NowościAktualnościGreen NCAP ocenia, czy Twoje auto jest ekologiczne

Green NCAP ocenia, czy Twoje auto jest ekologiczne

Green NCAP testuje auta pod kątem emisji spalin i rzeczywistego zużycia paliwa. Do tej pory oceniono 20 modeli. Sprawdź, jak wypadły.

Green NCAP to niezależna europejska organizacja, która ocenia auta pod względem ich wpływu na środowisko naturalne. Badania rozpoczęto dopiero na początku bieżącego roku i do tej pory sprawdzono 20 samochodów.

Na ocenę auta wpływają dwie wartości: wskaźnik czystości powietrza i wskaźnik sprawności energetycznej. Pierwszy z wymienionych uwzględnia emisję spalin, a drugi –zużycie paliwa. Warto zaznaczyć, że w przypadku aut elektrycznych Green NCAP nie bierze pod uwagę zanieczyszczeń powstałych na etapie wytworzenia energii w elektrowniach. Wymienione wskaźniki przekładają się na sumaryczną ocenę wyrażoną w gwiazdkach (0-5 gwiazdek).

Najwyższe noty zebrały (ex aequo) Nissan Leaf, BMW i3 oraz Hyundai Ioniq electric. Wszystkie trzy auta zdobyły maksymalną liczbę gwiazdek oraz 10/10 punktów za czystość powietrza i 8,5/10 za sprawność energetyczną. Najgorzej wypadł Fiat Panda z benzynowym silnikiem 0.9 TwinAir – nie uzyskał ani jednej gwiazdki i dostał 0 punktów za czystość powietrza oraz 6,0/10 za sprawność energetyczną. Pełną tabelę z wynikami można znaleźć pod tym adresem.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji