PoradyPoradyCrossover – co to znaczy, jaki to rodzaj nadwozia?

Crossover – co to znaczy, jaki to rodzaj nadwozia?

Crossovery są coraz częściej wybierane przez osoby szukające niedużego auta do miasta. Dowiedz się więcej na temat tego rodzaju nadwozia.

Samochody występują w różnych wersjach nadwoziowych, więc kierowcy mają szeroki wybór na rynku. Najpopularniejszym typem nadal wydaje się hatchback, który doskonale sprawdza się w wielu rolach. Jednak coraz chętniej kupowane są crossovery, które łączą cechy wspomnianego rodzaju nadwozia ze zwiększonym prześwitem. Czym dokładnie jest crossover i jakie są jego znaki szczególne?

Crossover – co to, jak wygląda?

W materiałach promocyjnych producenci samochodów często podkreślają, że ich pojazd jest crossoverem, ale co to właściwie oznacza? Crossover to zazwyczaj połączenie miejskiego hatchbacka z SUV-em. Dzięki swoim rozmiarom dobrze radzi sobie w zatłoczonych aglomeracjach, a dzięki podniesionemu zawieszeniu może łatwiej pokonywać krawężniki, czy progi zwalniające. W przeciwieństwie do większych i droższych SUV-ów, crossovery prawie zawsze mają napęd wyłącznie na przednią oś. Ich dużą zaletą jest też większa ilość miejsca w kabinie niż w zwykłym miejskim aucie.

Crossovery najczęściej są zaliczane do segmentu A lub B. Dobrym przykładem samochodu tego typu jest Toyota Yaris Cross, Opel Mokka, czy Ford Puma w najnowszej odsłonie. Wszystkie te auta bazują na tradycyjnych hatchbackach (Yaris, Corsa, Fiesta), ale wyróżniają się podniesionym nadwoziem.

 Crossover a SUV – porównanie

Ze względu na bardzo duże podobieństwo do SUV-a, crossover jest zazwyczaj z nim mylony. Jednak po bliższym poznaniu obu typów można o wiele łatwiej wskazać różnice.

  • Budowa. Crossovery bardzo często wykorzystują nadwozie typu hatchback, dzięki czemu mają mniejsze rozmiary i są wygodniejsze do jazdy po mieście. SUV-y są większe i co do zasady posiadają więcej cech wspólnych z autami terenowymi, co daje im zdecydowanie większe możliwości poza utwardzonymi drogami.
  • Rodzaj napędu. Jak już wcześniej wspomniano, crossovery zazwyczaj są przednionapędowe, a w przypadku SUV-ów znacznie częściej stosowany jest układ 4×4, chociaż zdarzają się też auta z wyłącznie przednim lub tylnym napędem.
  • Przeznaczenie. Crossovery najlepiej sprawdzają się w miastach i na utwardzonych trasach, SUV-y dobrze odnajdują się także poza miastem i ubitymi drogami, mogą również skuteczniej pokonywać nierówny teren.

Patrząc na te różnice, można powiedzieć, że crossovery przeznaczone są bardziej dla mieszkańców miast, którzy nie wyruszają aż tak często w bardziej wymagającą trasę. Natomiast SUV-y będą dobre dla osób często poruszających się po gorszych drogach.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji