UżywaneRaportyCzym jeżdżą Polacy według Millward Brown

Czym jeżdżą Polacy według Millward Brown

AUTOwybory Polaków to badanie przeprowadzone przez instytut Millward Brown na zlecenie Exact Systems S.A. Eksperci przejrzeli się realiom panującym na polskim rynku samochodowym.

Polski park samochodów osobowych konsekwentnie rośnie i obecnie liczy ponad 20 milionów sztuk. Statystycznie połowa polskich rodzin posiada dwa auta, a 15% nawet trzy. Polacy najczęściej decydują się na zakup samochodu używanego – na takie rozwiązanie decyduje się 77% społeczeństwa, a pozostałe 23% kupuje nowe auto z salonu.

W Polsce więcej niż połowa badanych aut miała więcej niż 10 lat. Zaledwie 6% stanowiły samochody maksymalnie dwuletnie, a 15% w wieku 2-5 lat. Daje się zauważyć pewną prawidłowość – wiek kupowanego auta maleje wraz ze wzrostem poziomu wykształcenia i zależy od rodzaju miejsca zamieszkania. Najstarszymi samochodami, mającymi powyżej 16 lat w dużej mierze poruszają się osoby z wykształceniem podstawowym, a najwięcej nowych aut można spotkać w największych miastach.

Uwzględniając wiek kierowców, najwięcej nowych aut kupują osoby po 35 roku życia. Pośród nich najczęściej na nowe auto decydują się Ci w wieku 35-44 lat (33% badanych osób). Niewiele mniej, bo 28% najstarszych kierowców (powyżej 60 lat) również decyduje się nabyć auto z salonu. Młodsi kierowcy masowo kupują używane auta. Ci z najniższych kategorii wiekowych (18-24 i 25-34 lata) w aż 90% przypadków nabywają samochód z rynku wtórnego. Gdy weźmie się pod uwagę wykształcenie, to nowe auta najczęściej wybierają osoby, które ukończyły uczelnię wyższą i mają dobrze płatną pracę (29%). Natomiast najwięcej używanych pojazdów kupują Polacy z wykształceniem średnim
(ponad 80%).

Polacy kupując auto w salonie najczęściej wybierają silnik benzynowy. Ten rodzaj jednostki napędowej jest też popularny na rynku wtórnym, gdzie decydują się na niego przeważnie najstarsi kierowcy, Ci mający wykształcenie podstawowe i osoby mieszkające w największych miastach. Rynek aut używanych jednak obfituje w diesle (45%). Zaledwie 0,2% zapytanych kierowców zadeklarowało, że jeździ pojazdem z napędem hybrydowym. Wynika to z kilku względów. Pierwszym jest obawa przed jeszcze mało znanym rodzajem napędu w Polsce i jego potencjalną awaryjnością. Drugim jest wysoka cena takich samochodów, aż wreszcie brak dofinansowania od strony rządu dla osób zainteresowanych kupnem auta z alternatywnym napędem.

 

Autowybory Polaków

Co powoduje, że Polacy tak często kupują używane samochody? Takiej sytuacji sprzyja m.in. podatek akcyzowy, zależny od wartości i pojemności samochodu, a także możliwość nieograniczonego importu takich aut po wejściu do Unii Europejskiej. Polacy w dużej mierze potrzebują zachęty od państwa, by zdecydowali się kupić nowe auto. Państwo powinno im to ułatwić, a Polska wziąć przykład z innych europejskich państw. Według badań Millward Brown, kroki w tym kierunku poczyniła już Holandia, wprowadzając dopłaty do zakupu samochodu z salonu, a także Słowacja, gdzie zrezygnowano z obostrzeń w odliczaniu podatku VAT.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji