PoradyPoradyCzy skuterem można wjechać na autostradę?

Czy skuterem można wjechać na autostradę?

Na autostradzie obowiązują specyficzne przepisy, które określają m.in. jakie pojazdy mogą poruszać się na tego typu drodze. Wyjaśniamy, czy skuterem można jechać po autostradzie.

Sieć dróg szybkiego ruchu w Polsce stale się powiększa, warto więc znać zasady panujące na autostradzie. Dlatego zanim udzielimy odpowiedzi na pytanie postawione w tytule, dowiedzmy się, czym właściwie jest autostrada. Dokładne wyjaśnienie tego pojęcia znajdziemy w Ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych.

Wspomniany wcześniej akt prawny określa autostradę jako drogę:

  • której jezdnie główne są przeznaczone wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych,
  • posiadającą, z wyjątkiem uzasadnionych przypadków, oddzielne jezdnie dla obu kierunków ruchu oddzielone od siebie środkowym pasem dzielącym nieprzeznaczonym do ruchu lub oddzielone wyjątkowo – w inny sposób,
  • łączącą lub krzyżującą się na różnych poziomach z innymi drogami transportu lądowego i wodnego,
  • oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi.

Definicja zawarta w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym bardziej szczegółowo wskazuje katalog pojazdów, które mogą poruszać się autostradą. Zgodnie z tymi przepisami, autostrada jest przeznaczona tylko do ruchu pojazdów samochodowych (z wyłączeniem czterokołowca), które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość wynoszącą co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep.

Pod pojęciem „pojazd samochody” kryją się wszystkie pojazdy silnikowe, których konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością powyżej 25 km/h, z wyjątkiem ciągnika rolniczego. Z kolei pojazdem silnikowym jest każdy pojazd wyposażony w silnik, oprócz motoroweru, pojazdu szynowego, roweru, wózka rowerowego, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego i wózka inwalidzkiego.

Czy skuterem można jechać po autostradzie?

Celem powyższych rozważań było ustalenie, czy skuter może poruszać się po autostradzie. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bowiem brzmi: i tak, i nie. Wszystko zależy od parametrów jednośladu. Jeśli skuter jest motorowerem, czyli ma silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, a jego prędkość maksymalna jest ograniczona do 45 km/h, to nie może on wjechać na autostradę. Za zignorowanie tego zakazu grozi mandat w wysokości 250 zł. Natomiast jeśli skuter jest wyposażony w silnik spalinowy o większej pojemności lub mocniejszy silnik elektryczny i osiąga prędkość powyżej 45 km/h, to w myśl przepisów traktuje się go jak motocykl, zatem może legalnie przemieszczać się autostradą.

Przeczytaj także:

Czy na skuter trzeba mieć prawo jazdy?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

  1. ” Jeśli skuter jest motorowerem, czyli ma silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, a jego prędkość maksymalna jest ograniczona do 45 km/h, to nie może on wjechać na autostradę. „……………………” Zgodnie z tymi przepisami, autostrada jest przeznaczona tylko do ruchu pojazdów samochodowych (z wyłączeniem czterokołowca), które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość wynoszącą co najmniej 40 km/h „……Czyli jak widzimy – i taki nie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji