PoradyPoradyJak zaparkować tyłem? Parkowanie tyłem w 5 krokach

Jak zaparkować tyłem? Parkowanie tyłem w 5 krokach

W niektórych sytuacjach parkowanie tyłem może okazać się problematyczne nawet dla doświadczonych kierowców. Dlatego warto pamiętać o tych 5 zasadach.

Dla wielu kierowców parkowanie prostopadłe tyłem jest zazwyczaj jednym z najsłabiej przećwiczonych sposobów parkowania. Manewr ten może sprawiać trudność szczególnie początkującym, którzy wciąż nie czują się pewnie podczas cofania. Często unikają go jednak także bardziej doświadczone za kierownicą osoby, np. gdy ich samochód nie jest wyposażony w czujniki parkowania. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób bezpiecznie i umiejętnie zająć miejsce parkingowe tą metodą.

Nadchodzący długi weekend powoduje, że parkingi pod sklepami i galeriami handlowymi wypełniają się po brzegi samochodami. Znalezienie wolnego miejsca postojowego i tak sprawia problemy, a przez krzywo parkujących innych kierowców przestrzeń do pozostawienia własnego auta jest jeszcze dodatkowo ograniczona. W takich warunkach parkowanie prostopadłe tyłem wywołuje u części osób duży stres, związany z obawą o zarysowanie swojego czy też cudzego samochodu. Trzeba przy tym pamiętać, że manewr ten najlepiej sprawdza się właśnie w momentach, gdy mamy niewiele miejsca do zaparkowania.

Parkowanie tyłem - krok po kroku
Czujniki cofania są świetnym rozwiązaniem, jeśli mamy problem z prawidłowym oszacowaniem odległości podczas parkowania.

O czym należy pamiętać parkując tyłem? Przede wszystkim – manewr powinien odbywać się przy minimalnej prędkości, aby podczas cofania zawsze móc w porę nacisnąć hamulec. Niewskazane są też gwałtowne ruchy kierownicą. Ponadto jeszcze zanim rozpoczniemy parkowanie warto upewnić się, czy w obrębie miejsca postojowego lub w jego pobliżu nie znajdują się jakieś wystające elementy. Wysoki krawężnik lub betonowe słupki mogą być niewidoczne w lusterkach auta i stać się źródłem przykrego zaskoczenia, gdy nasze auto uderzy w niespodziewaną przeszkodę.

Parkowanie tyłem – krok po kroku

  1. Zawsze sygnalizuj zamiar wykonania manewru parkowania kierunkowskazem.
  2. Mocno skręć koła w kierunku miejsca, na które zamierzasz wjechać.
  3. Upewnij się, że boczne lusterka są właściwie ustawione, aby móc kontrolować otoczenie samochodu. Podczas cofania oszacuj dystans od innych pojazdów i przeszkód, spoglądając w lusterko wsteczne lub przekręcając głowę w prawo i patrząc przez tylną szybę.
  4. Kiedy tył samochodu znajdzie się w pozycji równoległej do linii miejsca parkingowego lub sąsiadujących pojazdów, wyprostuj koła i zajmij powoli miejsce postojowe. Pamiętaj o pozostawieniu odpowiedniej ilości miejsca po obu stronach auta, aby można było z niego wysiąść.
  5. W sytuacji, gdy twój samochód znajdzie się zbyt blisko innych aut – wykonaj korektę manewru albo zacznij parkowanie od początku.

Jeśli nawet pomimo powyższych rad nadal czujemy się niepewnie podczas parkowania tyłem, to warto znaleźć trochę wolnego czasu i poćwiczyć ten manewr na pustym placu czy dużym parkingu z dala od innych samochodów. Bardzo pomocne będzie również wcześniejsze zaplanowanie sobie w głowie kolejnych ruchów kierownicą.

Więcej na temat parkowania:

Parkowanie równoległe, prostopadłe, skośne – jak parkować?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji