PoradyPoradyMinivan – co to znaczy, jaki to rodzaj nadwozia?

Minivan – co to znaczy, jaki to rodzaj nadwozia?

Minivan to ideał samochodu rodzinnego, ale obecnie nie ma już tak mocnej pozycji rynkowej jak kiedyś. Dowiedz się więcej na temat tego rodzaju nadwozia.

Osoby szukające nowego samochodu mogą się pogubić wśród wielu różnych typów nadwozi, które są aktualnie dostępne na rynku. Ostatnio olbrzymią popularnością cieszą się SUV-y i crossovery, ale nadal mocno trzymają się też hatchbacki, czy kombi. Wśród tych rodzajów nadwozia znajduje się również jednobryłowy minivan, który często jest mylony z kombivanem. Jak dokładnie wygląda i czym charakteryzuje się minivan?

Minivan – co to, jak wygląda?

Słowo minivan pochodzi od vana, czyli auta dostawczego. Nazwa ta sugeruje nam też jego rozmiar – jest większy od typowego hatchbacka, czy kombi, ale gabarytami nie kwalifikuje się jeszcze na dostawczaka. Czasem stosuje się także określenie MPV – Multi Purpose Vehicle, czyli pojazd do wielu zastosowań. Czym jednak wyróżnia się minivan? Jak już wspomniano, ma on nadwozie jednobryłowe i jest zaliczany do kategorii aut osobowych. Oznacza to, że najważniejszy w nim jest przedział pasażerski, w którym znajdziemy dużo przestrzeni w dwóch (lub nawet trzech) rzędach siedzeń, wiele schowków oraz spory bagażnik. Minivany zwykle oferują miejsce dla pięciu lub siedmiu osób.

Sztandarowym przykładem minivana jest jeden z pierwszych samochodów tego typu – Renault Espace, które doczekało się w sumie pięciu generacji. Poza nim można wymienić również takie modele, jak Opel Zafira, Ford S-Max, czy Chrysler Voyager.

Minivan a inne rodzaje nadwozia

Z powodu nazewnictwa oraz samego wyglądu mogą pojawiać się problemy ze wskazaniem prawdziwego minivana. Warto zatem sprawdzić, jakie są podstawowe różnice między nim a kombi oraz kombivanem.

  • Minivan a kombi. Minivan jest wyższy niż kombi, co przekłada się na więcej miejsca w środku auta. Poza tym minivany mają więcej schowków i mogą posiadać przesuwane tylne drzwi, a takiego rozwiązania nie znajdziemy w kombi.
  • Minivan a kombivan. W przeciwieństwie do minivana, kombivan ma dwubryłowe nadwozie, a także bardziej foremną, kanciastą konstrukcję. Kombivan częściej wykorzystywany jest jako samochód użytkowy, a minivan cechuje się bardziej rodzinnym charakterem.

Ze względu na swoją charakterystykę, minivany bardzo dobrze sprawdzają się jako samochody rodzinne. Przestronna kabina, duży bagażnik i spore możliwości aranżacji wnętrza to tylko kilka z wielu atutów. Dodatkowo funkcjonalność podnoszą liczne skrytki i schowki, które pozwalają utrzymać porządek w kabinie.

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji