PoradyPoradyZawracanie i skręcanie w lewo: jak prawidłowo wykonać te dwa pozornie proste...

Zawracanie i skręcanie w lewo: jak prawidłowo wykonać te dwa pozornie proste manewry?

Dla kierowców skręcanie w lewo i zawracanie jest chlebem powszednim, lecz mimo tego wciąż dochodzi do kolizji przy okazji wykonywania tych teoretycznie prostych manewrów. Wyjaśniamy, jak prawidłowo skręcać w lewo i zawracać na drodze.

Brak wzajemnego zrozumienia kierowców i luki w znajomości przepisów ruchu drogowego skutkują wieloma problematycznymi sytuacjami podczas najzwyklejszego skręcania w lewo na skrzyżowaniu albo wykonywania manewru zawracania. Kierowcom najwięcej problemów sprawia to drugie – często nie wiedzą, na których skrzyżowaniach mogą, a na których nie mogą zawrócić oraz w jakich miejscach odgórnie obowiązuje zakaz zawracania.

Gdzie nie można zawracać?

Należy zapamiętać, że wykonywania manewru zawracania przede wszystkim zakazuje namalowana na jezdni linia ciągła i, oczywiście, odpowiedni znak. Poza tym kategoryczny zakaz zawracania obowiązuje w następujących miejscach na drodze:

  • w tunelu
  • na moście
  • na wiadukcie
  • na autostradzie
  • na drodze ekspresowej (poza skrzyżowaniami)
  • na przejściu dla pieszych.
Światła - strzałki
Na zawrócenie zezwala tylko sygnalizator świetlny po prawej stronie.

Znak „zakaz zawracania” jest odwoływany przez najbliższe skrzyżowanie albo poprzez umieszczenie znaku „koniec zakazu zawracania”. Uwaga: o tym, że nie wolno zawracać, informuje również zakaz skrętu w lewo. Obowiązuje on tylko i wyłącznie na najbliższym skrzyżowaniu (w przeciwieństwie do zakazu zawracania, który zabrania wykonywania tego manewru od miejsca ustawienia aż do najbliższego skrzyżowania).

Kolejną kwestią są strzałki umieszczone na sygnalizacji świetlnej. Jeżeli wyznaczają jeden kierunek (w lewo/prawo/prosto), na tym skrzyżowaniu nie możemy zawrócić. Na wykonanie tego manewru zezwala dopiero dodatkowa strzałka w dół. Poza tym nie wolno nawracać w miejscach ograniczonej widoczności, na drogach gdzie pojazdy rozwijają dużą prędkość, na ruchliwych ulicach w mieście i w innych sytuacjach mogących stworzyć potencjalne zagrożenie dla współużytkowników dróg.

Jak prawidłowo zawracać?

Poniżej przedstawiamy kilka sytuacji związanych w zawracaniem, które przysparzają kierowcom najwięcej problemów. Wyjaśniamy, jak się w nich zachować.

Zawracanie na nawrotce1. Wybór toru jazdy podczas zawracania „na zawrotce”

Jeśli nie ma wytyczonych linii wyznaczających tor jazdy dla kierowców, „zawrotkę” można pokonać na dwa sposoby: trzymając się lewej strony lub prawej, wykonując tym samym manewr zawracania pod większym łukiem. By utrzymać porządek na drodze, warto zawrócić w taki sam sposób jak samochód jadący przed nami.

2. Zawracanie na drodze z pierwszeństwem

Gdy zawracamy na drodze z pierwszeństwem przejazdu, nie tracimy przywileju pierwszeństwa wobec samochodów wyjeżdżających z drogi podporządkowanej lub z sygnałem do skrętu warunkowego (na „zielonej strzałce”). Zachowajmy jednak ostrożność, bo większość kierowców sądzi, że będziemy skręcać w lewo, a nie zawracać.

Zawracanie na drodze z pierwszeństwem
W obu sytuacjach pojazd wyjeżdżający z drogi podporządkowanej powinien ustąpić pierwszeństwa pojazdowi, który zawraca na skrzyżowaniu.

3. Wybór toru jazdy podczas zawracania na skrzyżowaniu

Jeśli manewr zawrócenia wymaga wjechania na fragment ruchliwej drogi, najlepiej wykonać go z zastosowaniem dwóch skrętów w lewo: wjechać na środek skrzyżowania i dopiero tam zawrócić po przepuszczeniu wszystkich pojazdów. Przepisy nie zabraniają jednak wykonania nawrotki „na raz”, czyli na jezdni służącej do jazdy w przeciwnym kierunku.

Zawracanie na skrzyżowaniu
Przepisy dopuszczają obie metody zawrócenia na tego rodzaju skrzyżowaniach, lecz bezpieczniejsze rozwiązanie przedstawia zdjęcie po lewej stronie.

4. Zawracanie na wąskiej drodze

Chcąc zawrócić na wąskiej drodze musimy najpierw przepuścić auta jadące z naprzeciwka i dopiero potem najechać na przeciwny pas ruchu w celu wykonania nawrotki. Jeśli używamy biegu wstecznego, musimy także ustąpić pierwszeństwa samochodom jadących pasem, którym się przed chwilą poruszaliśmy.

Zawracanie na drodze
Wykręcanie na kilka razy jest czasochłonne i wprowadza zamęt na drodze. Warto w miarę możliwości zawracać na skrzyżowaniach.

 

Jak skręcać w lewo na drodze z wieloma pasami ruchu?

Na dużych skrzyżowaniach dochodzi do drogowych nieporozumień związanych z niewiedzą kierowców na temat pasa ruchu, który powinni zająć po opuszczeniu „krzyżówki”. Ogólna zasada mówi, że jeśli toru jazdy nie wyznaczają żadne znaki, kierowca jadący prawym pasem ruchu powinien zająć pas prawy, a lewym – lewy. Gdy jezdnia ma 3 pasy i obaj zdecydują się wjechać na środkowy, pierwszeństwo przysługuje temu z prawej strony.

Skręt w lewo
Najlepiej wyznawać zasadę, że po opuszczeniu skrzyżowania zjeżdżamy na ten pas, którym się wcześniej poruszaliśmy.
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

6 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji