NowościAktualnościNowe odcinki dróg na Święta. Sprawdź, którędy przejedziesz szybciej!

Nowe odcinki dróg na Święta. Sprawdź, którędy przejedziesz szybciej!

Okres przedświąteczny przyniósł kierowcom otwarcie kilku nowych odcinków dróg szybkiego ruchu. Sprawdź, gdzie dokładnie pojedziesz szybciej na Święta.

Na Święta Bożego Narodzenia kierowcy będą mogli pojechać nowymi odcinkami dróg szybkiego ruchu. Wszystko za sprawą otwarcia długo wyczekiwanych fragmentów tras A1 i S7 oraz tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy. Uroczyste oddanie do użytku ukończonych inwestycji zbiegło się w czasie w trzecim tygodniu grudnia 2021 roku.

Najwcześniej otwarto 4,6-kilometrowy fragment Południowej Obwodnicy Warszawy, wraz z kluczowym dla projektu tunelem biegnącym pod Ursynowem. Pierwsi kierowcy pokonali odcinek pomiędzy węzłami Puławska oraz Warszawa Wilanów w poniedziałek 20 grudnia. Sam tunel, będący obecnie najdłuższym tego typu obiektem w Polsce, jest pełen kamer i czujników mających za zadanie nadzorować bezpieczeństwo. Liczący 2335 m podziemny fragment trasy został także objętym odcinkowym pomiarem prędkości. Zestaw urządzeń rejestruje poruszające się pojazdy na wjeździe oraz wyjeździe z tunelu, a następnie wylicza ich średnią prędkość. Kamery są w stanie nawet rozpoznać, jakim pasem poruszał się samochód. Należy zatem pamiętać, że ograniczenie obowiązujące na całej długości tunelu POW to 80 km/h.

21 grudnia b.r. oddano również do użytku ostatnie 10 kilometrów trzypasmowej autostrady A1 w województwie śląskim. Otwarty fragment obejmuje drugą jezdnię od obwodnicy Częstochowy do Kruszyny, wraz z wiaduktem nad linią kolejową w pobliżu węzła Częstochowa Północ. Z 3 pasów skorzystają na razie jedynie kierowcy podróżujący w kierunku północnym. W kierunku południowym wciąż dostępne są tylko 2 pasy ruchu, z szansą na ukończenie prac budowlanych do końca roku. Na razie na trasie obowiązuje limit prędkości wynoszący 100 km/h.

Kolejną ze sfinalizowanych inwestycji jest otwarty 22 grudnia fragment drogi ekspresowej S7 pomiędzy Płońskiem a miejscowością Napierki za Mławą. Oddana do użytku trasa to częściowo dwujezdniowy odcinek o długości 50 km, dzięki któremu jadący z Warszawy na północ kraju zaoszczędzą co najmniej pół godziny omijając mniejsze miejscowości. Kierowcy wciąż muszą liczyć się z niewielkimi utrudnieniami, jako że ruch pomiędzy Napierkami a Mławką oraz Pieńkami i Płońskiem odbywa się w ramach tymczasowej organizacji i miejscami jest prowadzony jedną jezdnią. Z tego też powodu na większości odcinków obowiązują ograniczenia od 60 do 80 km/h. Plany Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zakładają, że do wakacji 2022 roku podróżujący będą mogli korzystać z drogi w pełnym wymiarze.

Redakcja poleca:

Odcinkowe pomiary prędkości – aktualna lista lokalizacji (2021)

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji