Koszt sprowadzenia auta z USA

Sprowadzenie samochodu z USA wiąże się z wieloma dodatkowymi kosztami – zarówno przed, jak i po zakupie auta ze Stanów. Ile kosztuje sprowadzenie auta z USA?

Import samochodów z USA wciąż ma się w Polsce bardzo dobrze. Potwierdza to fakt, że w 2022 roku Stany Zjednoczone były piątym rynkiem pod względem liczby przywiezionych samochodów zza granicy: oznacza to, że więcej sprowadzono ich tylko z Niemiec, Francji, Belgii i Holandii. Za autami ze Stanów przemawia wiele argumentów, m.in. silniki o większej pojemności (których coraz mniej w samochodach w specyfikacjach europejskich), inny wygląd czy, po prostu, atrakcyjna cena zakupu – zwłaszcza w przypadku aut luksusowych, sportowych czy zabytkowych.

Ile kosztuje sprowadzenie auta z USA?

Mimo iż większość osób potencjalnie zainteresowanych „ściągnięciem” samochodu z USA zdaje sobie sprawę, że na całą sumę transakcji składa się nie tylko cena samego auta, tak nie każdy wie, z iloma dodatkowymi kosztami wiąże się ta operacja. A tych jest naprawdę sporo, bowiem trzeba opłacić transport auta do Polski, opłaty celno-skarbowe, prowizję aukcyjną i też uregulować należność firmie, która zajmie się wszystkimi formalnościami. Ile wobec tego kosztuje sprowadzenie auta z USA? Poniżej wymieniamy wszystkie koszty, które napotkamy po drodze.

1. Prowizja aukcyjna

Aby w ogóle wziąć udział w licytacji samochodu wystawionego na sprzedaż w USA, trzeba zapłacić prowizję dla domu aukcyjnego zajmującego się transakcją. Jej wartość uzależniona jest od wartości samego auta i z reguły wynosi kilkaset dolarów (ok. 300-900 dolarów).

2. Przelew do Stanów Zjednoczonych i wysyłka dokumentów

Mało kto decyduje się osobiście polecieć do USA celem kupna auta. Gdy transakcję chcemy zrealizować z Polski, musimy zapłacić za wykonanie przelewu i wysłanie dokumentów dotyczących sprzedaży do Stanów. Usługa kosztuje ok. 100 dolarów.

3. Koszty transportu samochodu z USA (lądowego i morskiego)

Kupiony samochód trzeba przewieźć, wykonując zazwyczaj trzy kursy: jeden z miejsca dokonania transakcji do portu w Ameryce, drugi z USA do Europy (przez ocean), trzeci – z europejskiego portu do Polski. Tym samym należy zazwyczaj opłacić dwa transporty na lądzie i jeden drogą morską.

Koszt sprowadzenia auta z USA
Na cenę transportu auta z USA do Polski spory wpływ mają gabaryty sprowadzanego pojazdu (oczywiście drożej jest w przypadku większych samochodów).

Przewiezienie auta do portu w Stanach, w zależności od odległości do niego, kosztuje ok. 200-1000 dolarów (z wschodniego wybrzeża USA) lub nawet 1500-2000 dolarów, gdy sprowadzamy auto z zachodniego wybrzeża. Transport kontenerowcem przez ocean wyniesie kolejne 700-2200 dolarów: cena uzależniona jest od wielkości wykupionego kontenera i zawiera też usługę załadunku i wyładunku ze statku. Przetransportowanie samochodu z portu w Europie do Polski kosztuje ok. 1500-2000 złotych.

4. Opłaty celno-skarbowe (cło, akcyza, podatek VAT)

Kolejny krok to uregulowanie niezbędnych opłat celno skarbowych. Ich wysokość również zależy sprowadzanego pojazdu – głównie rodzaju (samochód osobowy, ciężarowy itp.) i pojemności silnika.

Cło na samochody sprowadzane z USA wynosi:

10% (samochody osobowe);

22% (samochody ciężarowe, których przestrzeń załadunkowa jest większa niż 50% długości rozstawu osi);

6% (motocykle).

Z cła zwolnione są natomiast pojazdy zabytkowe.

Koszt sprowadzenia auta z USA
Sprowadzając ze Stanów auto zabytkowe nie trzeba się martwić o opłacenie cła i akcyzy. Niższa jest też stawka podatku VAT.

Akcyza z kolei wynosi określony procent od wartości auta:

3,1% dla samochodów z silnikami o pojemności poniżej 2.0 l;

18,6% dla samochodów z silnikami o pojemności powyżej 2.0 l;

9,3% dla samochodów hybrydowych typu plug-in z silnikami o pojemności powyżej 2.0 l;

1,55% dla samochodów hybrydowych (HEV) i miękkich hybryd (MHEV) z silnikami o pojemności poniżej 2.0 l;

9,3% dla samochodów hybrydowych (HEV) i miękkich hybryd (MHEV) z silnikami o pojemności powyżej 2.0 l.

Z akcyzy zwolnione są auta hybrydowe typu plug-in z silnikami o pojemności poniżej 2.0 l, a także pojazdy elektryczne, zabytkowe, ciężarowe, motocykle i quady.

Stawka podatku VAT uzależniona jest od miejsca w Europie, do którego sprowadzimy auto ze Stanów. Jeśli bezpośrednio do Polski, zapłacimy podatek VAT w wysokości 23%. Odrobinę mniejszy jest w Holandii (21%) i Niemczech (19%). Dla samochodów zabytkowych przewidziano niższe stawki VAT (7-9% w zależności od kraju).

5. Modyfikacje auta z USA

Samochód w specyfikacji amerykańskiej nie przejdzie w Polsce badania technicznego. Dlaczego? Z powodu oświetlenia: w USA wymagane są przednie reflektory symetryczne, podczas gdy w Europie już asymetryczne (doświetlające pobocze). Różnice tyczą się też tylnych kierunkowskazów, które u nas muszą świecić się na żółto, a w autach ze Stanów są czerwone. Ponadto kierunkowskazy w amerykańskich samochodach połączone są ze światłami postojowymi, a u nas muszą zostać rozdzielone. Kolejny wydatek to montaż obowiązkowego w Polsce światła przeciwmgielnego, nie wymaganego przez przepisy w USA.

Auta z USA. Czym się różnią samochody ze Stanów od europejskich?

Oświetlenie to jednak nie wszystko. By auto przeszło przegląd w Polsce, musi mieć licznik wyskalowany w kilometrach na godzinę. Jeśli auto z Ameryki posiada prędkościomierz w milach na godzinę, trzeba będzie znaleźć odpowiednik w „km/h”. Na szczęście wiele samochodów posiada obydwie skale na liczniku, więc nie powinno być problemu z zaliczeniem badania technicznego. Dodatkowe koszty może wygenerować ewentualnie przystosowanie amerykańskiego auta do obowiązujących w Europie norm emisji spalin (czyli przeróbka układu wydechowego).

Łączny koszt modyfikacji samochodu w specyfikacji amerykańskiej celem zaliczenia badania technicznego mogą się zamknąć w kilkuset złotych, ale i wynieść kwotę liczoną w tysiącach złotych.

Auta z USA
Podwójna skala licznika to na szczęście częsta praktyka w samochodach z USA.

6. Przegląd i rejestracja samochodu z USA

Po dokonaniu modyfikacji trzeba udać się nowo sprowadzonym samochodem na przegląd, który kosztuje standardowe 99 zł. Dodatkowe 94 zł należy dopłacić w przypadku auta z wypadkową przeszłością, gdy przeprowadzamy tzw. drugie badanie (powypadkowe). Czynności rejestracyjne z kolei będą nas kosztowały ok. 160 zł (nie ma już konieczności płacenia za wydanie karty pojazdu i nalepki kontrolnej na szybę). Wymagane jest jednak przedstawienie odpowiednio przetłumaczonych dokumentów dotyczących sprzedaży. Tłumacz przysięgły inkasuje za to ok. 150-300 zł.

Przegląd auta z USA. Terminy, ceny, kary za brak przeglądu

7. Obsługa sprowadzenia samochodu z USA

Istnieje wiele firm zajmujących się importowaniem aut z Ameryki, a ich ceny są uzależnione od specyfiki zlecenia czy rodzaju i wartości sprowadzanego samochodu. Usługa zazwyczaj kosztuje od ok. 2500 zł do nawet 5500 zł, gdy „ściągamy” droższe auto.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj