LogotypyLogo Lincoln – jak zmieniało się logo tej amerykańskiej marki?

Logo Lincoln – jak zmieniało się logo tej amerykańskiej marki?

Historia marki Lincoln sięga 1917 roku i do dziś logo zmieniało się kilkukrotnie. Jak dziś wygląda logo marki Lincoln?

Krótka historia marki Lincoln

Marka Lincoln od zawsze kojarzyła się z autami luksusowymi i eleganckimi. Co prawda jej obecność na rynku europejskim jest znikoma, ale i tak wielu miłośników motoryzacji  kojarzy specyficzną markę. Lincoln został stworzony w 1917 roku przez Henry’ego Lelanda w celu budowy silników do samolotów i została zmieniona w firmę produkującą samochody po przejęciu przez Forda na początku 1920 roku. Lincoln jest jedną z najpopularniejszych marek luksusowych samochodów w regionie Ameryki Północnej, która eksportuje swoje pojazdy na cały świat.

Jak zmieniało się logo marki Lincoln?

Pierwsze logo Lincolna powstało w 1917 roku i zawierało medalion o zaokrąglonym kształcie z pogrubionym znakiem słownym. Było to jedyne logo używane przez markę, gdy ta należała jeszcze do Henry’ego Lelanda.

Logo Lincoln (1917 – 1922)

Po tym, jak Lincoln stał się częścią Forda, jego identyfikacja wizualna została przeprojektowana poprzez dodanie napisu „Ford Detroit” do plakietki. Kształt godła zmieniono na romb z zaokrąglonymi kątami i masywną ramą.

Logo Lincoln (1922 – 1939)

W 1939 roku logo Lincoln zmienia swój kształt na okrąg. Znak słowny jest teraz wykonany kursywą w białym kolorze, a herb staje się jedyną ozdobą identyfikacji wizualnej marki przez następne 15 lat.

Logo Lincoln (1939 – 1954)

Przeprojektowanie 1954 roku przynosi odważniejsze i pewniejsze linie oraz nową paletę kolorów. Niebieski tło zmienia się na srebrny, co sprawia, że herb wygląda jaśniej. Pojawiają się również cienie, gradienty i efekt trójwymiarowości.

Logo Lincoln (1954 – 1964)

Pierwsza wersja używanego do dziś motywu Lincoln Star powstała w 1964 roku. Marka chciała dużej zmiany, a oprawiona w ramę czteroramienna gwiazda wydawała się idealną opcją odzwierciedlającą luksus i finezję samochodów Lincoln. Gwiazda z 1960 roku miała kształt a’la art-deco i była eleganckim i stylowym emblematem.

Logo Lincoln (1964- 1972)

W 1972 roku do identyfikacji wizualnej marki został dodany znak słowny, a emblemat został znacząco uproszczony i unowocześniony. Napis „Lincoln” jest wykonany wielkimi literami czcionki bezszeryfowej z prostymi, wąskimi liniami i dużą ilością miejsca. Emblemat staje się bardziej geometryczny i nowoczesny, kształt jest wyraźny i wygląda świetnie – zarówno monochromatycznie, jak i w srebrnej odsłonie po umieszczeniu na samochodach. Logo w tej wersji pozostaje prawie nietknięte przez 40 lat i staje się silnym symbolem potężnej amerykańskiej marki.

Logo Lincoln (1972 – 2012)

Kultowe logo Lincolna zostało przeprojektowane w 2012 roku. Znak słowny stał się bardziej elegancki i zrównoważony dzięki zastosowaniu odważniejszych i krótszych linii. Jeśli chodzi o emblemat gwiazdy, jest on teraz w pełni zamknięty w ramce, linie gwiazd są skrócone, co sprawia, że logo wygląda bardziej graficznie i nowocześnie.

Logo Lincoln (2012 – obecnie)
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji