PoradyPoradyIle kosztuje sprowadzenie auta z USA? Oto wszystkie niezbędne koszty

Ile kosztuje sprowadzenie auta z USA? Oto wszystkie niezbędne koszty

Sprowadzenie samochodu z USA wiąże się z wieloma dodatkowymi kosztami – zarówno przed, jak i po zakupie auta ze Stanów. Ile kosztuje sprowadzenie auta z USA?

Import samochodów z USA wciąż ma się w Polsce bardzo dobrze. Potwierdza to fakt, że w 2022 roku Stany Zjednoczone były piątym rynkiem pod względem liczby przywiezionych samochodów zza granicy: oznacza to, że więcej sprowadzono ich tylko z Niemiec, Francji, Belgii i Holandii. Za autami ze Stanów przemawia wiele argumentów, m.in. silniki o większej pojemności (których coraz mniej w samochodach w specyfikacjach europejskich), inny wygląd czy, po prostu, atrakcyjna cena zakupu – zwłaszcza w przypadku aut luksusowych, sportowych czy zabytkowych.

Ile kosztuje sprowadzenie auta z USA?

Mimo iż większość osób potencjalnie zainteresowanych „ściągnięciem” samochodu z USA zdaje sobie sprawę, że na całą sumę transakcji składa się nie tylko cena samego auta, tak nie każdy wie, z iloma dodatkowymi kosztami wiąże się ta operacja. A tych jest naprawdę sporo, bowiem trzeba opłacić transport auta do Polski, opłaty celno-skarbowe, prowizję aukcyjną i też uregulować należność firmie, która zajmie się wszystkimi formalnościami. Ile wobec tego kosztuje sprowadzenie auta z USA? Poniżej wymieniamy wszystkie koszty, które napotkamy po drodze.

1. Prowizja aukcyjna

Aby w ogóle wziąć udział w licytacji samochodu wystawionego na sprzedaż w USA, trzeba zapłacić prowizję dla domu aukcyjnego zajmującego się transakcją. Jej wartość uzależniona jest od wartości samego auta i z reguły wynosi kilkaset dolarów (ok. 300-900 dolarów).

2. Przelew do Stanów Zjednoczonych i wysyłka dokumentów

Mało kto decyduje się osobiście polecieć do USA celem kupna auta. Gdy transakcję chcemy zrealizować z Polski, musimy zapłacić za wykonanie przelewu i wysłanie dokumentów dotyczących sprzedaży do Stanów. Usługa kosztuje ok. 100 dolarów.

3. Koszty transportu samochodu z USA (lądowego i morskiego)

Kupiony samochód trzeba przewieźć, wykonując zazwyczaj trzy kursy: jeden z miejsca dokonania transakcji do portu w Ameryce, drugi z USA do Europy (przez ocean), trzeci – z europejskiego portu do Polski. Tym samym należy zazwyczaj opłacić dwa transporty na lądzie i jeden drogą morską.

Koszt sprowadzenia auta z USA
Na cenę transportu auta z USA do Polski spory wpływ mają gabaryty sprowadzanego pojazdu (oczywiście drożej jest w przypadku większych samochodów).

Przewiezienie auta do portu w Stanach, w zależności od odległości do niego, kosztuje ok. 200-1000 dolarów (z wschodniego wybrzeża USA) lub nawet 1500-2000 dolarów, gdy sprowadzamy auto z zachodniego wybrzeża. Transport kontenerowcem przez ocean wyniesie kolejne 700-2200 dolarów: cena uzależniona jest od wielkości wykupionego kontenera i zawiera też usługę załadunku i wyładunku ze statku. Przetransportowanie samochodu z portu w Europie do Polski kosztuje ok. 1500-2000 złotych.

4. Opłaty celno-skarbowe (cło, akcyza, podatek VAT)

Kolejny krok to uregulowanie niezbędnych opłat celno skarbowych. Ich wysokość również zależy sprowadzanego pojazdu – głównie rodzaju (samochód osobowy, ciężarowy itp.) i pojemności silnika.

Cło na samochody sprowadzane z USA wynosi:

10% (samochody osobowe);

22% (samochody ciężarowe, których przestrzeń załadunkowa jest większa niż 50% długości rozstawu osi);

6% (motocykle).

Z cła zwolnione są natomiast pojazdy zabytkowe.

Koszt sprowadzenia auta z USA
Sprowadzając ze Stanów auto zabytkowe nie trzeba się martwić o opłacenie cła i akcyzy. Niższa jest też stawka podatku VAT.

Akcyza z kolei wynosi określony procent od wartości auta:

3,1% dla samochodów z silnikami o pojemności poniżej 2.0 l;

18,6% dla samochodów z silnikami o pojemności powyżej 2.0 l;

9,3% dla samochodów hybrydowych typu plug-in z silnikami o pojemności powyżej 2.0 l;

1,55% dla samochodów hybrydowych (HEV) i miękkich hybryd (MHEV) z silnikami o pojemności poniżej 2.0 l;

9,3% dla samochodów hybrydowych (HEV) i miękkich hybryd (MHEV) z silnikami o pojemności powyżej 2.0 l.

Z akcyzy zwolnione są auta hybrydowe typu plug-in z silnikami o pojemności poniżej 2.0 l, a także pojazdy elektryczne, zabytkowe, ciężarowe, motocykle i quady.

Stawka podatku VAT uzależniona jest od miejsca w Europie, do którego sprowadzimy auto ze Stanów. Jeśli bezpośrednio do Polski, zapłacimy podatek VAT w wysokości 23%. Odrobinę mniejszy jest w Holandii (21%) i Niemczech (19%). Dla samochodów zabytkowych przewidziano niższe stawki VAT (7-9% w zależności od kraju).

5. Modyfikacje auta z USA

Samochód w specyfikacji amerykańskiej nie przejdzie w Polsce badania technicznego. Dlaczego? Z powodu oświetlenia: w USA wymagane są przednie reflektory symetryczne, podczas gdy w Europie już asymetryczne (doświetlające pobocze). Różnice tyczą się też tylnych kierunkowskazów, które u nas muszą świecić się na żółto, a w autach ze Stanów są czerwone. Ponadto kierunkowskazy w amerykańskich samochodach połączone są ze światłami postojowymi, a u nas muszą zostać rozdzielone. Kolejny wydatek to montaż obowiązkowego w Polsce światła przeciwmgielnego, nie wymaganego przez przepisy w USA.

Auta z USA. Czym się różnią samochody ze Stanów od europejskich?

Oświetlenie to jednak nie wszystko. By auto przeszło przegląd w Polsce, musi mieć licznik wyskalowany w kilometrach na godzinę. Jeśli auto z Ameryki posiada prędkościomierz w milach na godzinę, trzeba będzie znaleźć odpowiednik w „km/h”. Na szczęście wiele samochodów posiada obydwie skale na liczniku, więc nie powinno być problemu z zaliczeniem badania technicznego. Dodatkowe koszty może wygenerować ewentualnie przystosowanie amerykańskiego auta do obowiązujących w Europie norm emisji spalin (czyli przeróbka układu wydechowego).

Łączny koszt modyfikacji samochodu w specyfikacji amerykańskiej celem zaliczenia badania technicznego mogą się zamknąć w kilkuset złotych, ale i wynieść kwotę liczoną w tysiącach złotych.

Auta z USA
Podwójna skala licznika to na szczęście częsta praktyka w samochodach z USA.

6. Przegląd i rejestracja samochodu z USA

Po dokonaniu modyfikacji trzeba udać się nowo sprowadzonym samochodem na przegląd, który kosztuje standardowe 99 zł. Dodatkowe 94 zł należy dopłacić w przypadku auta z wypadkową przeszłością, gdy przeprowadzamy tzw. drugie badanie (powypadkowe). Czynności rejestracyjne z kolei będą nas kosztowały ok. 160 zł (nie ma już konieczności płacenia za wydanie karty pojazdu i nalepki kontrolnej na szybę). Wymagane jest jednak przedstawienie odpowiednio przetłumaczonych dokumentów dotyczących sprzedaży. Tłumacz przysięgły inkasuje za to ok. 150-300 zł.

Przegląd auta z USA. Terminy, ceny, kary za brak przeglądu

7. Obsługa sprowadzenia samochodu z USA

Istnieje wiele firm zajmujących się importowaniem aut z Ameryki, a ich ceny są uzależnione od specyfiki zlecenia czy rodzaju i wartości sprowadzanego samochodu. Usługa zazwyczaj kosztuje od ok. 2500 zł do nawet 5500 zł, gdy „ściągamy” droższe auto.

 

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji