PoradyPoradyCoupe – co to znaczy, jaki to rodzaj nadwozia?

Coupe – co to znaczy, jaki to rodzaj nadwozia?

Coupe to propozycja dla osób ceniących styl i pragnących wyróżnić się z tłumu. Dowiedz się więcej na temat tego rodzaju nadwozia.

Aktualnie na rynku dużą popularnością cieszą się takie samochody, jak SUV czy crossover, natomiast kierowcy, którzy chcą podkreślić swój indywidualizm mogą wybrać coupe. Ten rodzaj nadwozia jest kojarzony ze zgrabnymi kształtami oraz sportowym charakterem i ponadprzeciętnymi osiągami. Po czym można rozpoznać nadwozie coupe? Poniżej przedstawiamy jego charakterystyczne cechy.

Coupe – co to, jak wygląda?

Coupe to określenie pochodzące z języka francuskiego i oznaczające „obcięty”. Wpływa na to charakterystyczny wygląd samochodów z takim nadwoziem – są one dość niskie, długie i szerokie, mają również mocno opadający dach. Z tego powodu z tyłu nie ma zbyt wiele miejsca dla pasażerów, oczywiście jeśli w ogóle takie jest. Auta typu coupe wyposażone są zazwyczaj tylko w dwa wygodne fotele z przodu, a kolejne dwa z tyłu to jedynie dodatek (dlatego stosuje się określenie 2+2). Większość pojazdów coupe jest dwudrzwiowa, ale obecnie coraz częściej można spotkać modele z czterema drzwiami, które w materiałach promocyjnych są nazywane „czterodrzwiowymi coupe”. Dodatkowe wyróżniki tego typu aut to bezramkowe szyby w drzwiach, natomiast tylna szyba nie otwiera się razem z klapą bagażnika.

Jako klasyczne, sportowe coupe można wskazać Porsche 911 (obecnie produkowana jest ósma generacja) oraz Audi A5 (aktualnie w sprzedaży druga generacja). Warto także wspomnieć, że w ciągu ostatnich lat producenci samochodów stworzyli wiele modeli, które łączą cechy coupe i innego rodzaju nadwozia. Jednym z pierwszych jest BMW X6, które stanowi mieszankę SUV-a oraz coupe. Charakteryzuje się ono opadającą linia dachu i mniejszą tylną szybą. Następnym przykładem jest czterodrzwiowe coupe, które bazuje na sedanie, wśród przykładowych modeli można wymienić m.in. Mercedesa CLS czy BMW serii 2 Gran Coupe.

Coupe a inne rodzaje nadwozia

W zależności od tego, czy dany samochód coupe jest dwu- czy czterodrzwiowy może mylić się z innymi rodzajami nadwozia. Dlatego dobrze sprawdzić szczegóły, które pomogą w odróżnieniu tych konstrukcji.

  • Dwudrzwiowe coupe a hatchback. Samochód typu hatchback też może mieć dwoje drzwi, ale oprócz tego posiada również klapę bagażnika otwieraną razem z szybą, co klasyfikuje go jako auto trzydrzwiowe. Jest również pojazdem mniejszym, ma wyżej poprowadzoną linię dachu i oferuje więcej miejsca dla pasażerów na tylnej kanapie.
  • Czterodrzwiowe coupe a sedan. W tym przypadku budowa jest bardzo podobna, ale sedan nie ma charakterystycznych, bezramkowych szyb. Jest też wyższy, dzięki czemu zapewnia większą przestrzeń na tylnych siedzeniach.
  • Czterodrzwiowe coupe a liftback. Liftback jest również zbliżony do coupe, ale w jego przypadku pokrywa bagażnika podnosi się wraz z szybą. To jest główna cecha, jaka odróżnia go nie tylko od coupe, ale i od sedana.

Samochody z nadwoziem coupe cenione są przez kierowców głównie ze względu na wygląd i sportowy charakter. Takie modele nie oferują zbyt dużo przestrzeni w kabinie, a do tego są zwykle droższe w utrzymaniu, więc nie nadają się na rodzinny samochód. Trzeba pamiętać o tych szczegółach przy przeglądaniu ofert sprzedaży.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji