PoradyPoradyKierunkowskaz na pasie do skrętu – czy trzeba go włączać?

Kierunkowskaz na pasie do skrętu – czy trzeba go włączać?

Niektórzy kierowcy mają wątpliwości, czy na pasie kierunkowym należy włączać migacz. Tymczasem przepisy są jednoznaczne. Poznaj odpowiedź.

W przypadku skrzyżowań z wydzielonymi pasami do skrętu, część kierowców nie ma pewności, kiedy powinno się używać kierunkowskazu. Wychodzą oni zwykle z założenia, że skoro poruszają się pasem, który umożliwia np. tylko skręt w lewo, to nie muszą sygnalizować manewru. Z logicznego punktu widzenia takie podejście wydawałoby się nawet uzasadnione, jednak przepisy mówią co innego.

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym nie pozostawia zbyt szerokiego pola do interpretacji w tej materii. W art. 22 ust. 5 czytamy, że „kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować kierunkowskazem zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru”. Przytoczony przepis nie wprowadza żadnych wyjątków od tej zasady, należy zatem przyjąć, że dotyczy on wszystkich sytuacji drogowych, czyli także jazdy po pasie kierunkowym.

Warto też wspomnieć, co w przypadku rowerów i innych pojazdów, które nie mają kierunkowskazów. Mówi o tym ust. 5a wspomnianego wyżej artykułu – „gdy pojazd nie jest wyposażony w kierunkowskazy, kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu”.

Kończąc nasze rozważania, należy jeszcze napisać, co grozi kierowcy, który zignoruje obowiązek używania kierunkowskazu na pasie do skrętu. Za to wykroczenie taryfikator przewiduje mandat w wysokości 200 zł i 2 punkty karne.

Redakcja poleca:

Zawracanie i skręcanie w lewo – wszystko, co musisz wiedzieć

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

7 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji