TestyTestNowe Mitsubishi Colt (2024) – pierwsza jazda

Nowe Mitsubishi Colt (2024) – pierwsza jazda

Mitsubishi kilka miesięcy po nowym modelu ASX wprowadziło właśnie kolejną nowość – nowego Colta. Tradycyjna nazwa Colt odradza się, ale jako… klon Renault Clio. Dlaczego i czy to dobrze czy źle?

– Nowe Mitsubishi Colt to 7. już generacja tego modelu
– Konstrukcja bazuje na Renault Clio
– Ceny od 71 990 zł
– Dwa silniki benzynowe 1.0 (65 i 90 KM), jedna hybryda 1.6 (143 KM)
– 5-letnia gwarancja /100 tys. km

Mitsubishi Colt 2023

Na drodze nowe Mitsubishi Colt raczej nie przyciągnie większej uwagi. Podobnie jak ASX, które bazuje na modelu Captur, tak i Colt jest wynikiem współpracy z Renault. Mówiąc wprost jest to po prostu Renault Clio. Czy to dobrze czy źle?

Patrząc z perspektywy roku 2020, kiedy zapowiedziano, że Mitsubishi ma wyjść z Europy, to znakomicie. Trudno bowiem nie odnieść wrażenia, że bazowanie na modelach Renault jest najprostszą i najtańszą drogą do pozostania japońskiej marki w Europie. Wszystko wskazuje na to, że w ten najprostszy i najtańszy z możliwych sposobów Mitsubishi chce dotrwać do przyszłego roku, kiedy ma się pojawić nowa odsłona Mitsubishi Outlandera. Jeśli więc taka ma być cena przetrwania marki, to można przełknąć ten dyskusyjny sposób i złośliwe uwagi konkurencji. Zwłaszcza, że bazowanie na Clio wcale nie jest złym rozwiązaniem. W końcu to konstrukcja ciesząca się w Europie uznaniem i popularnością.

Mitsubishi Colt 2023Mitsubishi Colt 2023

Francuska konstrukcja, japońska marka, turecka produkcja

Nowy Colt to Clio po liftingu. Ich produkcja ruszyła jesienią w Turcji. Z przodu Mitsubishi ma nowy grill z logo z trzema diamentami i chromowanymi wykończeniami, otoczony wąskimi reflektorami LED. Pionowe światła do jazdy dziennej są obecne w wyższych wersjach wyposażenia. Wymiary Mitsubishi Colt są takie same jak Renault Clio. Oba mają 4053 milimetrów długości, 1998 milimetrów szerokości z lusterkami zewnętrznymi i 1439 milimetrów wysokości. Klamki tylnych drzwi nie są od razu widoczne, ponieważ zostały zintegrowane ze słupkiem C. Za tylną klapą dostępny jest bagażnik o pojemności do 391 litrów.

Mitsubishi Colt 2023 wnętrzeMitsubishi Colt 2023 wnętrzeMitsubishi Colt 2023 bagażnik

Dwa silniki benzynowe, jeden hybrydowy

Dostępne są trzy silniki. Podstawą jest trzycylindrowy wolnossący silnik benzynowy o mocy 49 kW / 67 KM z manualną pięciobiegową skrzynią biegów. Colt wyposażony w ten silnik przyspiesza od 0 do 100 km/h w 17,1 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 160 km/h.

Ta sama jednostka napędowa ale z turbodoładowaniem i sześciobiegową manualną skrzynią biegów osiąga moc maksymalną 67 kW / 91 KM. 0-100 km/h w 12,2 sekundy, prędkość maksymalna 180 km/h.

Topowym modelem jest hybryda o mocy systemowej 105 kW / 143 KM. Napęd ten jest również znany z Renault Clio. Oprócz 1,6-litrowego silnika benzynowego o mocy 69 kW / 94 KM, hybrydowy układ napędowy obejmuje dwa silniki elektryczne. Większy silnik elektryczny ma moc 36 kW / 49 KM oraz rozrusznik o mocy 15 kW (20 KM). Energia pochodzi z akumulatora o pojemności 1,2 kWh, który jest ładowany poprzez odzyskiwanie energii podczas jazdy.

Skrzynia biegów zapewnia dwa przełożenia w trybie elektrycznym i cztery dla silnika spalinowego. Różne pary dają łącznie 15 różnych przełożeń. Colt Hybrid rozpędza się do 100 km/h w 9,3 sekundy, a jego prędkość maksymalna to 180 km/h. Przy standardowym zużyciu paliwa WLTP wynoszącym od 4,2 do 4,5 litra, jest o około litr bardziej ekonomiczny niż modele 1.0. Mild-hybrydy, takie jak w ASX, nie są dostępne dla Colta.

Poniżej znajdziesz więcej szczegółów na temat cen i danych:

Mitsubishi Colt 2024 – opis wersji i cennik

Mitsubishi Colt 2023 silnik hybryda

Atrakcyjne warunki gwarancyjne

Mocną stroną nowego Colta jest 5-letnia gwarancja mechaniczna z limitem przebiegu 100 000 km, którą można uznać za jedną z lepszych na rynku. Ponadto Mitsubishi dodaje bezpłatny pakiet usług Assistance na 5 lat bez limitu kilometrów.

Nowy Colt, podobnie jak inne auta marki Mitsubishi może poszczycić się następującymi warunkami gwarancyjnymi:

  • 5 lat/100 000 km gwarancji producenta,
  • 12 lat gwarancji antykorozyjnej,
  • 8 lat/160 000 km gwarancji na akumulator trakcyjn,
  • 8 lat/160 000 km gwarancji zachowania pojemności akumulatora trakcyjnego,
  • 5 lat pomocy drogowej w ramach Mitsubishi Motors Assistance.

Mitsubishi Colt 2023

Mitsubishi Colt – 7 generacji

Mitsubishi Colt był hitem rynkowym japońskiej marki przez lata. W sumie od premiery w 1978 roku sprzedano ponad 1,2 miliona egzemplarzy. Wbrew pozorom obecna 7. edycja nie jest pierwszą, która powstała w kooperacji z inną marką. Poprzednia generacja zbudowana została na płycie Smarta ForFour, a poprzednie znane były również jako Proton Satria, Dodge i Plymouth Colt oraz Eagle Summit, a druga generacja była po prostu 3-drzwiową odmianą Lancera. Kooperacja jest więc niejako wpisana w losy tego modelu, który znany był także jako Mirage.

Mitsubishi Colt 1. gen Mitsubishi Colt 2. gen Mitsubishi Colt 3. gen Mitsubishi Colt 4. gen Mitsubishi Colt 5. gen

Mitsubishi Colt 6. gen

Nowe Mitsubishi Colt (2024) – PODSUMOWANIE

Największą zaletą nowego Colta jest to, że w ogóle jest. Potencjalnych klientów może przekonać siła przywiązania do japońskiej marki oraz atrakcyjne warunki gwarancyjne, a także niewykluczone, że mniejsza niż w przypadku Clio utrata wartości. W sumie to całkiem niezły argument za wybraniem Mitsubishi zamiast Renault.

Mitsubishi Colt 2023

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji