż 180 km/h. To element strategii Volvo, mającej na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Już wiele lat temu producenci aut ustalili, że będą stosować elektroniczny ogranicznik prędkości do 250 km/h. Ta zasada nie dotyczy w zasadzie tylko supersamochodów. Volvo, pragnące nadal uchodzić za lidera w dziedzinie bezpieczeństwa, postanowiło pójść krok dalej i obniża ten limit do 180 km/h. Nowe auta z takim ogranicznikiem trafią do salonów latem tego roku.

Dlaczego akurat 180 km/h? Eksperci szwedzkiej marki ustalili, że taka prędkość będzie rozsądnym kompromisem pomiędzy chęcią poprawy bezpieczeństwa a oczekiwaniami klientów. Pojawiły się nawet głosy, że limit powinien być ustalony jeszcze niżej, np. na  150 km/h, bo przecież w Europie tylko na niektórych niemieckich autostradach można legalnie pojechać szybciej niż 140 km/h. Przyjęte rozwiązanie należy jednak uznać za adekwatne do sytuacji.

Wprowadzenie ogranicznika do 180 km/h stanowi element programu Wizja 2020, którego głównym założeniem jest zredukowanie liczby śmiertelnych wypadków z udziałem aut Volvo do zera jeszcze przed końcem 2020 r. Ten cel wydaje się niemożliwy do osiągnięcia w tak krótkim czasie, co zauważyli sami Szwedzi, podkreślając że realizacja tego planu nie powiedzie się bez przyjęcia właściwych postaw przez kierowców.

„Volvo zawsze było i zawsze będzie liderem w zakresie bezpieczeństwa. Nasze badania wyraźnie pokazały, jakie problemy uniemożliwiają dzisiaj ograniczenie liczby ofiar wypadków drogowych do zera. Ograniczenie prędkości maksymalnej nie jest lekarstwem na wszystkie zagrożenia związane z bezpieczeństwem, ale jeśli możemy ocalić w ten sposób choćby jedno życie ludzkie – to chcemy to zrobić” – powiedział  Hakan Samuelsson, prezes Volvo Cars.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

2 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji