NowościAktualnościCupra Formentor VZ5. Jak powstaje silnik tej limitowanej wersji?

Cupra Formentor VZ5. Jak powstaje silnik tej limitowanej wersji?

Cupra Formentor VZ5 to najmocniejszy model w całej gamie hiszpańskiej marki. Dowiedz się, jak powstaje 390-konny silnik, który napędza ten samochód.

Cupra Formentor VZ5 została oficjalnie przedstawiona w 2021 roku w ważnym dla marki dniu – dokładnie w 3. rocznicę jej powstania. Produkcja tego modelu została ograniczona do zaledwie 7000 egzemplarzy, a ponadto przygotowano jeszcze bardziej limitowaną edycję, liczącą 999 aut odmianę Taiga Grey. Z zewnątrz topowa Cupra wyróżnia się m.in. 20-calowymi obręczami kół, zmienionymi zderzakami oraz poczwórnym wydechem ze skośnie umieszczonymi końcówkami.

Cupra Formentor VZ5

Najważniejszym elementem Formentora VZ5 jest jednak jego „serce”. Mówimy tutaj o benzynowym silniku 2.5 TSI, który generuje 390 KM i 480 Nm. Ten 5-cylindrowy motor został sprzęgnięty z 7-biegową, dwusprzęgłową skrzynią DSG oraz napędem na obie osie 4Drive. Dzięki takiej konfiguracji najmocniejszy wariant bestsellerowej Cupry osiąga „setkę” w 4,2 s od startu i rozpędza się do 250 km/h.

Cupra Formentor VZ5

Cupra Formentor VZ5 została zaprojektowana w siedzibie Seata w Martorell pod Barceloną i tam też jest produkowana. Jej silnik powstaje natomiast na wysokowydajnej linii produkcyjnej Grupy Volkswagen w fabryce Audi Hungaria w węgierskiej miejscowości Gyor. Proces ten jest przeprowadzany z drobiazgową, ręczną precyzją i dokładnością co do milimetra, aby zapewnić tej jednostce najwyższą wydajność i niezawodność.

„Rzemiosło jest niezbędne w produkcji tak ekskluzywnego, wysokowydajnego silnika, jak tego znajdującego się w modelu Cupra Formentor VZ5” – wyjaśnił Robert Buttenhauser, członek zarządu ds. produkcji układów napędowych w firmie Audi Hungaria. – „Biorąc pod uwagę wyjątkowość i złożoność tej jednostki napędowej, dbałość o szczegóły jest szczególnie ważna.”

Jednostka napędowa, która trafia pod maskę Formentora VZ5, jest złożona z 500 części, a do jej zmontowania potrzeba ok. 40 osób. Takie podejście sprawia, że dziennie powstaje 77 silników, co podkreśla ekskluzywność opisywanego modelu i idealnie wpisuje się w jego charakter. Najmocniejsza Cupra została bowiem opracowana z myślą o entuzjastach wysokich osiągów, którym dodatkowo zależy na posiadaniu nietuzinkowego samochodu.

 „Cupra Formentor VZ5 na nowo definiuje możliwości inżynierii i przesuwa moc pojazdu na jeszcze wyższy poziom. Charakterystyczny dźwięk pięciocylindrowego silnika Cupry Formentor VZ5 budzi natychmiastowe emocje i wyznacza nowe standardy w segmencie sportowych crossoverów” – stwierdził Christoph Vierling, dyrektor ds. rozwoju całych pojazdów i podwozi marki Cupra.

Testy wydajności, które przechodzi „serce” Cupry Formentor VZ5, są równie wyjątkowe, co samo auto. Wszystkie silniki są sprawdzane na jednej linii. Każda jednostka napędowa jest uruchamiana, a jej działanie jest weryfikowane jeszcze przed zamontowaniem w nadwoziu.

Sprawdź polski cennik Cupry Formentor VZ5:

Cupra Formentor VZ5 – opis wersji i cennik

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji