NowościAktualnościCupra Born VZ – hot hatch pod napięciem

Cupra Born VZ – hot hatch pod napięciem

Wkrótce gamę pierwszej w pełni elektrycznej Cupry uzupełni Born VZ, który będzie oferował wyraźnie lepsze osiągi niż pozostałe wersje. Dowiedz się więcej o tym aucie.

Cupra Born miała swoją oficjalną premierę w maju 2021 roku. Od strony technicznej samochód ten jest blisko spokrewniony z Volkswagenem ID.3, a oba auta powstają w tej samej fabryce w Zwickau. W tym tygodniu hiszpańska marka zaprezentowała nową, topową wersję opisywanego modelu, która podobnie jak w przypadku najmocniejszych odmian Formentora, Ateki czy Leona otrzymała oznaczenie VZ, wywodzące się od hiszpańskiego słowa veloz, czyli szybki. Przekonajmy się, czym wyróżnia się Cupra Born VZ.

Cupra Born VZ

W prezentowanym aucie najważniejszy jest jego napęd, więc od niego zaczniemy. Cupra Born VZ została wyposażona w silnik elektryczny o mocy 326 KM i momencie obrotowym 545 Nm. To odpowiednio aż o 95 KM i 235 Nm więcej w porównaniu z wariantem e-Boost. Hiszpański hot hatch w nowej wersji osiąga „setkę” w 5,7 s od startu (o sekundę szybciej niż e-Boost) i rozpędza się maksymalnie do 200 km/h (o 40 km/h więcej niż e-Boost). A do tego nadal ma tylko tylny napęd.

Cupra Born VZ

Cupra Born VZ

Born VZ otrzymał większą baterię (79 kWh zamiast 77 kWh) i według wstępnych danych będzie mógł pokonać nawet 570 km na pełnym ładowaniu. Dodatkowo inżynierowie Cupry ulepszyli geometrię zawieszenia DCC, zwiększyli responsywność układu kierowniczego oraz poprawili wyczucie nacisku na pedał hamulca. W efekcie opisywane auto jest sztywniejsze i bardziej angażuje w prowadzenie niż pozostałe wersje.

Cupra Born VZ

Cupra Born VZ

Dla topowego wariantu Cupry Born zarezerwowano dwa specjalne lakiery – Dark Forest oraz Midnight Black. Ponadto model ten rozpoznamy po 20-calowych felgach aluminiowych oraz umieszczonych na klapie bagażnika logo VZ i napisie CUPRA w kolorze ciemnego chromu. We wnętrzu będą z kolei czekały kubełkowe fotele CUP Bucket pokryte tapicerką z pochodzącej z recyklingu tkaniny SEAQUAL YARN i DINAMICA, większy ekran centralny (12,9-calowy zamiast 12-calowego) oraz opcjonalny 10-głośnikowy system audio o mocy 425W, opracowany wspólnie z firmą Senheiser.

Cupra Born VZ

Dla wszystkich tych, którym Cupra Born VZ wydała się interesująca mamy jednak złą wiadomość. Samochód ten zadebiutuje na rynku w trzecim kwartale tego roku, ale na razie nie ma informacji, czy będzie oferowany w Polsce.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji