PoradyPoradyCzy długi postój szkodzi? Odpalanie Passata po 17 latach!

Czy długi postój szkodzi? Odpalanie Passata po 17 latach!

Niektórzy twierdzą, że długi postój jest dla auta znacznie bardziej szkodliwy od wysokiego przebiegu. Czy zawsze? Wiemy, jak Passat z dieslem zniósł 17 lat postoju.

Osoba prowadząca kanał na Youtube o nazwie Flexiny podjęła się uruchomienia Passata dosłownie wrośniętego w ziemię, podeszły do sprawy z głową. Przed zakręceniem rozrusznikiem silnik został obrócony kilka razy kluczem nasadzonym na wał. Pozwoliło to na sprawdzenie, czy nie jest zatarty, czy pasek rozrządu nie pęknie po muśnięciu kluczyka w stacyjce, a także chociaż w minimalnym stopniu przyczyniło się do zassania oleju przez smok.

Dość szybko okazało się, że Passat wymaga też nowej pompy paliwa i odpowietrzenia układu zasilania. Po dość długiej walce diesla 1.6 TD udało się uruchomić. Gdy podjął pracę – biorąc pod uwagę czas, w jakim pozostawał w bezruchu – pozytywnie zaskoczył równym działaniem na biegu jałowym.

Jeżeli myślicie, że przywrócony do życia Volkswagen nadawał się już tylko na złom, to… jesteście w błędzie. Właściciel postanowił zafundować mu drugą młodość. Po odblokowaniu hamulców, gruntownym czyszczeniu i kilku zabiegach „detailingowych” auto zaczęło nieźle jeździć i prezentować się całkiem przyzwoicie.

Trudno o lepszy dowód, że stare auta są bardzo trwałe. Oczywiście nie bez znaczenia był fakt, że nadwozie Passata – biorąc pod uwagę warunki jego przechowywania – wyjątkowo skutecznie oparło się korozji, która nie pojawiła się nawet na krawędziach elementów.

Źródło: Youtube/Flexiny

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji